Tiszta vizet az akváriumba!
2019. június 16.
Ha sikerül elsőre megfelelően beállítanunk akváriumunkban az értékeket, akkor nem kell aggódnunk amiatt, hogy rendszeresen kellene nagytakarítást végeznünk. A vegyi anyagok és a nehézfémek megjelenése miatt viszont a vízcsere időnként szükségessé válik. A megfelelően kivitelezett vízcsere javítja halaink életminőségét. Még a legprofibb szűrőrendszer sem annyira hatékony, mint a korábbi víz tisztára való kicserélése.
A vízcsere egyik legfontosabb funkciója, hogy a mérgező anyagok és a különböző vegyszerek eltávolításra kerüljenek az akváriumból. A nitrát például nem távolítható el anélkül a vízből, hogy vízcserét végeznénk. De ilyenkor tud kikerülni halaink életteréből az összes hulladék és ételmaradék is.
A kezdő haltartókban felmerülhet a kérdés, hogy milyen gyakran és mennyi vizet kell eltávolítanunk az akváriumból. Korábban az volt a javasolt, hogy havonta egyszer történjen meg egy teljes vízcsere és takarítás, de ma már nem ezt a módszert részesítjük előnyben, ugyanis a halak számára ez jelentős stresszt jelent, ami megbetegedést eredményezhet. A tapasztalt akvaristák szerint ugyan gyakrabban, de a víznek csak egy kis részét ajánlott kicserélni.
A legideálisabb az lenne, ha a víz egy részének kicserélésére hetente egyszer időt tudnánk szánni, de ha már kéthetente meg tudjuk oldani a feladatot, az is elegendő lehet. Ha kéthetente látunk neki, akkor alkalmanként a víz 20%-át távolítsuk el és ugyanennyit töltsünk vissza, ha viszont belefér a heti egy, akkor elegendő az akvárium vizének a 10%-át kicserélnünk. A csere során a szubsztrátum környezetében lévő vizet kell eltávolítanunk, hogy a lehető legtöbb törmelék és méreganyag kikerülhessen az akváriumból. Ezt követően, mielőtt újratöltenénk az akváriumot, ügyeljünk arra, hogy a cserevíz tisztított legyen és ugyanolyan hőmérsékletű, mint amilyenben halaink jelenleg is úszkálnak.
Néhány tipp:
- Ha kisméretű akváriumunk van, akkor ahhoz, hogy ne távolítsunk el túl sok vizet egyszerre, szifon helyett elegendő lehet poharat használnunk a víz kimeréséhez.
- Nagyobb akváriumhoz vásárolhatunk akkumulátoros szifont, bár a hagyományos verzió használatával is könnyen kivezethető a víz az akváriumból például egy vödörbe.
- Mindig az akvárium alján lévő vizet távolítsuk el, és figyeljünk arra, hogy ne szippantsunk fel nagyobb kavicsokat vagy hulladékokat, amik eltömíthetnék a csövet. Ezeket vegyük ki, mielőtt nekilátnánk.
- Ne felejtsük el beállítani és ellenőrizni a friss víz értékeit (pH, klór, hőmérséklet, só), mielőtt beleöntenénk az akváriumba,24 órán át érdemes állni hagyni.
- Egyszerre ne cseréljünk ki túl sok vizet, hacsak nem valami probléma miatt nincs más megoldás. Ha 20%-nál többet cserélünk le, azt valószínűleg rosszul viselik majd pikkelyes barátaink.
- Mielőtt belenyúlnánk az akváriumba, ügyeljünk arra, hogy semmilyen szennyeződés (és szappan) se legyen a kezünkön.