Természetes törpenyuszi étrend
2019. március 07.
A törpenyuszik esetében rendkívül fontos a megfelelő táplálás, mert a rosszul összeválogatott és helytelenül adagolt eleség gyomor és bélrendszeri- és fogproblémákhoz, elhanyagolt esetben a kisállat halálához is vezethet. Az, hogy a nyulak répán, salátán és magkeveréken élnek, csupán mítosz. Mielőtt hazavinnénk egy tapsifülest, utána kell járnunk, hogy mikor, mit, és mennyit eszik egy törpenyúl.
A nyuszik életük első heteiben kizárólag anyatejjel táplálkoznak. A negyedik héttől kezdve kezdik kóstolgatni a pelletet és a lucernát. 1 és 3 hónapos koruk között a tapsifülesek számára korlátlan mennyiségben kell elérhetőnek lennie a friss, pormentes szénának és 2-3 kanál pelletet kaphatnak mellé naponta.
http://www.fressnapf.hu/real-nature-zold-reti-szena-1kg/
Fontos, hogy magas minőségű, kifejezetten törpenyulaknak készült pellettel kínáljuk kisemlősünket, ne pedig magkeverékkel. Utóbbiba gyakran kerülnek színezékeket tartalmazó, egészségtelen falatok, ráadásul a nyuszik válogatósak, így előfordulhat, hogy a mixből nem vesznek magukhoz annyi tápanyagot, mint amennyire szükségük lenne.
http://www.fressnapf.hu/real-nature-junior-torpenyul-eleseg-500g/
http://www.fressnapf.hu/real-nature-torpenyul-eleseg-500g/
A negyedik hónaptól kezdve kínálhatjuk kisemlősünket egy kevés zöldséggel, például sárgarépa zöldjével (egy nagyon kevés gyökérrel), zellerrel, cukkinivel. Mindig figyelembe kell venni, hogy a nyuszi fő tápláléka a széna, ezért fontos, hogy abból mindig eleget fogyasszon, vagyis a zöldségek fogyasztása nem mehet ennek rovására. Érdemes kiegészíteni az étrendet olyan zöldekkel is, mint a lóhere vagy a gyermekláncfű, tyúkhúr, lándzsás útifű, nem mérgező fák ágai (fűz, alma), gyógynövények. A friss zöldeket először mindig kis mennyiségben és fonnyasztva kínáljuk, mert amíg a nyuszi nem szokik hozzá ezekhez a táplálékokhoz, addig könnyen emésztőszervi problémákat okozhat a hirtelen váltás.
Ahogy kedvencünk nagyobbacska lesz, természetesen gyümölcsöt is belecsempészhetünk az étrendjébe, de nagyon figyeljünk a mértékre. 3 hónapos kora után ajánlott először gyümölccsel kínálnunk nyuszinkat. A magas cukortartalom miatt heti 3 alkalomnál ne adagoljunk többször belőle és akkor is csak nagyon kis mennyiségben, nasiként. Nagy mennyiségben a cukor veszélyt jelent a kisállat számára. Egyszerre, vagyis egy nap, ne adjunk nagyobb gyümölcsdarabot, mint egy narancsgerezd, és mindig győződjünk meg arról, hogy a gyümölcs tiszta és bármilyen fajtáról is legyen szó, távolítsuk el belőle a magokat. Először mindig csak egyféle új táplálékot adjunk és csak nagyon kis mennyiségben 5-7 napon át. Ha bármilyen emésztőszervi probléma jelentkezik, akkor azonnal hagyjuk abba az új táplálék etetését. Soha ne felejtsük el, hogy a nyulak természetes táplálékai között nem igazán szerepelnek gyümölcsök, vagy ha igen, akkor nagyon ritkán, kis mennyiségben.
8 hónapos kortól 5 éves korig a zöldekből már többet is kaphat a nyuszi, de gyümölcsből soha ne fogyasszon heti 3 alkalomnál többször. Továbbra is alapvetően fontos, hogy a táplálék 70-80%-át jó minőségű széna kell, hogy adja! A jó minőségű pelletált tápokon található adagolási útmutató, ami iránymutató, hogy mennyi ezekből a kisállat napi szükséglete. Ha bizonytalanok vagyunk, érdemes kikérnünk állatorvosunk véleményét is, hiszen a szükséges adagot több minden is befolyásolhatja.
A 6 év körüli, vagy idősebb nyulunkat ugyanazokkal az ennivalókkal és olyan mennyiséggel kell etetnünk, mint korábban, egészen addig, amíg nem veszít a súlyából, vagy nem változik meg a fizikai állapota. Idősödő nyuszinkat érdemes rendszeres orvosi vizsgálatra vinni akkor is, ha nem látjuk őt betegnek. Forduljunk nyulak gyógyászatában jártas állatorvoshoz és az állapotfelmérés eredménye alapján állítsuk be a számára leginkább megfelelő étrendet. A nagymennyiségű, friss széna továbbra is elengedhetetlen. Ha tapsifülesünk testtömege csökken, akkor sürgősen vigyük orvoshoz. Ha esetleg azt vesszük észre, hogy nem fogy a széna, akkor szintén azonnal vigyük állatorvoshoz, mert az sajnos bajt jelent.
Fontos, hogy friss, hideg ivóvíz is mindig legyen elérhető helyen a nyuszi számára. Tölthetjük valamilyen nehezebb tálkába is, amit biztosan nem tud felborítani szőrgombócunk, de a legjobb, ha a ketrec oldalára teszünk fel egy fél literes golyós itatót. Hogy szívesen és elegendő mennyiséget kortyolgasson a törpenyúl, naponta ajánlott kicserélni a benne lévő vizet.
http://www.fressnapf.hu/anione-kisemlos-itato-500ml/
Végezetül néhány étel, amit soha ne adjunk nyuszinknak: kenyér, tészta, süti, keksz, kréker, joghurtos snack, avokádó, gabona, jégsaláta, mángold, burgonya, karfiol, rebarbara, hörcsög eleség, dió, zabpehely, csokoládé, cukor, mogyoróvaj, hús.