Szívmelengető segítség: legyen ön is ideiglenes gazdi!
2016. november 04.
Az őszi párzási időszak idén is zsúfolásig megtelt menhelyeket eredményezett. Rengeteg kutya, cica és nyuszi várja, hogy valaki örökbe fogadja őket, de nem csak az örökbe fogadókat látják szívesen a menhelyek és az egyesületek. Ideiglenes gazdikra is nagy szükség van.
Az ideiglenes befogadó szerepe hasonló egy igazi gazdiéhoz, vagyis magához vesz egy kóbor állatot, és szeretetet, gondoskodást, figyelmet, valamint otthont biztosít a számára, de csak egy meghatározott ideig, vagy addig, amíg valaki örökbe nem fogadja.
Több oka is van annak, amiért a menhelyeknek ideiglenes befogadókra van szükségük. Amellett, hogy sok esetben már nem rendelkeznek elég hellyel egy új jövevény számára, előfordulhat, hogy az árva kiskutya, kiscica vagy kisnyúl még túl fiatal, és több törődést igényel, amit a nagyszámú állomány miatt nem vagy csak nehezen tudnak kivitelezni. Nagyon sok háziállat érkezik betegen vagy sérülten a menhelyekre, illetve az egyesületekhez. Ilyenkor gyakran egy azonnali műtéti beavatkozás jelent megoldást, a lábadozó négylábúnak pedig csak egy ideiglenes otthon biztosít nyugodt és biztonságos környezetet a gyógyuláshoz.
Az is előfordulhat, hogy egy kutya egyszerűen nem érzi jól magát társai között, félelmében folyamatosan búvóhelyet keres, stresszessé válik. Az ilyen kutyusoknak hatalmas segítséget jelent, ha ideiglenes befogadóhoz kerülnek. Ha olyan állat kerül a menhelyre, melyet előtte elhanyagoltak, akkor a szocializációban lesz szüksége ránk, valamint abban, hogy újra képes legyen megbízni az emberekben, ehhez pedig nagyon sok figyelmet és törődést kell kapnia.
Azzal, hogy befogadunk egy macskát, kutyát vagy nyulat egy időre, saját tapasztalatainkat is bővíthetjük, ami jó lehetőség, ha még nem döntöttük el, hogy biztosan szeretnénk-e egy életre szóló bundás társat magunk mellé. Amíg ideiglenes gazdik vagyunk, addig általában a menhely vagy az egyesület állja az orvosi kezelések költségeit, és ők biztosítják számunkra az eledeleket és az egyéb kiegészítőket is. Persze, ha mi magunk is tudjuk anyagilag támogatni a kiválasztott kisállatot, akkor az igazán nagy segítséget jelent.
További előnye az ideiglenes befogadásnak, hogy egy állat hazavitelével felszabadítunk egy helyet a menhelyen, így újabb árvának biztosítunk lehetőséget arra, hogy bekerüljön a menhelyre, és otthonra találjon. Az ideiglenes gazdiknál nevelt háziállatoknak, nagyobb esélyük van arra, hogy megfelelő személyhez, illetve családhoz kerüljenek, ugyanis meg tudjuk osztani a gazdijelöltekkel az addigi tapasztalatainkat. Egy kutya esetében különösen fontos például, hogy jól kijön-e a gyerekekkel és más háziállatokkal. Ha igen, akkor az egy nagyon jó referencia az állat számára. Amennyiben már van valamilyen kisállatunk, és mellé fogadnánk be ideiglenesen egy négylábút, akkor előtte mindenképpen meg kell győződnünk arról, hogy mind a ketten egészségesek, és megkapták a kötelező oltásokat.
Az új jövevény érkezése előtt érdemes egy kicsit felkészülnünk, és állatbaráttá varázsolni lakásunkat. Több veszély leselkedhet egy kisállatra otthonunkban, mint gondolnánk. Ügyeljünk arra, hogy azok a tárgyak, amik sérülést okozhatnak, például tűk, gémkapcsok, cérnák, zsinegek, kábelek, maró- vagy mérgező vegyianyagok, molyirtó, stb., mind-mind olyan helyen legyenek, ahol az új jövevény biztosan nem férhet hozzá. Egyes növények, mint például az ilyenkor kedvelt mikulás virág, mérgezőek a háziállatokra nézve, így azokat érdemes elajándékoznunk vagy egy olyan helyiségbe tennünk, ahova nem juthat be leendő kedvencünk.
Ha bármilyen kérdésünk merül fel az állattartás ideje előtt vagy alatt, akkor bármikor bátran fordulhatunk a menhely vagy az egyesület munkatársaihoz. Amennyiben lehetőségünk van rá, érdemes belevágnunk a projektbe, mert egyszerre több kisállat életét is megmenthetjük vele.
Forrás: petfinder.com