Tavaszi immunerősítés kutyusoknak
2021. március 02.
A kutyák gyenge immunrendszere számos betegséget eredményezhet, például fertőzéseket, diabéteszt, ízületi problémákat, sőt, akár rákot is. Az állatorvosok szerint, ha négylábúnk immunrendszerét kiegyensúlyozottan tartjuk, az segíthet csökkenteni a kockázatot, és hozzájárulhat az egészséges állapot megőrzéséhez és a jólléthez.
Az immunrendszer folyamatosan dolgozik, beazonosítja a potenciális káros kórokozókat, például a baktériumokat, a vírusokat, a gombákat, és a parazitákat, majd törekszik a megsemmisítésükre, mielőtt meg kárt okozhatnának a szervezetben. Mindemellett pedig figyeli a sejteket, hogy azok megfelelően működjenek, probléma esetén pedig igyekszik fenntartani a megfelelő fiziológiai funkciót és egyensúlyt.
Ha a rendszer sérül, akkor kutyusunk kiszolgáltatottá válik a betegségekkel szemben. Ha hosszabb ideig nem működik megfelelően az immunrendszer, az krónikus gyulladásokhoz vezethet, és ez által szabad utat kapnak a kórokozók. Szerencsére azonban néhány egyszerű lépéssel tehetünk az immunerősítés érdekében.
- Ösztönözzük az ebet minél több játékra
A kutya fittsége jelentősen hozzájárul az immunrendszer állapotának fenntartásához és az általános jólléthez, hiszen a mozgáshiány következtében felgyülemlett felesleges zsír tárolása például gyengíti a szervezetet. A zsír a test legnagyobb endokrin mirigye, amely több mint 40 különböző gyulladást elősegítő hormon kiválasztásáért felelős. Ezért nagyon fontos, hogy kutyusunkkal sokat játsszunk, sétáljunk, és ne hagyjuk, hogy felszaladjanak rá a plusz kilók.
Arra viszont ügyeljünk, hogy ne terheljük túl kedvencünket. Ha szükségesnek látjuk, inkább egyeztessünk az állatorvossal, aki segít meghatározni, hogy pontosan naponta mennyi mozgásra van szüksége bundás barátunknak, figyelembe véve a fajtáját, a korát és az éppen aktuális egészségügyi állapotát.
- Tápláljuk kutyánkat minőségi eledelekkel
Az immunerősítés egyik alapköve a helyes táplálás. Érdemes a prémium minőségű, vagyis magas hústartalmú, nedves eledeleket előnyben részesítenünk, némi zöldséggel kiegészítve, és ajánlott kerülni a keményítőket, valamint a gabonákat. Hogy pontosan mit és milyen mennyisében kellene fogyasztania kedvencünknek, arról szinten célszerű kikérnünk az állatorvos véleményét, hiszen nincs két egyforma háziállat, és sokat segíthet, ha egyéni étrendet követünk.
- Fontoljuk meg az étrendkiegészítők alkalmazását
Ha nem csupán az állapot fenntartása, hanem az immunerősítés a cél, akkor hasznos lehet bizonyos táplálékkiegészítők (vitaminok, probiotikumok, omega-3, stb.) vásárlása és adagolása. Azt azonban nem szabad elfelejtenünk, hogy a túl sok vitamin épp úgy káros hatásokkal bírhat, mint a hiányuk. Ügyeljünk arra, hogy mindig bevizsgált, kiváló minőségű alapanyagokból készült termékeket válasszunk, és mielőtt bevezetnénk őket ugató barátunk étrendjébe, mindenképp egyeztessünk az állatorvossal is.