Növények, melyek mérgezőek a macskákra – ezek a veszélyek leselkednek rájuk
2024. március 27.
Néhány macskabarát számára a növényekkel teli téli kert távoli álom marad csupán. Ennek oka: meglepően sok macska foglalatoskodik odaadóan azzal, hogy kíváncsi játék közben tönkreteszi a növényeket. Néhány házi tigris elől még a virágcsokrok sincsenek biztonságban és azok a mancsok áldozatai lesznek, vagy csemegeként végzik. Utóbbi akár végzetes is lehet: számos növény nem alkalmas arra, hogy megegyék és ezek súlyosan mérgezőek a macskák számára. Itt megtudhatod, hogyan akadályozhatod meg, hogy házi kedvenceddel történjen valami az otthoni „dzsungelben”.
Miért esznek a macskák növényeket?
A növények fogyasztása a macskák ösztönös, természetes viselkedésének része. A cicák nem azért eszik meg a zöldeket, mert azt kívánták meg, vagy mert ezzel szeretnék éhségüket csillapítani. A vadmacskák és a szabadon tartott macskák azért fogyasztanak füvet és gyógynövényeket, mert azok elősegítik a szőrlabdák távozását a szervezetükből. Mosdáskor a macskák elkerülhetetlenül lenyelnek bizonyos mennyiségű szőrt; vedlés idején természetesen még többet. Ha a szabadon tartott macska zsákmánya egerekből és egyéb kisállatokból áll, a szőr a bundájukon keresztül kerül a gyomrába. Ezek nagy része emészthetetlen rostként az ürülékkel távozik. A bent maradt szőr egy része gombócot képez, ez az úgynevezett bezoár, amelyet a cica rendszeresen felöklendez. Ez sokkal könnyebben megy, ha növényi rostok szilárddá teszik a gombócok szerkezetét. A fű tehát természetes hánytatószer.
A lakásban tartott macska szabadon tartott társával ellentétben nem tud mindig rágcsálnivaló füvet keresni. Ha megtalálja a szobanövényeket, legtöbbször nincs egyéb lehetősége arra, hogy ezt az igényét kielégítse. Ezután ösztönösen megkeresi a leginkább fűszerű dolgot, amit csak talál, és esetleg zöldikével vagy szobai páfrányokkal is kiszolgálja magát.
A macskák viszont nem tudnak ösztönösen különbséget tenni az ehető és a mérgező növények között. Egy macskák számára biztonságos háztartásban neked kell arról gondoskodnod, hogy minitigrised meg se próbáljon mérgező növényeket harapdálni. Lentebb megtalálod a macskák számára nem mérgező, illetve mérgező növények listáját. Elöljáróban tekintsünk át néhány általános információt a macskák számára mérgező növényekről a kertben és a lakásban.
Macskák számára mérgező szobanövények jelentette kockázatok
A növények fűpótlékként történő célzott fogyasztása nem az egyetlen ok, amiért egy szobacica érdeklődik a növények iránt. A macskák alaposan megvizsgálják a környezetükben található új dolgokat, tesztelik a szagokat és azt is, hogy mi ehető. Sok szobanövény a macskák játékösztönére is hatással van, például feltűnő színes virágaik vagy húsos leveleik vannak, amelyek könnyen lehullanak, és macska szempontjából ideális játéknak bizonyulnak. Az ilyen növények hívogatnak, érintésre ösztönöznek; és amikor a macska beleharap, növényi anyag kerül a szájába. Vagy letör egy virágot vagy levelet, és új játékával intenzíven foglalatoskodik a padlón. A szóban forgó növényi rész textúrája és íze pedig rágásra ösztönzi.
Bár nem mérgezőek, nem szabad alábecsülni a kaktuszok által okozott balesetek lehetőségét, legyen szó akár hosszú, akár finomabb tüskékkel rendelkező fajokról. Ha egy macska egy kaktuszt játéknak nyilvánít, komoly sérüléseket okozhat magának a „védekező” növénnyel. Még ha cicánk az első érintkezés után ösztönösen el is kerüli a tüskés játszótársat, akkor is fennáll a sérülés veszélye, például ha nem vigyáz, hova ugrik a játék hevében vagy ijedtében.
Végezetül az unalom is ösztönözheti a macskákat arra, hogy játékösztönüket a növényeken éljék ki. Gondoskodj arról, hogy az állat elfoglalja magát és álljon rendelkezésére a macskát ösztönző, megfelelő tevékenység, amikor neked épp nincs lehetőséged időt tölteni vele. Népszerűek például az intelligenciafejlesztő játékok vagy rongyszőnyegek.
Mérgező lehet a virágok vize a macskák számára?
