
Nyáron bundában! Avagy mire figyeljünk cicusunknál
2019. június 13.
A legtöbb ember imádja a napsütést és a meleg időt, így van ez a cicákkal is. Ám, amikor túl magasra szökik a hőmérséklet, az a bársonytalpúak számára is kellemetlen lehet. Amíg mi igyekszünk megszabadulni a lehető legtöbb ruharabtól, addig macskánknak nincs erre lehetősége, a bundaviselet állandó, így nekünk kell segítenünk abban, hogy könnyebben vészelje át a forró napokat.
- Víz
Minden egyes reggel – és lehetőség szerint naponta többször is – győződjünk meg arról, hogy cicánknak van friss víz az itatójában. Érdemes az udvaron több helyen is elhelyezni tálkákat, hogy könnyedén, bármikor kortyolhasson kedvencünk, és ösztönzően hasson rá a víz látványa. Az is fontos, hogy a szomjoltó hideg legyen, és annak érdekében, hogy ne melegedjen fel rövid idő alatt, az árnyékos részeket próbáljuk meg előnyben részesíteni a kihelyezés során.
- Árnyék
A minitigrisek szeretnek a napon sütkérezni, de egy idő után szükségük van az árnyékra is. Biztosítsunk a bársonytalpú számára hűvös, napfénytől védett helyeket, ahol a legnagyobb kánikulában is kellemesen sziesztázhat. Lakáson belül hűsítő lehet a konyhai vagy fürdőszobai padlólap is, ezért ajánlott szabad utat hagyni ezekbe a helyiségekbe kedvencünknek.
- Szellőztetés
A kora reggeli és a késő esti szellőztetés segíthet, hogy otthonunkban tovább maradjon elviselhető a hőmérséklet. Napközben tegyük le a földre a ventillátort, hogy cicánk is érezhesse a légmozgást. Ha nagyon melege van, akkor jól fog neki esni, hogy fújja a készülék a bundáját. Amennyiben nincs légkondicionálónk, akkor jó megoldás lehet, ha jeges palackot is helyezünk a ventilátor elé, továbbá az is segíthet, ha egy bevizezett törölközővel kicsit benedvesítjük a cicusunk szőrét.
- Szőrápolás
Rendszeresen fésüljük át minitigrisünk bundáját, hiszen a jól ápolt, csomómentes szőrzet hozzájárul az állat testének megfelelő hőmérsékleten tartásához. A hosszú szőrű cicákkal ilyenkor érdemes lehet meglátogatnunk a kisállat kozmetikust. Világos bőrű és szőrű macska esetében viszont ajánlott egyeztetnünk az állatorvossal is, mert ők könnyebben le is égnek, így napvédő termékre is szükségünk lehet.
- Jég
Ha egész nap távol leszünk, akkor jégkockákkal hidegen tarthatjuk cicánk ivóvizét. Remek hűsítő trükk az is, ha egy palackot félig megtöltünk vízzel, betesszük éjszakára a fagyasztóba, majd reggel törölközőbe bugyolálva háziállatunk fekhelyébe helyezzük. Valószínűleg szívesen hozzábújik majd kedvencünk.
- Biztonság
A lakáson belül, és a garázsban is figyeljünk arra, nehogy bezárjuk valahova minitigrisünket, ahol nem jut folyadékhoz. Indulás előtt az autót is nézzük át, ha esetleg szellőztetés céljából lehúzva hagytuk az ablakokat.
- Hőguta
Bizony a bársonytalpúak is hőgutát kaphatnak, ezért fontos, hogy ismerjük a tüneteit: túlzott zihálás, letargia, nyáladzás, magas testhőmérséklet, hányás, eszméletvesztés. Ha efféle jeleket észlelünk cicánkon, akkor azonnal vigyük el őt állatorvoshoz, de már otthon kezdjük el az állat hűtését. Tehetünk mirelit termékeket a tarkóra, hajlatokba, az állat testére hűvös vizes törülközőt helyezhetünk, és ventillátorral fújhatjuk. Az autóban kapcsoljuk be a klímát és mireliteket helyezzünk az állatra a korábban leírt módon, amíg szakszerű segítséget nem kap. Nagyon fontos, hogy soha nem szabad nagyon hirtelen lehűteni az állatot, mert az a pusztulását okozhatja.