Segítség, ugrál a kutyám!
2022. április 28.
Az emberekre való felugrálás gyakori viselkedési probléma a kutyák körében. Előfordulhat, hogy számunkra idegesítő, ha az izgatott eb azonnal ránk ugrik, amikor belépünk a kapun vagy a bejárati ajtón. A nagyobb probléma viszont az, hogy akár veszélyes is lehet a cselekvés, ha például kisgyermekekre, testi fogyatékkal élőkre vagy idős emberekre ugrik fel bundás barátunk, akik semmiképp sem várnák a kutya üdvözletét.
Kutyusunk az ugrálással csak azt jelzi, hogy figyelmet szeretne. A jó hír, hogy megtaníthatjuk kedvencünknek, hogy nem szabad felugrania az emberekre, és hogy udvariasabb formáját válassza az üdvözlésnek, bárkiről is legyen szó.
Miért ugrál fel ránk a kutyánk?
Erre számos elmélet létezik, köztük a legnépszerűbbek például a dominancia vagy a már említett üdvözlő viselkedés, de a legnagyobb valószínűsége annak van, hogy ilyenkor azt kommunikálja felénk négylábú pajtásunk, hogy „Nézz rám!”.
Lehet, hogy akaratlanul is megjutalmazzuk kutyánkat azért, hogy ránk ugrik, hiszen ilyenkor megadjuk neki, amit akar. Ahogy a gyerekekre is igaz, a negatív reakció kedvezőbb az eb számára is, mintha egyáltalán nem reagálnánk. A kutyus nem feltétlen veszi büntetésnek azt, amikor elnyomjuk őt vagy kiabálunk, hogy szálljon le rólunk. Ehelyett úgy tekinthet a viselkedésünkre, hogy megkapta, amire vágyik: a gazdi figyelmét.
Ebben az esetben akár tőlünk, akár mástól származik a figyelem, az a kutya szemszögéből jutalomnak fogható fel. Tehát a logika szerint, ahelyett, hogy megjutalmazzuk háziállatunkat a felugrásért, az lenne a célravezetőbb, ha a padlón tartanánk mind a négy mancsát.
Hogyan lehet megállítani az ugrálást?
Sok türelmet és kitartást igényel az, hogy kutyusunknak megtanítsuk, hogy nem szabad felugrálnia az emberekre. Szem előtt kell tartanunk, hogy lesznek dolgok, amiket meg kell tennünk, néhányat azonban el kell kerülnünk. Fontos, hogy következetesek legyünk a nevelés során.
Próbáljunk visszatartani a figyelmünket
Az első feladatunk az lesz, hogy próbáljunk nem odafigyelni pajtásunkra, amikor ránk ugrik. Például fordítsunk hátat és tegyük keresztbe magunk előtt a karjainkat, és ne adjunk ki hangot. Ha a kutya megkerül minket, hogy ránk ugorjon, forduljunk a másik irányba. Várjuk meg, amíg az eb abbahagyja az ugrándozást.
Egy másik módszer, hogy ha kutyusunk ránk ugrik, amikor belépünk az ajtón, akkor forduljunk meg és menjünk ki. Ha olyankor történik hasonló, amikor a szobában vagyunk, akkor onnan sétáljunk ki. Addig ismételgessük a be- és kimenetelt, amíg az állat meg nem nyugszik.
Jutalmazzuk a jó viselkedést
Érdemes mindig magunknál tartani néhány szem jutalomfalatot, és megjutalmazni kedvencünket, ha jól viselkedik, vagyis ez esetben, ha mind a négy mancsa lent marad a földön érkezésünkkor. Szintén segíthet, ha megtanítjuk kutyánknak, hogy üljön le, amikor belépünk, vagy bárki más belép az ajtón, és ekképp köszöntse az embereket.