Strandolás kisállattal
2020. július 19.
A kutyusunkkal való strandolás izgalmas és szórakoztató nyári program lehet. Ám ahhoz, hogy valóban jól tudjuk magunkat érezni kedvencünkkel, és problémamentesen teljen el az együtt eltöltött idő, alaposan fel kell készülnünk. A kánikula és a vízpart is tartogathat kellemetlen meglepetéseket.
- Legyen a strand kutyabarát
Az első dolgunk mindig az legyen, hogy megismerjük a kiválasztott strand szabályzatát, hogy meggyőződjünk arról, biztosan magunkkal vihetjük-e oda bundás barátunkat. Azt is érdemes figyelembe vennünk, hogy szükséges-e a póráz használata, vagy szabadon engedhetjük-e kedvencünket. Egyre több ember számára fontosak a kutyabarát helyek, így valószínűleg találunk megfelelő strandot a közelünkben.
- Tanítsuk meg a kutyusunkat úszni
Egyes négylábúak örömmel mennek be a vízbe a játékszerért, mások inkább elkerülik a nedves élményt. Ne gondoljuk, hogy pajtásunk azonnal profi úszóvá válik, eleinte lehet, hogy nagyon óvatosan fogja csak megközelíteni a vizet, és ez teljesen rendben van. Legyünk vele türelmesek és reagáljunk kedvesen. Az első úszóórák ideje alatt mindig maradjunk kutyusunk mellett, hogy biztonságban érezze magát és közbe tudjunk avatkozni, ha szükséges.
- Biztosítsunk ivóvizet, árnyékot
Bármikor, amikor hosszabb ideig tartózkodunk a szabadban, fontos, hogy legyen lehetősége háziállatunknak árnyékba vonulni, és rendszeresen kínáljuk meg őt friss, hideg ivóvízzel. A strandon lévő meleg és az aktív testmozgás ellenkező esetben hamar kiszáradáshoz és hőgutához vezethet.
- Kerüljük a hullámzó vizet
Bármennyire is jó úszó kutyánk, a part olyan részét válasszuk, ahol nem közlekednek hajók, motorcsónakok, vagy jet ski-k, amik rendszeresen megzavarnák a vizet. Az erős vízáramlás veszélyes lehet a legügyesebb kutyusok számára is. Ha pajtásunk még kezdő, akkor mentőmellényt is érdemes lehet ráadnunk, hogy nagyobb biztonsággal élvezhesse ki a pancsolást.
- Ne igyon az eb sós vizet
A kutyák szívesen isznak a sós vízből, pedig az nem jó a szervezetüknek, ezért, ha tengerparton strandolunk, ügyeljünk arra, hogy ne kortyoljon a tengervízből bundás barátunk. Ezt például azzal is korlátozhatjuk, ha inkább az általunk vitt édes vízzel kínáljuk rendszeresen. A sós víz hasmenést és egyéb hasi problémákat is okozhat.
- Használjunk napvédőt
A háziállatok is leéghetnek és bőrrák kockázata is fennállhat, különösen, ha rövid szőrrel és világos bőrrel rendelkeznek. A napvédő termék használatakor kiemelt figyelmet kell kapnia az orrnak és a füleknek, mert ezek égnek le a leghamarabb. Az is segíthet, ha csak kora reggel vagy késő délután megyünk ki a strandra kedvencünkkel.
- Készüljünk fel a veszélyes tárgyakra
A homokban előfordulhatnak törött üvegek, sziklák, horgok, korallok, amelyek sérülést okozhatnak bundás barátunk mancsain. A forró homok ráadásul önmagában is veszélyes lehet, hiszen megégetheti az állat lábát. Kutyacipők használatával megóvhatjuk az eb tappancsait, és az is segíthet, ha közvetlenül a vízparton sétálunk, ahol nedves a homok.
- Öblítsük le a bundát alaposan
Függetlenül attól, hogy sós- vagy édesvízben úszkált kutyusunk, a strandolás után alaposan fürdessük meg, hogy teljesen kitisztuljon a bundája, és semmilyen összeszedett káros anyag (só, homok, stb.) ne okozhasson irritációt, viszketést.