
Tavasszal a kutyánknak több mozgás kell…
2013. június 07.
Az évnek ebben a szakában a testmozgás a kutyák számára is elengedhetetlen. Egyikünk sem tagadhatja, hogy a zord hideg miatt egy-két sétát rövidebbre vettünk a télen, és ez pontosan leolvasható kutyánk ábrázatáról. Ugyanazzal a módszerrel állapíthatjuk meg, hogy kutyusunk felszedett-e felesleges kilókat, mint a macskák esetében: simogatás közben próbáljuk kitapintani az állat bordáit, illetve felülről nézzük meg a hátát. Ha a csípő nem különül el jól láthatóan, akkor ideje, hogy kutyánk leadjon a súlyából. Ehhez azonban nem kell feltétlenül fogyókúráznia. Elég, ha valamivel hosszabb sétákra megyünk vele. A több nappali fény gyakran önmagában is extra motivációt jelent – és nemcsak a kutyának. Használjuk ki a lehetőséget és pörgessük fel saját testünket is: a kocogás, a séta és a kerékpározás mind nagyszerű időtöltés és kutyánk is boldogan velünk tart. Fontos, hogy ne rontsunk ajtóstul a házba, elég, ha kezdetben rövidebb mozgásokat iktatunk be. Az időtartam fokozatos növelésével elkerülhetjük a keringési problémák és az izomfájdalmak jelentkezését, és ez nem csak ránk igaz, hanem kedvencünkre is.
Több játék a szabadban
A tavasz nagyszerű alkalom arra, hogy belefogjunk valamilyen új kutyás sportba. Ha nem vagyunk bizonyosak afelől, hogy milyen jellegű aktivitás felelne meg legjobban nekünk és kutyánknak, akkor az állatorvostól vagy a közeli kutyaiskolától kérhetünk tanácsot. Vagy egyszerűen csak járjunk egyet a környéken. Négylábú barátunk talán szívesen követi szuperérzékeny orrát és csapázik mások nyomát követve, vagy szívesen küzdi le az akadályokat és egyensúlyoz az agility pálya mérleghintáin. De az is meglehet, hogy a kutyaiskolában végzett vezetőszáras tréning segít majd elégetni egy kis plusz energiát. Ha kutyánk szereti visszahozni a dolgokat, akkor az apportírozás gyakorlása jelentheti az előrelépést.
De nemcsak a szórakozásról van itt szó, az is fontos, hogy kutyánk ismét formába lendüljön. Éppen ezért kedvencünk jutalmazásánál oda kell figyelnünk a csemegének szánt apró falatok kalóriatartalmára is. A csökkentett energiatartalmú kutya-snack ideális megoldást jelent ebben helyzetben, hiszen minden bűntudat nélkül, bátran jutalmazhatunk vele. Ha kedvencünk rendszeresen kap jutalomfalatokat, akkor azokat be kell számítanunk a napi táplálékmennyiségbe. Ha kutyánkat száraztápon tartjuk, akkor semmilyen gondot nem jelent, ha „meg kell dolgoznia” a táplálékért. Tulajdonképpen ez az etetési mód sokkal inkább megfelel a kutyának, mint az, ha a tálba egyszerűen odatesszük elé az ételét. Ez a lakáson belül is igaz – rejtsük el a tápot a nappaliban vagy a kertben és vegyük rá kutyánkat, hogy keresse meg, vagy játsszon a táptartó zsákkal. Ez egy olyan tasak, amibe száraztápot kell tölteni. Eldobjuk, mint egy labdát, hogy kutyánk visszahozza. Ha erre hajlandó, akkor jutalomfalatként kaphat egy szemet a tasakból. Persze csak kisebb adagokat töltsünk bele, hogy kutyánk ne teli hassal rohangásszon utána.

Azt tanácsolnánk azonban, hogy még várjunk egy keveset a tóparti kirándulásokkal. Bár a szép tavaszi napsütésben a levegő kellemesen felmelegedhet, a víz egyelőre túl hideg ahhoz, hogy kutyánk megmártózzon benne. A vízimádó kutyák – például a labradorok – gyakran sajnos nem tudnak ellenállni a kísértésnek és beleugranak a hideg vízbe. Ettől könnyen megfázhatnak vagy legrosszabb esetben akár hólyag-, illetve tüdőgyulladást kaphatnak. Ha kutyánk engedély nélkül ugrik bele a vízbe, akkor a lehető leggyorsabban fel kell melegítenünk és a bundáját szárazra kell dörgölnünk, különben vége a tavaszi kalandnak, még mielőtt elkezdődhetett volna.