Köztudott, hogy alapvetően fontos a cicák számára a megfelelő vízmennyiség. Egyes állatoknak azonban megvan az a szokásuk, hogy a rendelkezésre álló, tele töltött vizestál helyett a szomjukat inkább szokatlanabb forrásból oltják. Ez a virágvázákra is vonatkozik. Ez akkor jelenthet gondot, ha ebben a vízben olyan vágott virágok vannak, amelyek mérgezőek a macskák számára, ilyen pl. a tulipán és a nárcisz. A méreganyagok a növények szárából kerülnek a virágok vizébe. A macska így anélkül mérgezheti meg magát, hogy közvetlenül a növényt rágcsálta volna meg. Ezért a potenciálisan mérgező vágott virágokat lehetőleg a macska számára elérhetetlen helyre tedd, különösen akkor, ha ismered kedvenced különös ivási szokásait.
Felismerik a macskák a mérgező növényeket?
Mivel a macskák természetüknél fogva teljes mértékben húsevők, és csak nagyon kevés zöld növényt fogyasztanak, nem ismerik fel a mérgező növényeket sem a szabadban, sem a lakásban. A növényevő állatokkal ellentétben nincs meg a tapasztalatuk és az ösztönük ahhoz, hogy különbséget tegyenek az ehető és a mérgező táplálék között.
Fontos: erre még a növényevők is gyakran képtelenek a szükséges tapasztalat hiányában, például nem őshonos dísznövények vagy nyesedékek esetében. Ez az egyik oka annak, hogy a legelő állatok gyakran elhullanak a gondatlanul eldobott kerti hulladékok miatt.
A lakásban lévő „kertben” a világ minden tájáról származó egzotikus növények találhatók, amelyekkel még egy szabadon tartott macska sem kerülne soha kapcsolatba a természetben. Az állat tehát nem tudja ösztönösen, hogy mely növények mérgezőek a macskák számára. Ezért kell nagyon vigyáznod bundás barátodra.
Meg lehet tanítani a kiscicákat arra, hogy ne egyenek növényeket?
A kiscicákra különösen veszélyes, ha tapasztalatlanságuk miatt mindent az ízlelőszerveikkel akarnak vizsgálni. Ha a fiatal cica olyan növényt vesz a szájába, amely macskákra mérgező, az nagyobb veszélyt jelent számára, mint egy kifejlett állat esetében. A fiatal szervezet a mérgezésre az emészthetetlen anyag mennyiségétől és típusától függően erősebben reagál.
A kiscica nevelésekor a legjobb, ha arra törekszel, hogy általánosságban tartsa távol magát a szobanövényektől. Egyértelműen legyenek tabuk a cserepes növények és a vázák, így a nem mérgező növények is és tanítsd meg a cicának, hogy a növény nem játék.
Macskafű: nem mérgező növény a macskáknak
A nagy és fontos kivétel természetesen a macskafű, amelyet azért adunk az állatnak, hogy könnyebben felöklendezze a szőrlabdákat. Tipp: Amennyiben lehetséges, a macskafű cserepét a többi szobanövénytől elkülönítve helyezd el. Ezzel elkerülheted a félreértéseket.
Rendkívül fontos, hogy macskádnak olyan virágcserépben add a macskafüvet, amelyből az állat ki tudja magát szolgálni. A kertészetekben és állatkereskedésekben kaphatók magkeverékek vagy egész készletek a macskafű termesztésére, ezek elvetése még a kertészkedésben kevésbé jártasak számára is egyszerű. Így egész évben friss zölddel láthatod el cicádat.
Tudtad? A „macskafű” nem egy külön fűfajta. Különböző növényeket forgalmaznak ezen a néven. Gyakoriak a Pogonatherum paniceum (szobai bambusz) vagy a zab, a köles, a rozs, a búza és az árpa hajtásai (perjefélék), valamint a vízipálma különböző fajtái.
Tipp: Ha van egy tágas erkélyed, akkor egy széles edényben a kereskedelemben kapható fűmaggal mini rétet varázsolhatsz kedvencednek. Ez a lakásban tartott macskák kedvenc pihenőhelye, ahonnan az állat biztonságosan csemegézhet.
Hogyan tartsam távol a macskákat a mérgező növényektől?
Lakásban tartott macska gazdájaként általában kerüld a macskák számára mérgező növényeket. Még a legjobban viselkedő kistigris is megeheti ezeket a növényeket véletlenül, vagy ezek a növényi nedvekkel érintkezve akár bőrirritációt is okozhatnak a cicának.
Ha a macskák számára mérgező növényeket tartasz otthonodban, például azért, mert nem tudtad, hogy mérgezőek, amikor megvetted, vagy ajándékba kaptad a növényt, az nem ok a pánikra. Ha van egy különösen kedvelt növény a lakásodban vagy a kertben, vagy a veszélyt jelentő növényt nem lehet eltávolítani, alternatívaként a macskát meg kell akadályoznunk abban, hogy hozzáférjen a csábító zöldekhez.
