Tisztelt Doktor Nő!
Egy pekingi palotapincsi (+egy kis chivava) fajta lány kutyusom van, 17 éves múlt, ivaros, 2,5 kg.
Az utóbbi kb egy évben elkezdett gyakran köhögő, puffogó hangot adni. Nem száraz köhögés, levegővételkor a mellkasához hajolva halk, “recsegő” hangot hallani.
Ez a köhögés leggyakrabban hiszti, ha akar valamit (éhes, fel akarja vetetni magát, pisilni kell menni, nem kap meg valamit amit akar, stb), de előfordul akkor is ha egyedül fekszik a kanapén és senki nincs körülötte. Állatorvosunk szerint ennek oka hogy a légcsövét tartó “C” alakú porc ellaposodott, így képes bizonyos mértékben összeesni a légcsöve. Ez okozza a köhögést. Kaptunk hörgőtágítót, de csak rosszabb lett tőle, ezért nem használjuk.
Egyik nap megakadt a torkán a kutyatáp, fulladozni kezdett, ügyeletre mentünk vele. Mire odaértünk szerencsére a táp lecsúszott, viszont az orrán habos nedvesség volt. Szuri formájában kapott vízhajtót, hogy a fulladozás okán esetlegesen a tüdejébe kerülő víz kiürüljön. Azóta megszűnt a köhögés, puffogás. Ha hisztizik is valamiért sokkal visszafogottabb, halk, inkább csak fújtatás, nem is hasonlít a régire, ami gyakran öklendezésbe torkolló hangos köhögés volt.
Lehetséges hogy a vízhajtó miatt múlt el, illetve hogy valami oknál fogva fel volt vizesedve a tüdeje és ez okozta a köhögést eddig is?
Ha igen, érdemes lenne esetleg vízhajtót adni neki kúra formájában, vagy kis adagban állandóan? Vízhajtót tudok neki recept nélkül is venni, vagy mindenképpen az orvos tud csak írni?
Az orvos azt mondta a szíve is ritmusosan szépen ver, nem gondolja hogy szívbaja lenne, valamint szerinte semmi probléma nem látható a röntgenfelvételen (az egész kutya rajta van).
Köszönöm a választ!
2020.01.25
Az a vízhajtó, amit akkor kapott, már régen nem hat. Vízhajtót csak akkor kell adni, ha tüneteket mutat a kutya. Idős kutyáknál valóban gyakori a légcső összeesése (trachea collapsus), amit valóban a porcok és a szalagok problémája okoz. A sok köhögés viszont másodlagosan szívbetegséget okozhat. Én nem tudok a távolból tanácsot adni, legfeljebb azt, hogy vigyék el a kutyát egy kardiológus állatorvoshoz (Dr. Péterfia Dalma kíváló szakember), és kérjenek véleményt, hogy szükségesnek tart-e bármilyen kezelést.