Tuti tippek a vegyes tápláláshoz
2016. április 22.
Kutyánk egészségét és kondícióját jelentősen befolyásolja az, ahogyan tápláljuk. A házi koszt inkább lehet káros, mint jótékony az eb szervezetére. A kutyák nagyon jól bírják a monodiétát, de az egyhangú etetés idővel csökkent étvágyat eredményezhet, ezért érdemes időnként megfelelő körültekintéssel tápot váltani, vagy jutalomfalatokkal, ízletes otthon elkészített finomságokkal érdekesebbé tenni táplálékukat. Van néhány tippünk a változatos és egészséges tápláláshoz.
A kiegyensúlyozott étrend nagyon fontos. Ha nem tudjuk kutyánk szervezetébe bejuttatni a szükséges vitaminokat és ásványi anyagokat, hiányuknak tünetei viszonylag hamar jelentkezhetnek. A legtöbb állateledel megfelelő összetevőkből áll, így vitaminhiány leginkább akkor léphet fel, ha házi koszton él az eb. Készíthetünk mi magunk is változatos étrendet, de az ne az általunk el nem fogyasztott ebéd vagy vacsora legyen.
A hús elengedhetetlen része a kutyák táplálásának akár nyers, akár főtt állapotban. Mivel a kutyák ragadozó állatok, étrendjük mindenképp húsalapú kell, hogy legyen. A változatosság kedvéért választhatunk például marhát, bárányt, sertést, pulykát vagy csirkét is. A lényeg, hogy a hús friss, és emberi fogyasztásra is alkalmas legyen. A zsírtartalma ne legyen nagyobb, mint 15-20%. Néha csempészhetünk étrendjükbe halat is, mert az omega3 és omega6 zsírsavak segítenek megőrizni bőrük és szőrük egészségét, de semmiképp se legyen a fő táplálék.
A csontokkal érdemes vigyázni. Míg nyers állapotban kellemes rágcsálni való csemege lehet, addig a főtt csontok szilánkosra törhetnek, és veszélyt jelenthetnek a kutyus emésztő- és bélrendszerére nézve. Néhány kutyának egyáltalán nem javasolt csontot adni, ezzel kapcsolatban érdemes állatorvos tanácsát kérni.
A nyers vagy a főtt tojás mindenképp legyen a vegyes táplálás része. Nem ajánlatos naponta nyers tojással etetni a kutyát, de alkalmanként érdemes vele kiegészíteni az eb étrendjét. Ügyeljünk arra, hogy megfelelő tojást válasszunk, ne álljon fent a szalmonellafertőzés veszélye, mert az emberre és állatra egyaránt káros. Táplálkozási szempontból a tojás kiváló fehérjeforrás bár a fehérje avidint tartalmaz, ami megköti a biotint, és ez emésztési problémát, bőrgyulladást és a szőr minőségének romlását is okozhatja. Ugyan a tojás sárgájában nagy mennyiségű biotin található, azért nyers tojás rendszeres etetése esetén kiegészitő B7 vitamin bevitelre is szükség lehet. Főtt állapotban, ugyan csökken a tápértéke, az avidin inaktiválódik, így bármennyi etethető lenne, azért mégse tojásból fedezzük a napi fehérjeszükségletet.
A kutya étrendjének legalább ¼-ét zöldségek tegyék ki, mert bennük megtalálhatóak azok a vitaminok, ásványi anyagok és rostok, melyekre szükség van az egészséges fejlődéshez. Viszont arra figyelnünk kell, hogy nem minden zöldség jó a négylábúak szervezetének. Bátran válasszuk a tököt, a sütőtököt, a cukkinit, a sárgarépát, a borsót, a brokkolit, a karfiolt és a zellert, spárgát, spenótot, édesburgonyát de mellőzzük a hagymát, a burgonyát, a paprikát,, a nyers babot, a mángoldot és a céklát.
Nassolnivalóként gyümölcsöt is adhatunk kutyusunknak, de magas cukortartalmuk miatt figyeljünk oda a mértékre. A legtöbb gyümölcs kis mennyiségben jótékonyan hat az eb szervezetére, de a szőlő, a mazsola, és a ribizli mérgező a négylábúakra nézve, így azokat jobb, ha elkerüljük. Adhatunk nekik banánt, áfonyát, körtét, epret és narancsot, ha szeretik.
A kutyusok szervezetéből hiányoznak azok az emésztő enzimek, amelyek le tudják bontani a szénhidrátokat, ezért szénhidrát tartalmú falatokat ne adjunk kedvencünknek. Kerülendő például a kukorica, a búza, a rizs és a burgonya. Ezeknek az ételeknek nincs tápanyagértéke a kutyák számára, csak egyenesen végighaladnak az emésztőrendszerükön. A szénhidrátok több betegségnek is az okozói, mint például az elhízásnak, a gyulladásos bélbetegségnek, a vesebetegségnek és az allergiának. Sokan azért adják hozzá ezeket az ennivalókat a kutyák eledeléhez, mert ezekkel csökkenteni tudják a gyártási költséget.
Ételek, amelyeket soha ne adjunk kedvencünknek:
– alkohol tartalmú falatok
– főtt csont
– csokoládé
– kávé
– tej és magas tejtartalmú ételek
– élesztő
– szőlő, mazsola
– édesgyökér
-kelt tészta
– hagyma, fokhagyma
– makadámdió
– penészes étel
– xilitol
Forrás: knowbetterpetfood.com / pfma.org.uk