Hatótávolságon kívül: Próbáld meg azt, hogy a növényt olyan helyre teszed, ahol lehetőség szerint nem férhet hozzá a macska, pl. polcra vagy növénytartó asztalra. Ezek olyan magas kisasztalok, amelyek éppen elég helyet biztosítanak egy szobanövénynek, de nem kínálnak további ülőhelyet egy macskának.
Bekerítve: Zárd el a macska zöld növényhez vezető útját. Megfelelő anyagból, például méretre vágott dróthálóból „kerítést” építhetsz a növény köré. Ez a módszer különösen alkalmas magas növényeknél azért, hogy a növény törzse ne legyen hozzáférhető, mint például a szobapálmáknál vagy oszlopos kaktuszoknál.
Kényelmetlen: Tegyél élesebb köveket a növény talajára. A nagyobb cserepek felszíne így már ülőhelyként nem olyan vonzó. Praktikus „mellékhatás”: A macska nem fog kísértést érezni arra, hogy a virágtartót második macskatoalettként használja.
A szagok ellen: A nagyon makacsul rágcsáló cicák esetében védd a növényt olyan illattal, amely a macska orrának kellemetlen, pl. pár csepp citrusos illóolajjal vagy molyirtóval.
Milyen növényeket nem ehetnek a macskák?
Azt kérdezed, milyen növények mérgezők a macskád számára? Mélyreható botanikai ismeretekkel nem rendelkező növénykedvelőként általában nem gondolunk bele, mennyire mérgező lehet egy növény. Elvégre eszedbe sem jutna megenni a dísznövényeidet. Ráadásul nagyon kevés faj mérgező ugyanolyan mértékben. A méreg néha a gumóban koncentrálódik, néha pedig a levelekben, virágokban, gyümölcsökben vagy a növényi nedvekben lelhető fel. Ha a macska hozzányúlt egy növényhez, fontos lehet tudni, hogy a virágát ette meg vagy a szárát rágcsálta.
A mérgező növényi anyagoknak azonban nem csak belső hatásuk van: gyakran elég őket megérinteni is ahhoz, hogy fájdalmas reakciókat váltsanak ki. A népszerű könnyezőpálma (Monstera) például kristályos kalcium-oxalátot tartalmaz, és érintésre képes kilőni ezt a „tűszerű” anyagot. A növény ezt használja a ragadozók elleni védekezésre, és az anyag bőr- és nyálkahártya-irritációt okozhat, ami többek között hányáshoz és nyelési nehézséghez vezethet.
Mely szobanövények mérgezőek a macskák számára és melyek ártalmatlanok?
A szobanövények közül a veszélyt elsősorban az örökzöld leveles növények jelentik. Mérgező növények macskák számára: sárkányfa, borostyán, ciklámen – mindenféle elterjedt szobanövény potenciális veszélyt jelent a kistigrisekre. A macskák számára mérgező növények közé tartoznak az orchideák és a fácánlevelűek, valamint a filodendron és a könnyezőpálma. Növénykedvelőként és macskabarátként könnyű elveszíteni a fonalat. Az alábbiakban a leggyakrabban előforduló, kényes szobanövények és kültéri növények listáját találod.
Erre figyelj: A dísznövények áttekinthetetlenül nagy száma miatt ezek és az alábbi listák semmiképpen sem teljesek és nem jelentenek teljeskörű garanciát! Az itt nem szereplő fajok beszerzése előtt mindenképpen tájékozódj a szakkereskedőnél, hogy azok biztonságosak-e a macska számára.
