Nyuszik szobatisztaságra szoktatása
2018. május 14.
Egyesek úgy gondolják, hogy a nyulak piszkos állatok, de ez egyáltalán nem igaz. Ahogy a cicák, úgy a nyuszik is képesek megtanulni az alom használatát. Bátran biztosíthatunk a lakáson belül is helyet egy-két tapsifülesnek, hiszen egy kis gyakorlással akár rövid idő alatt is szobatisztaságra nevelhetők.
A sarok wc-k általában nem elég nagyok egy felnőtt nyuszi számára, így akár a macskáknak készült alomtálcák közül is válogathatunk. Fontos, hogy legyen pereme, de ne túl magas, és ne legyen teteje. A zárt macska toaletteket a tapsifülesek nem kedvelik.
http://www.fressnapf.hu/anione-alomtal-aristocat-kitten-babakek-37x6x28cm/
Alomnak fapelletet ajánlott választani, a macskaalmok és a különböző faforgácsok a nyuszik számára nem megfelelőek. A minőségi fapellet jó nedvszívó- és szagmegkötő képességű, így a lehető legjobb választás a nyúlvécébe.
http://www.fressnapf.hu/multifit-kisemlos-alom-fa-pellet-8l/
Nem kell túl sokat beleszórnunk, éppen csak lepje el az edény alját, hiszen a nyuszik nem ássák el az ürüléküket úgy, mint a bársonytalpúak. Inkább a gyakori cserére figyeljünk, és ne a pellet mennyiségét növeljük. Fontos megjegyezni, hogy a ketrec alját nem ajánlatos megtölteni vele, mert keménysége miatt talpfekélyt okozhat.
A törpenyuszik a dolguk elvégzése közben szeretnek friss, pormentes szénát rágcsálni, ezért érdemes a szénatartót úgy elhelyezni a ketrecben, hogy az könnyen elérhető legyen a wc-ből.
A legegyszerűbben úgy szoktathatjuk háziállatunkat a wc használatára, ha először csak kis teret biztosítunk a számára. A kezdetekben kerítsünk le egy részt a ketrece előtt, és amikor már nem hagy el bogyókat a nyúl a ketrecen kívül, utána engedjük csak, hogy felfedezze a lakás többi pontját. Ha a tér növelésével a nyuszi időnként elfelejti használni a vécét, akkor vegyük újra kisebbre a területét, és amikor ismét jól viselkedik, akkor engedjük csak megint szabadon ugrabugrálni a házban.
A kinti pisilős-bogyózós esetekre még alkalmazhatunk néhány trükköt:
- Mutassuk meg hol a helye
Ha baleset történik, akkor papírtörlővel javasolt feltakarítani, majd a szennyezett papírt tegyük be a nyuszi wc-jébe. Ezzel jelöljük neki, hogy annak bizony ott a helye, nem a ketrecen kívül. A megjelölt területet ajánlott ecetes vízzel is feltörölni a szagtalanítás érdekében. Nem szabad elfelejteni, hogy a nyulak nem mindig 100%-osak az alomhasználatban, ha a lakás más pontjára is helyezünk wc-t, akkor, hogy egyszerűbb legyen a takarítás, érdemes alá rakni egy nagyobb műanyag alátétet.
- Legyünk türelmesek és kitartóak
A szobatisztaságra való nevelés több időt is igénybe vehet, főleg, ha a nyuszinak már korábban kialakultak a rossz szokásai. Ha észrevesszük, hogy kedvencünk épp a ketrecen kívül szeretné elvégezni a dolgát, akkor fogjuk meg, és tegyük gyorsan a nyuszi wc-be. Ez persze nem olyan egyszerű, de ha sikerül megvalósítani, sokat segíthet.
- Fogadjuk el a nyuszi akaratát
Ha kis barátunk megmakacsolja magát és állandóan a szoba egy adott sarkát használja, próbáljunk meg eleget tenni az igényének, és helyezzünk oda is egy alomtálcát.
- Ivartalanítsunk
Ha tapsifülesünk továbbra is bogyózik és lespricceli bútorokat, akkor az azért van, mert így jelöli meg a területét. Ilyenkor előfordulhat, hogy csak az ivartalanítás fog megoldást nyújtani. A műtéthez – amely segít a betegségek és a nem kívánt szaporulat megelőzésében is –mindenképp olyan állatorvost válasszunk, aki kifejezetten az egzotikus kisállatokra specializálódott.
Forrás: myhouserabbit.com