Szúr, csíp, viszket: így segítsünk a bolhás fertőzésen
2016. május 18.
A bolhacsípésre való túlérzékenység és a bolhák okozta allergiás bőrgyulladás a leggyakoribb bőrbetegség a háziállatok körében. Jellemzően fiatal, 1-3 év közötti kutyusoknál alakul ki az allergia, de előfordulhat idősebb egyedeknél, és ugyanígy macskáknál is.
A túlérzékeny állatok esetében már 1-2 bolhacsípés is nagyon kellemetlen allergiás reakciót válthat ki, sőt, a bolhanyálra allergiás egyedeknél rendszerint csak 1-2 bolha van az állaton az intenzív tisztálkodás következményeként. Eleinte csak azt vesszük észre, hogy az eb vagy a cica egyre gyakrabban vakarózik. Ilyenkor, ha megfigyeljük az adott területet, azt tapasztaljuk, hogy kedvencünk bőre vöröses, hegesedés látható rajta, karmolások borítják, kidörzsölődött, ék alakú bőrpír jelent meg a faroktő tájékán, a lábak hátsó felén és ezeken a tájakon esetleg kihullott a szőre. Leginkább a háziállat hátsó felén észlelhetőek a tünetek, de fertőzés esetén a test bármely részén kialakulhatnak elváltozások. Macskák esetében nem ritka, hogy az egész hátsó testfélen kihullik a szőr. Cicáknál és kutyusoknál bolhafertőzésre utaló jel lehet a visszatérő galandféreggel való fertőződés.
Amennyiben már szemmel láthatóak a bolhás fertőzés tünetei, sajnos nem lesz elég a bolhanyakörv és a fürdetés. Sőt, a gyakori mosdatás miatt akár még rosszabbodhat is a cica vagy a kutya állapota, hiszen bőre kiszáradhat, érzékenyebbé válhat. A megfelelő megoldás az, ha állatorvoshoz fordulunk, aki megvizsgálja az állatot, és megállapítja, hogy mennyire súlyos a helyzet. A legtöbb esetben csak gyógyszeres kezelés segít megszüntetni a viszketést és a bőrgyulladást.
A gyógyulás ideje alatt igyekezzünk folyamatosan tisztán tartani négylábúnk fekvőhelyét. Alaposan porszívózzunk össze hetente többször is, és a zsákot lezárt állapotban dobjuk ki, hogy ne tudjanak visszajutni a bolhák otthonunkba. Rendszeresen mossuk ki kedvencünk fekvőhelyét és környezetünkből távolítsuk el az elhalt növényi részeket. Ha sikerül kiirtanunk a bolhákat, jó eséllyel kedvencünknek rövid időn belül meggyógyul a bőre, és idővel szőre is ismét dús és egészséges lesz.
Ne felejtsük el, hogy a bolhák köztes gazdaként szolgálhatnak a galandférgekhez, amelyek emberre és állatra egyaránt veszélyesek. Így nagy eséllyel nem csak bolhairtásra lesz szükség a fertőzött kutya vagy cica esetében, hanem féreghajtásra is.
Mivel a bolhák rengeteg kellemetlenséget okozhatnak embernek és állatnak egyaránt, a legjobb módszer az, ha megpróbáljuk megelőzni a támadásukat. Előfordulhat az is, hogy amikor alaposan átnézzük az ebet vagy a bársonytalpút bolhafésűvel, nem találjuk a kifejlett parazitát és annak semmilyen nyomát sem. Ez sajnos nem jelenti azt, hogy valóban nincs bolha az állaton vagy a lakásban. Bolhafertőzöttség esetén csupán a bolhapopuláció egy százaléka van jelen kifejlett bolhaként az állaton, a többi pete, lárva és báb formájában található.
A legjobb, ha már az élősködőszezon előtt alkalmazunk bolhairtó permetet a lakásban, és négylábúnkat is ellátjuk a megfelelő védelemmel. Ma már nagyon sok termék (spray, nyakörv, spot-on, por, sampon stb.) közül választhatunk a paraziták ellen. Érdemes állatorvossal egyeztetni, hogy melyik a legmegfelelőbb kedvencünk számára, ugyanis bolhanyál allergia esetén a legfontosabb cél, hogy a bolha vérszívását a legrövidebb időre redukáljuk. Ne használjuk ugyanazt a szert kutya és cica esetén, mert akár allergiás reakciót is kiválthat az egyik állaton az, ami a másiknál a leghatásosabb.
Ha bármilyen mellékhatást tapasztalunk akár a gyógyszeres kezelés ideje alatt, akár a megelőzés céljából használt bolhairtók alkalmazása során, forduljunk állatorvoshoz, aki segít másik terméket választani, mely valóban megoldást nyújt háziállatunk számára.
Forrás: canidae.com / petmd.com