Törpenyuszik karomápolása
2018. április 05.
A törpenyulak karmai ugyanúgy, ahogy az emberi körmök, folyamatosan nőnek. Mivel a benti nyusziknak szinte egyáltalán nincs lehetőségük karmaik koptatására, ezért nekünk kell megakadályoznunk azt, hogy túl hosszúra nőjenek. A legtöbb tapsifüles rosszul viseli a karomvágás folyamatát, mégis nagyon fontos, hogy rendszeresen elvégezzük, hiszen egy törött, sérült karom komoly fájdalmakat okozhat.
A következőket érdemes előkészítenünk hozzá:
- Karomvágó olló
A nyulak karomápolásához speciálisan kisállatoknak készült karomvágóra lesz szükség. Ezek jellemzően nem egyenes élekkel rendelkeznek, hanem egy-egy nagyjából félkör alakú hiányzó rész segíti a karom pontos és egyszerű beillesztését, illetve lemetszését. Fontos, hogy kisméretű nyuszihoz kisméretű ollót használjunk.
http://www.fressnapf.hu/ollo-karomvago-s/
- Vérzéscsillapító por
Sajnos előfordulhat, hogy véletlenül nagyobb darabot vágunk le kedvencünk karmából, mint az szükséges lett volna, így megsérül a karomban található ér, vagyis vérzés keletkezik. Ilyenkor segítségünkre lehet a háziállatoknak készült vérzéscsillapító por. Ha épp nincs kéznél, akkor vészhelyzet esetén liszttel, valamint szódabikarbónával is helyettesíthető. A por használata egyszerű. Egy nedves vattakorongra szórjunk belőle egy keveset, és 5-10 másodpercig erősen nyomjuk a nyuszi sérült karmára.
- Törölköző
Karomvágáskor a nyulak szeszélyessé tudnak válni, ezért érdemes a művelet idejére egy törölközőt alátennünk az ölünkbe, vagy akár gyengéden körül is tekerhetjük a tapsifülesen a tappancsok könnyebb megközelítése érdekében.
- Zseblámpa
A sötétebb karommal rendelkező törpenyulak esetében egy zseblámpa segíthet abban, hogy a karmon átvilágítva megfigyelhessük, pontosan meddig tart benne az ér. Ez nagyon fontos annak érdekében, hogy ne vágjunk le túl nagy darabot, és ne sértsük meg a nyuszit, hiszen az nem csak vérzéssel, hanem fájdalommal is jár.
Érdemes tudni, hogy a nyulaknak összesen 18 karma van 4-4 db az elülső mancsokon, és 5-5 db a hátsó mancsokon. Figyeljünk rájuk, és egyiket se hagyjuk túl hosszúra megnőni. A túl hosszú karmok nem csak sérülékenyek, hanem az ujjakat is rossz helyzetbe kényszerítik, ami szintén kellemetlen az állatnak. Mielőtt nekiállnánk a manikűrnek, mindig ellenőrizzük, hogy nincs-e valamilyen sérülés a nyuszi mancsain, ami miatt a megszokottnál is óvatosabbnak kellene lennünk.
Kezdő törpenyúl gazdiként ajánlott először kisállat kozmetikustól vagy állatorvostól segítséget kérnünk, tehát egy tapasztalt szakembertől ellesni a pontos karomvágási technikát. Így kevésbé lesz stresszes a karomápolás a nyuszi számára, hiszen mi magunk is magabiztosabban állunk majd neki a feladatnak, és gyorsabban el tudjuk végezni azt.
Forrás: disabledrabbits.com