Szabadon a lakásban – szárazföldi teknősök
2020. május 17.
Bár vannak, akik hagyják, hogy teknőseik szabadon közlekedjenek a lakásban, valójában ez nem ajánlott. Annak ellenére, hogy lassan mozognak, képesek viszonylag rövid idő alatt elbújni előlünk. Így fennáll az esélye, hogy egyszer csak nem találjuk meg őket, de akár meg is sérülhetnek. Talán nem is gondolnánk, mennyi rejtekhely és veszély van jelen az otthonunkban.
Egy átlagos lakás egészen biztos, hogy nem megfelelő arra, hogy teknőseink szabadon közlekedjenek benne. Megsérülhetnek, elveszhetnek, túl hideg vagy túl meleg területre kerülhetnek, leeshetnek, elakadhatnak, megtámadhatja őket egy másik házikedvenc, stb. És arról sem szabad megfeledkeznünk, hogy betegségeket is terjeszthetnek, például az erős hasmenést okozó szalmonellát. Ha csak egy bizonyos helyen szeretnénk, ha tartózkodnának páncélosaink, akkor valószínűleg időnként fel kellene emelnünk őket, és visszahelyezni, például a szoba közepére, ami viszont stresszt váltana ki bennük.
A teknősök számára a legbiztonságosabb hely tehát egy zárt ketrec vagy terrárium. Otthonunk teljes nagyságában valószínűleg nem alkalmas arra, hogy a hüllők szabadon bóklászhassanak benne. Ha változatosságot szeretnénk biztosítani teknőceinknek, akkor inkább kerítsünk el egy helyet nekik odakint az udvaron. Ha a természetes élőhelyükhöz hasonlót tudunk kialakítani nekik a szabadban, akkor az egy igazán jó megoldás lehet.
Ha mindenképp a házon belül szeretnénk egy nagyobb területet fenntartani állataink számára, akkor a legjobb, ha egy külön szobát teszünk biztonságossá, és azt rendezzük be a teknősök tartásához megfelelően. Ez esetben 3 dolog nagy fontos:
– Fából készüljön a burkolat
– Szereljünk fel UV-fényforrásokat
– Helyezzünk természetes kiegészítőket a padlóra
A faburkolatok és a fából készült építmények a legegyszerűbbek és gyakran a legbiztonságosabbak is. Győződjünk meg arról, hogy a hidegvérűek biztosan nem tudnak sehol sem kijutni a hüllő-lakból.
Kerüljük el az üvegterráriumok használatát, különösen akkor, ha nyitott a tetejük, mert így a teknősök veszélynek lehetnek kitéve. Ha nincs kutyánk vagy macskánk, ők akkor is sebezhetőnek érezhetik magukat. Egyszerűen tudni fogják, hogy felülről nincsenek védve a ragadozóktól és ez stresszt okozhat bennük, ami által megváltozhat az étvágyuk és a viselkedésük is. Ha pedig van valamilyen bundás pajtásunk is a lakásban, akkor ügyelnünk kell arra is, hogy ők biztosan ne férkőzhessenek a páncélosok közelébe.
A bent tartott állatok nem igazán jutnak természetes napfényhez, ami viszont elengedhetetlen a teknősök életében. Nélküle nem tudnak például megfelelően emészteni. A hüllőknek a napjuk egy részét mindenképp UV fényben és magas hőmérsékleten kell tölteniük. Emiatt fontos a hőszigetelés, és be kell szereznünk UVA/UVB sugárzású lámpákat is. Ha nincs legalább 20 fok a szobában, akkor melegítő berendezésre is szükségünk lesz. A teknősök nappal 24-28, míg éjszaka 18-22 fokban érzik magukat a legjobban.
Ahhoz, hogy a páncélosok biztonságban érezzék magukat, természetes élőhelyükhöz hasonlót kell kialakítanunk. Vagyis ne feledkezzünk meg a homokos vagy füves aljzatról, a kisebb-nagyobb sziklákról, ágakról, fából készült búvóhelyekről, növényekről sem. Ezen kiegészítők nélkül a teknősök nem tudnak nyugodtan élni.