Nyári veszélyek, felismerés és megelőzés
2015. augusztus 23.
Aki fajának megfelelően szeretné tartani hörcsögét vagy tengerimalacát, az ideális esetben napi több órában biztosítja kedvencének a szabadban való futkározás lehetőségét. Azonban a hőségben ezek a kimenők könnyedén veszélyessé válhatnak a kisállatok számára – ennek elkerüléséhez nyújt hasznos segítséget cikkünk.
Mennyire érzékenyek kisemlőseink a hőségre?
A magas hőmérséklet és a közvetlen napsugárzás már rövid időn belül is komoly egészségügyi gondokat okozhat a hörcsögöknél és tengerimalacoknál. Mindkét fajnak vastag a bundája, alig izzadnak és nem is lihegnek, és a felesleges hőt testükön keresztül is csak korlátozottan tudják leadni. Ez télen nagyszerű védelmet jelent a hidegtől, nyáron azonban halálos veszélyt is jelenthet az állatoknak.
Sok tengerimalac-tulajdonos úgy gondolja, hogy kedvence nem bánja a közvetlen napsugárzást, hiszen végeredményben a napos Dél-Amerikából származik. Ez ugyan valóban így van, azonban önszántukból ott sem tennék ki magukat az állatok a hőségnek pár percnél hosszabb ideig. A szabadon élő tengerimalacok (és hörcsögök) okos stratégiát fejlesztettek ki, hogy elkerüljék a túlmelegedést: mindkét állatfaj inkább a szürkületben aktív, tehát elsősorban hajnalban és esténként indulnak élelemszerző körútra. A nap nagy részét lyukakba bújva töltik, amelyek megvédik őket a közvetlen napsugaraktól és hűtést is biztosítanak. Amennyiben napközben innen kimerészkednek, csak néhány percig maradnak a napon.
Milyen hőmérséklet veszélyes az állatok számára?
A hörcsögök és tengerimalacok a kifutóban leginkább az enyhébb, tavaszias időt kedvelik, kb. 20°C-ig. Amennyiben a hőmérő higanyszála efölé emelkedik, az állatoknak mindenképpen szükségük van egy árnyékos zugra és hűsölési lehetőségre. Amennyiben mindkettő adott, továbbra is maradhatnak a kifutóban. Ha 30°C fölé emelkedik a hőmérséklet, akkor már kritikus lehet a helyzet, ha már az árnyékban is túl meleg van. Kétség esetén inkább vigyük kedvencünket a kifutóból a hűvösebb házba, különben fennáll a hőguta veszélye. A közvetlen napsugárzás 45°C-50°C-ban halálos a legtöbb kisállat számára.
Hogyan ismerhetjük fel a keringési zavarokat és a hőgutát?
Ha egy kisállat leverten ül vagy fekszik a kifutóban, az mindenképp intő jel. A keringési zavarokkal küzdő állatok többnyire rendkívül apatikusak, egykedvűek. A szapora és felszínes légzés is figyelmeztető jel, az orrnyílásokban hab jelenhet meg. A görcsök már komoly problémát jeleznek.
Mit tegyünk, ha kedvencünk hőgutát kapott?
Amennyiben egy hörcsög vagy tengerimalac a hőguta tüneteit mutatja, a legfontosabb a gyors beavatkozás. Az állatot azonnal állatorvoshoz kell vinni, valószínűleg infúzióra és keringés-stabilizáló gyógyszerekre lesz szüksége. Ha ezeket nem kapja meg elég gyorsan, az halálos is lehet, ezért egyetlen percet sem veszíthetünk. Azonban a szállítás egy ugyancsak túlmelegedett autóban tovább terhelheti a keringést. Ezért először stabilizáljuk túlhevült kedvencünket: csavarjuk egy hűvös, nedves (nem túl vizes) törölközőbe. Az anyag csak könnyedén ölelje körbe kedvencét, ügyeljünk rá, hogy ne szorítsa testét. Ventillátort is irányíthatunk az állatra, így a hűtés még hatékonyabb. Nagyon fontos, hogy kerüljük a hirtelen erőteljes hűtést, soha ne tegyük az állatot hűtőszekrénybe vagy jeges vízbe. A hirtelen túlhűtés szintén veszélyezteti az állat életét. Próbáljunk némi vizet diktálni az állatkába, hogy pótoljuk a folyadékveszteséget, amennyiben az állat tudata ép. A legtöbb hőgutás négylábú nem mutat ilyenkor hajlandóságot az ivásra, ezért próbáljunk (tű nélküli) fecskendőből csepegtetni a szájába valamennyit.
Ne jussunk el idáig: hogyan védhetjük meg kedvenceinket a túlmelegedéstől?
Az ideális az lenne, ha a természetes életritmusukhoz alkalmazkodva csak a reggeli és az esti órákban engednénk kifutóba hörcsögünket vagy tengerimalacunkat.
http://www.fressnapf.hu/anione-woody-palace-garden-xl-162x160x60-cm/
A legtöbb esetben ez azonban kevésbé praktikus, így az állatok napközben is a kifutóban vannak. Ebben az esetben mindenképp figyelnünk kell arra, hogy a kifutó szökésbiztos-e, és arra is, hogy több ponton biztosítson árnyékot és hűsölési lehetőséget kedvencünknek. Amennyiben nem áll rendelkezésre természetes árnyékadó, állítsunk fel egy kerti napernyőt, amely mindig védi a kifutó egy részét a tűző napfénytől. Egy járólap, a kövezet, vagy egy nedves földdel megtöltött kis „homokozó” szolgálhat extra hűtésként. A kis házikók csak akkor alkalmasak árnyékadónak, amennyiben több kijáratuk van, és így megfelelően szellőznek, mert az egyajtós építményekben hamar megreked a hőség. Természetesen nagyon fontos, hogy kedvencünk folyamatosan és megfelelő mennyiségben jusson friss vízhez.
http://www.fressnapf.hu/anione-kisallat-itato-szivecskes-1000-ml/
Ezzel szemben az eledellel nyugodtan spórolhatunk napközben, a túletetés csak még jobban megterhelné a keringést. A jó minőségű és elégséges mennyiségű széna megfelelő táplálékot biztosít a legmelegebb órákban.
http://www.fressnapf.hu/realnature-reti-1kg-szena-lucerna/
A melegebb napokon a legbiztosabb megoldás, ha legalább a legforróbb órákban bevisszük a házba kedvencünket. Az idős és túlsúlyos állatok különös odafigyelést igényelnek, az ő keringésük még érzékenyebben reagálhat a nagy melegre. Őket kánikulában tényleg csak reggel és este tegyük ki a kerti kifutóba.