Tiszta vizet az akváriumba!
2017. január 20.
Vannak, akik úgy gondolják, hogy az akvárium gondozása bonyolult és időigényes, de a megfelelő felszereléssel könnyedén időt és energiát spórolhatunk. A gyönyörű, színes halak látványa pedig garantáltan megéri a fáradozást, ebben biztosak lehetünk!
A rendszeres tisztítás elmulasztásával, nemcsak csúnya lesz az akváriumunk, de hosszú távon a halak egészségét is veszélyeztethetjük. Márpedig akinek akváriuma van, tudja, az algák egy idő után gyorsan elszaporodhatnak, és akár tönkre is tehetik az ökoszisztémát. Szerencsére nem kell mindig vegyszereznünk, van néhány praktika, amellyel kiegyensúlyozhatjuk a biológiai folyamatokat.
Ha nem szeretnénk megkarcolni az üveget, használjunk mágneses algakaparót: a mágnes egyik fele belülről, a másik kívülről tapad az üveghez, így nem kell benyúlnunk a vízbe az algamentesítésnél. Az ügyesebb akvaristák éles és rozsdamentes pengekaparóval is dolgozhatnak, garantáltan tiszta üveget hagy maga után.
A rendszeres vízcsere a tiszta akvárium nélkülözhetetlen feltétele. 50 liter alatt hetente kétszer 20%-os, 50 és 100 liter között heti 30%-os részleges tiszítás javasolt. 100 literes tartály fölött ennél ritkábban is elég. A szennyeződések nagyobb része mindig az aljzat között fog felhalmozódni. A megrekedt szennyeződések nitrátképződést indíthatnak el, amelyet rendszeresen ellenőrizni kell, mert ha a teljes közeg elszennyeződik, gázképződés is elindulhat, amitől berothadhatnak a növények gyökerei. Az oxigénmentes zónák megakadályozásához fontos az aljzat kéthetenként történő megtisztítása.
A halak ürülékét és a különböző törmelékeket talajporszívóval távolíthatjuk el, így könnyedén szabadulhatunk meg a kavicsok közötti ételmaradékoktól, anélkül, hogy teljesen lecseréltük volna a vizünket. A talajporszívó egy finom szövésű „porzsák” segítségével távolítja el a szennyeződéseket, amit a művelet befejezése után a fürdőszobában kimoshatunk. Az aljzatporszívókban olyan tölcsér van, ami a koszt felszívja, de a kis halakat, köveket nem, így mozgathatjuk át az akváriumunk aljzatát.
Minden akváriumhoz szükség van szűrőre, mégpedig olyanra, amelyik megbízhatóan távolítja el a lebegő anyagot és a darabos szennyeződéseket, ezáltal folyamatosan fenntartja a víz kíváló minőségét. Mindegy, hogy külső vagy belső szűrő mellett döntünk, a lényeg, hogy a kiválasztott szűrő az akvárium adottságainak megfelelő teljesítményre legyen képes, azaz óránként 2-3-szor meg tudja forgatni a vizet. Ha sok hal van az akváriumban, akkor óránként akár 6-szoros vízforgatásra is szükség lehet.
Lehetőleg ne használjunk semmilyen vegyszert. Az egészséges akvárium egy élő rendszer, és ennek szerves részét képezik a szürőben és a talajban található bontó baktériumok, amelyek elfogyasztják a halak ürülékéből származó káros anyagokat, ennek köszönhető, hogy kedvenc halaink nem kapnak mérgezést. A teljes sterilizálás megviseli a halainkat, és a növényzetet egyaránt.
Forrás: akvaguru.hu