Őszi allergia kiskedvenceknél: Hogyan előzhetjük meg?
2024. szeptember 03.
Azok az őszi allergének, amelyek az embereknél tüsszögést és orrfolyást váltanak ki, a háziállatokra is negatív hatással lehetnek, csak náluk nem a nagymértékű zsebkendőhasználat lesz a szembetűnő, hanem általában az erősen viszkető, irritált bőr. Ahhoz, hogy megelőzhessük, vagy már kialakult probléma esetén, kezelhessük az allergiát, tudnunk kell, hogy mivel is állunk szemben ilyenkor.
Mindennek megvan a szezonja, beleértve az allergéneket is. A hűvösebb hónapok beköszöntével legfőképp az alábbiakra számíthatunk:
– Gyompollen: ősszel a leggyakoribbak a parlagfű, az útifű, a csalán, a csenkesz és a zsálya
– Penész: a penész egész évben jelen lehet, de amikor a hőmérséklet lehűl és a nedvesség megszorul a rothadó levelekben, nagyobb eséllyel alakul ki
– Poratkák: amikor előszedjük a hónapokon át tárolt őszi és ünnepi dekorációt, előkerülhetnek velük poratkák is
Az allergia jellemző tünetei:
– Túlzott vakaródzás, rágcsálás, nyalogatás – ennek eredményeként a szőr elszíneződése, ritkulása
– Irritált bőr
– Szőrhiányos területek kialakulása
– Külső hallójárat gyulladás, hallójárat beszűkülése
– Szőrhullás
– Tüsszögés
– Orrfolyás, könnyező szemek
– Duzzadt, vörös tappancsok
A szezonális allergiák kezelése
Ha azt gyanítjuk, hogy négylábúnk allergiás, akkor mindenképpen vigyük el állatorvoshoz, mert az állandó viszketés nagyon kellemetlen, életminőséget rontó állapot, amelynek következtében fájdalmas bőrgyulladás alakulhat ki bakteriális és gombás felülfertőzéssel.
A pontos diagnózishoz különféle vizsgálatokat, teszteket is el lehet végezni, de nem hiba próbaterápiát csinálni. Többféle gyógyszer, krém, sampon, bőrtápláló készítmény áll rendelkezésre a tünetek enyhítésére. Az állatorvos a tünetek súlyosságának és a tulajdonos pénztárcájának megfelelő kezelési protokollt állít össze. Érdemes hipoallergén tápot etetni a kutyával.
Megelőzés
Ugyan minden allergént kivédeni nem fogunk tudni, de tehetünk a megelőzés érdekében vagy a már kialakult allergia is enyhíthető egy kis odafigyeléssel.
– Használjunk egész évben parazitaellenes szereket, hogy megóvjuk kutyusunkat vagy cicánkat például a bolháktól, amelyek szintén allergizálhatnak.
https://webshop.fressnapf.hu/termekkategoria/kutya/bolha-kullancsvedelem/
– Az omega3-at tartalmazó étrendkiegészítők enyhíthetik a viszketést és a bőrirritációt.
https://webshop.fressnapf.hu/termekek/petbalance-lazacolaj-kutyak-szamara-250ml/
– Ha zabpelyhet is tartalmazó vagy kifejezetten hipoallergén samponnal fürdetjük meg háziállatunkat, az szintén nyugtatóan hathat a bőrére.
– Porszívózzunk gyakran és tartsuk tisztán szőrös családtagunk fekhelyét.
– Azokon a napokon, amikor magas a pollenkoncentráció, korlátozzuk a kintlétet.
Fontos, hogy komolyan vegyük a kisállat-allergia tüneteit, mert rendkívül kellemetlenné tudják tenni a házikedvencek mindennapjait, a mielőbbi állatorvosi segítség elengedhetetlen.