Tojások keltetése – ezek az aranyszabályok!
2020. április 18.
A teknősök sokak által kedvelt, különleges házikedvencek. Amennyiben egy hímet és egy nőstényt tartunk együtt, akkor kis szerencsével előbb-utóbb tojásokat pillanthatunk meg a terráriumban. A tojások keltetéséhez két dologra mindenképp szükségünk lesz: inkubátorra és türelemre. Ne felejtsük el, hogy a teknőstojások rendkívül törékenyek, ezért óvatosan kell bánnunk velük.
Bár a keltetés nem túl bonyolult, mégis nagyon pontosan és gyengédséggel kell végigcsinálnunk. Haladjunk lépésről lépésre.
Az inkubátor előkészítése
A tojások gondozásához a legfontosabb, hogy rendelkezzünk egy megfelelően működő keltetővel. A legegyszerűbb, ha vásárolunk egyet, de akár saját kezűleg is készíthetünk, ha biztosak vagyunk benne, hogy be tudunk szerezni hozzá minden kelléket és megfelelően össze tudjuk rakni. Mivel a tojások nagyon érzékenyek, különösen a kikelés idejéhez közeledve, ezért nagyon fontos, hogy megfelelő legyen számukra a környezet.
Az egyik legmegbízhatóbb termék a piacon a ZooMed ReptiBator digitális tojáskeltető. Ennél a gépnél arra kell figyelnünk, hogy a hőmérő ne legyen közvetlenül a hőforrás mellett, különben nem lesz pontos a kiírt hőfok. Előnye viszont az otthon barkácsolt inkubátorhoz képest, hogy egyszerűen, digitálisan szabályozható a hőmérséklet és a páratartalom is. A teknőstojások nagyon érzékenyek a hőmérsékletre, akár 5 °C fok eltérés is káros hatással lehet rájuk. További pozitív tulajdonsága a keltetőnek, hogy átlátszó a teteje, így szemügyre vehetjük a tojásokat, anélkül, hogy hozzá kellene nyúlnunk a keltetőhöz.
A tojások kezelése
Ahhoz, hogy ne törjük el a tojásokat, nagyon óvatosan kell bánnunk velük. Az egyik nagy kihívás, amikor meglátjuk a tojást, és azt ki kell szednünk a földből. Az sem könnyíti meg a helyzetet, hogy az embrió hozzákapcsolódik a tojás tetejéhez, és ha a tojást véletlenül fejjel lefelé fordítjuk, akkor bizony nem fog kikelni a kisteknős. Ezért mielőtt megérintenénk és megmozdítanánk egy tojást, ajánlott megjelölnünk, hogy melyik a teteje. Amikor áttesszük a teknőstojást a keltetőbe, nagyon figyeljünk arra, hogy a megjelölt rész legyen felül.
Ha esetleg mástól vásárolunk hüllőtojásokat, akkor is figyeljünk arra, hogy meg legyen jelölve a felső részük, különben kisebb lesz az esélyünk arra, hogy ki fognak kelni belőlük a hidegvérűek.
A tojások gondozása
A tojások körülbelül 50 nap után kelnek ki (+/- 2 nap). Ez idő alatt vigyáznunk kell rájuk. Nem szükséges naponta rájuk néznünk, de azért hetente egy-két alkalommal érdemes leellenőrizni, hogy minden rendben van-e. Ha esetleg penészt találunk a hüllőtojásokon, óvatosan törüljük le, anélkül, hogy megfognánk és kézbe vennénk a tojásokat. Jó, ha tudjuk, hogy magasabb hőmérsékleten több nőstény, alacsonyabb hőmérsékleten pedig több hím fog kifejlődni. Ideális esetben 29 °C-ot kell beállítanunk. 35 °C felett a tojások megzápulnak.
A 45. nap körül már megfigyelhetünk repedéseket a teknőstojásokon. Ez jó jel, mert akkor hamarosan előbújnak az aprócska páncélosok. A kikelt babateknősöket tegyük bele egy kis edénybe, aminek az aljára papírtörlőt és vizet engedtünk. Nem kell sok víz, csak épp nedves legyen a környezet. Néhány napig ebben kell tartanunk a kicsiket, csak utána kerülhetnek be sekély vizű akváriumba, ahol biztosított számukra a szárazföld is.