Teknős kisokos
2020. február 21.
Ha egy nem túl hétköznapi, csodálatos háziállatot szeretnénk, és nem vágyunk arra, hogy babusgassuk kedvencünket, akkor egy teknős ideális választás lehet a számunkra. Bár, ha kisgyermekek is vannak a családban, nem javasolt a tartásuk, de általános iskolás kortól valószínűleg nem okoz gondot egy páncélos. Ehhez persze körültekintően kell bánnunk vele, és alaposan meg kell ismernünk.
Nem minden teknős úszik
Vannak teknősök, amelyeknek ugyan szükségük van vízre a hidratálás miatt, de szívesebben töltik idejüket a szárazföldön. Vagyis a vízi teknősöknek is szükségük van olyan száraz felületre, ahol süttethetik a páncéljukat. Emellett pedig tudnunk kell azt is, hogy a szárazföldi és a vízi teknősök teljesen különböző igényekkel rendelkeznek. Az előbbiek közül például a legtöbben vegetáriánusok, az utóbbiak pedig mindenevők, vagyis állati- és növényi eredetű eleséget is szívesen fogyasztanak.
Hosszú életűek
Ideális körülmények között – megfelelő hő- és páratartalom, ultraibolya fény, táplálék biztosítása esetén – a páncélosok akár évtizedekig is élhetnek. Így fel kell készülnünk arra is, hogy teknősünk esetleg túlél minket, és gyermekünknek kell majd tovább gondoznia. A hosszú élet miatt mérlegelnünk kell, hogy biztosan képesek vagyunk-e ennyi időre elköteleződni egy háziállat mellett.
Minden teknősbéka hordozza a szalmonellát
Sok hüllő úgy hordozza a bélrendszerében a szalmonellát, hogy közben a betegség tünetei nem jelentkeznek nála. Ám, a baktériumok más háziállatok vagy az emberek szervezetébe kerülve súlyos gyomor- és bélproblémákat okozhatnak, jellemző tüneteik a hányás és a hasmenés. Ezért rendkívül fontos, hogy minden a teknőssel vagy közvetlen környezetével való érintkezés után alaposan mossunk kezet. Ez a fő oka annak, hogy kisgyerekek mellett nem ajánlott teknőst tartanunk.
A nőstények rakhatnak tojást hímek nélkül is
A nőstények akkor is képesek tojást rakni, ha nem volt velük hím, ami megtermékenyítette volna őket. De ezek a tojások természetesen nem fognak kikelni. A vadon élő páncélosok általában tavasszal indulnak fészket rakni, amikor az idő melegedni kezd. A fogságban tartott teknősök viszont nem annyira követik az évszakok váltakozását, így az év bármely részében találkozhatunk tojással.
A kis teknősöknek is nagy helyre van szükségük
A vízi teknős akváriumát úgy kell kiválasztanunk, hogy az a felnőtt páncélos hosszának az ötszöröse széles legyen, valamint két és félszerese magas. Minél nagyobb az állat, annál nagyobbnak kell lennie az akváriumnak és annál több víz kell bele. Ahhoz, hogy a víz tiszta maradjon, erős szűrőre lesz szükségünk, amit rendszeresen karban kell tartanunk.
A teknősök felismerik gazdájukat
Sokan nem veszik észre, de a tekik felismerik gazdijuk megjelenését és hangját. Vagyis, amikor odamegyünk az akváriumhoz, akkor gyakran felúsznak a vízfelszínre, és odafigyelnek, ha beszélünk hozzájuk.