Téli túra kisemlősökkel
2015. november 20.
Ha több napos utazást tervezünk télen, és nem lesz otthon senki, aki gondját tudná viselni kisemlősünknek, akkor bizony ő sem maradhat a lakásban. Akár egy ismerősünknél tölti majd a napokat, akár magunkkal visszük őt, a hideg idő miatt nagyobb figyelmet kell fordítanunk a szállítására, mint általában.
Amikor beköszönt a tél, figyelnünk kell arra, hogy rágcsálónk továbbra is megfelelő hőmérsékleten töltse a mindennapokat, ez egy lakáson belül általában biztosított. A téli szellőztetéskor soha ne hagyjuk kisállatunk ketrecét vagy terráriumát abban a szobában, ahol kinyitottuk az ablakot, vagy meleg takarókkal takarjuk le a szellőztetés idejére. Olyan helyet kell keresnünk számára, ahol biztosan nem éri huzat és nincs nagy hőmérsékletingadozás, ezekre nagyon érzékenyek a kisállatok. Ugyanakkor az sem jó, ha túl meleg helyen tartjuk kedvencünket, tehát ne helyezzük ketrecét közvetlenül hősugárzó, fűtőtest közelébe se. Tegyünk be terráriumába vagy ketrecébe a szokásosnál több forgácsot vagy pelletet, ami nem csak jól szigetel, hanem a hörcsögök például kiválóan bele is tudják fészkelni magukat.
http://www.fressnapf.hu/multifit_natur_faforgacsalom_500l/
Ilyenkor kifejezetten praktikusak a textilből készült kis függőágyak és alagutak, amelyekben akár melegedhet is a kisállat.
http://www.fressnapf.hu/anione-fuggoagy-kisemlosoknek-49×21-cm/
Kívülről helyezhetünk melléjük meleg vizes üveget, ha a hőmérsékleti viszonyok ezt átmenetileg indokolják, ami hosszú ideig képes kellemes hőmérsékletet biztosítani kedvencünk számára. Az efféle melegítő eszközöket soha ne helyezzük a ketrec belsejébe, ugyanis úgy már túlságosan felmelegítheti kedvencünket, és az is lehet, hogy kirágja, és a kifolyó vízben megfulladhat vagy megfázhat.
Jó ötletnek tűnhet például estére, ha a fűtést alacsonyabb hőfokra állítjuk, egy takaróval vagy pléddel letakarnunk a rágcsáló ketrecét, de ügyeljünk arra, hogy kisállatunk ne tudja megrágni azt.
Ha utazásra kerül sor, akkor is hasonló szempontokra kell odafigyelnünk, mint a benti tartás esetében. Válasszunk olyan szállítóeszközt, amelyik nagyrészt zárt, így jobban védi kedvencünket. A szállító típusától függően helyezzünk bele forgácsot vagy valamilyen puha anyagot, amihez jóérzéssel hozzábújhat kisállatunk és melegen tartja őt. Ha valamiért vizes lesz a forgács vagy az anyag, akkor azonnal cseréljük ki, mert lehűlést okozhat és megbetegedhet kedvencünk.
Ne tegyük be rágcsálónkat addig az autóba, amíg a gépkocsi belseje fel nem melegedett. Indulás előtt körülbelül 15 perccel már kapcsoljuk be járművünk fűtését, hogy megfelelő legyen kedvencünk számára a hőmérséklet már az első percektől kezdve. A szállítódoboz mellé az autóban is elhelyezhetünk meleg vizes palackot.
Lehetőleg még alaposan kibélelt szállítódobozzal se tegyünk meg hosszabb sétát kedvencünkkel, mert a hidegben, illetve a hirtelen hőmérséklet-változásban könnyen megbetegedhetnek.
A megfelelő hőmérséklet biztosítása mellett ne feledkezzünk meg arról sem, hogy a hosszabb út során szüksége lesz kedvencünknek friss ivóvízre és eleségre is. Az út hosszától függően többször is álljunk meg, és győződjünk meg arról, hogy nem folyt ki a víz a szállítóba, és nem hűti-e a kisemlőst. Ilyenkor semmiképpen se itatótálkát tegyünk be kisállatunknak, mert ha stresszes lesz, valószínűleg kiborítja, hanem a speciálisan rágcsálóknak készült önitatót, amit felszerelhetünk a szállítódoboz oldalára vagy ajtajára.
http://www.fressnapf.hu/anione-kisemlos-itato-100-ml/
Ha kisemlősünk viselkedésén bármilyen változást figyelünk meg, esetleg elkezd tüsszögni, azonnal forduljunk vele állatorvoshoz.
Forrás: northstarrescue.org