Szezonális allergia kutyáknál – tünetek és kezelésük
2022. április 01.
A tavasz általában nagy kihívást jelent az allergiás emberek és a kutyák számára egyaránt, hiszen viszketés, könnyezés, tüsszögés, köhögés és torokfájás is jelentkezhet. A tavasszal virágzó fák és a pázsitfűfélék mellett más növények virágpora is gondot okozhat. Fontos, hogy négylábú kedvencünkön mielőbb észrevegyük az allergia tüneteit, hogy aztán elkezdődhessen a kezelés, amely megkönnyíti majd az állat mindennapjait.
A nagy mennyiségű virágport kibocsátó fák közé tartozik a szil, a ciprus, a boróka, a cédrus, a tölgy, a gesztenye, a bükk, a nyír, az éger és a kőris is. A nyárfacsalád szintén magas pollentartalmú. A virágos növények, a cserjék, sőt a füvek is virágport bocsátanak ki ebben az évszakban és sok kutyusnál tapasztalhatunk allergiás megbetegedéseket.
Legyünk óvatosak, hiszen az ilyenkor éledező méhek és egyéb rovarok csípése is allergiás reakciót válthat ki a háziállatokban.
Tavaszi, szezonális allergia a kutyáknál akkor fordul elő, amikor az eb immunrendszere túlérzékeny a tavaszi hónapokban előforduló különféle allergénekre, például a pollenre.
A tünetek az allergiás reakció súlyosságától függően változhatnak, de az alábbiak lehetnek:
– Tüsszögés
– Köhögés
– Szemek könnyezése
– Viszkető és vörös szemek
– Orrfolyás
– Bőrirritáció
Ami ezeket általában kiváltja:
– Virágzó fák, cserjék és egyéb növények által keletkező pollen
– Bolhák és kullancsok
– Szúrós rovarok, például méhek és darazsak
Amennyiben kutyusunkon tavaszi allergia tünetei jelentkeznek, kérjünk időpontot az állatorvoshoz. Észlelésük nem mondható nehéznek, hiszen a tünetek szezonálisak, nincsenek jelen egész évben. Láthatóvá válik, hogy mikor jelennek meg és mikor tűnnek el.
Az állatorvos ilyenkor amellett, hogy alaposan átvizsgálja bundás barátunkat, különös tekintettel a bőrére és az orrüregére, kérdéseket is tehet fel. Például, hogy mennyi időt és hol szokott a szabadban tölteni kedvencünk, vagy, hogy milyen növények és gyomok találhatóak az udvarunkon, amikkel kapcsolatba kerülhetett az eb. Ezekre érdemes előre felkészülni, hogy minél pontosabb választ tudjunk adni.
A kezelés attól függően változhat, hogy milyen allergénre reagál pajtásunk.
Esetenként elegendő speciálisan kutyáknak készült, hipoallergén samponnal fürdetnünk kutyusunkat, esetleg enyhe antihisztamint tartalmazó oldattal kezelni a bőrét.
De szükség lehet akár gyógyszerek szájon át történő adagolására is. Mivel szezonális allergiáról van szó, így előfordulhat, hogy csak a tavaszi hónapokban lesz rájuk szükség. Ügyeljünk arra, hogy mindig kövessük az állatorvos utasításait, és ne adjunk bundás barátunknak vény nélkül kapható tablettákat az orvos beleegyezése nélkül.
Bár a környezet ellenőrzése nagyon nehéz és a kutyáknak rendszeresen időt kell tölteniük a szabadban, azért próbáljuk meg megelőzni, hogy kedvencünk a fűbe, illetve virágzó növények közelébe menjen, így korlátozhatjuk az allergiás reakciók megjelenését.