Macskák számára mérgező szobanövények (válogatás) | Macskák számára nem mérgező szobanövények (válogatás) |
• Orvosi aloé | • Ananász növény |
• Ciklámen | • Banán növény |
• Azálea (Rhododendron simsii) | • Bromélia |
• Clusia | • Dália |
• Bambusz | • Kövirózsa |
• Szobai kankalin | • Fittónia (hálóslevél) |
• Begónia | • Vadkakaó (Pachira) |
• Kislevelű fikusz (Ficus benjamina) | • Aranypálma (Areca, Dypsis lutescens) |
• Fácánlevél (Sansevieria trifasciata) | • Zöldike (Chlorophytum) |
• Díszcsalán | • Guzmánia |
• Kála | • Kencia-pálma |
• Fekete hunyor | • Kókuszpálma |
• Lándzsadísz | • Nyílgyökérfélék (Calathea) |
• Buzogányvirág (Diffenbachia) | • Gyertyavirág |
• Sárkányfa (Dracaena) | • Szobapáfrány |
• Pletykafélék (Tradescantia fluminensis) | • Madárfészek páfrány |
• Borostyán | • Orchideák |
• Szobai futóka (Scindapsus) | • Kukoricalevél |
• Vitorlavirág (Spatiphyllum floribundum) | • Szakállbromélia (Tillandsia) |
• Közönséges elefántláb (Beaucarnea) | • Pénzlevelű pilea (Pilea peperomioides) |
• Elefántfül | • Karácsonyi kaktusz |
• Gyöngyfüzér (borsóka, Curio rowleyanus) | • Guatemalai jukka |
• Könnyezőpálma (Monstera deliciosa) | • Tömött klárisfű |
• Lantlevelű fikusz (Ficus lyrata) | • Törpebors (Peperomia) |
• Flamingóvirág (Anthurie) | |
• Tömött korallvirág (Kalanchoe) | |
• Agglegénypálma (Zamioculcas) | |
• Madársóska | |
• Szobafikusz (Ficus elastica) | |
• Kávé | |
• Rákvirág (Aglaonema) | |
• Kaukázusi jegenyefenyő (Nordmann-fenyő, akár karácsonyfaként!) | |
• Orchideák | |
• Cikászok | |
• Alokázia (Alocasia) | |
• Filodendron | |
• Amarillisz (Hippeastrum) | |
• Sugárarália (Schefflera) | |
• Papagájvirág (Strelitzia) | |
• Nyíllevél | |
• Mikulásvirág (Euphorbia pulcherrima) | |
• Sivatagi rózsa (Adenium obesum) |
A macskák számára mérgező növények közül melyek találhatók meg a szabadban és melyek azok, amelyek nem jelentenek veszélyt?
A szabadon tartott macskák óhatatlanul találkoznak virágos növényekkel és sövénynek való növényekkel, miközben a kertekben vagy a parkokban kószálnak. Tágabb értelemben véve a kertben és a konyhában található mérgező növények közé tartoznak a macskák számára tiltott zöldségek is, mint például a káposzta, a hüvelyesek, a hagyma, a szőlő (a mazsola is!), valamint az avokádó.
Az itt említett, nem mérgező növények viszont gond nélkül termeszthetők a kertben. Bár néhány ilyen növényben kimutattak méreganyagokat, mérgezés esetei nem ismertek. Figyelem: A következő táblázatban felsorolt virágok közül néhány, mint például a tulipán vagy a krizantém, vágott virágként is jelen van otthonunkban, a Nordmann-fenyő (kaukázusi jegenyefenyő) pedig kedvelt karácsonyfa.
Ebben az esetben is igaz: az alábbi lista az áttekinthetetlen terjedelemre való tekintettel csak egy válogatás a különösen kedvelt és elterjedt növényekről, a teljesség igénye nélkül!
Macskák számára mérgező virágos és sövénynek való növények (válogatás) | Macskák számára nem mérgező virágos és sövénynek való növények (válogatás) |
• Örökzöld puszpáng (buxusfa, Buxus sempervirens) | • Bazsalikom |
• Krizantém | • Celózia (Celosia) |
• Iszalag | • Pozsga (Crassula) |
• Tölcsérjázmin | • Eper |
• Tiszafa (Taxus baccata) | • Fukszia |
• Eukaliptusz | • Muskátli |
• Orgona | • Harangvirág |
• Kardvirág | • Gerbera |
• Hanga | • Hibiszkusz |
• Hortenzia | • Szarvacskás árvácska |
• Jácint | • Jázmin |
• Liliom | • Levendula |
• Nárcisz (Osterglocken) | • Oroszlánszáj |
• Szegfű | • Margaréta |
• Kaukázusi jegenyefenyő (Nordmann-fenyő) | • Menta |
• Leander | • Olajfa |
• Petrezselyem | • Pampafű |
• Bazsarózsa | • Golgotavirág |
• Ázsiai boglárka | • Petúnia |
• Zsálya | • Rózsa |
• Fátyolvirág | • Rozmaring |
• Magyal (Ilex aquifolium) | • Napraforgó |
• Paradicsom | • Árvácska |
• Tulipán | • Kakukkfű |
• Nefelejcs | |
• Palka |
Tipp: A díszfüveket a macskád nyugodtan rágcsálhatja, mert nem veszélyesek, valamint ezek a dekoratív növények kiváló búvóhelyként is szolgálnak. Kérd a kertészetben a szaktanácsadók segítségét: a macskáknak megfelelő növények választéka igen nagy. Egyébként egy szép gyógynövénnyel is boldoggá teheted cicusodat: ez a macskamenta (Nepeta cataria).
A háromélű kutyatejjel (Euphorbia trigona) különösen vigyázni kell. A dekoratív, oszlopszerű, kaktuszhoz hasonlító növény könnyen kaparófává alakulhat. A belőle távozó tejszerű folyadék mérgező.
Mekkora veszélyt jelentenek a macskákra a mérgező növények?
Bármilyen drámaian is hangzanak az eddig olvasott információk: az állatorvosi gyakorlat azt mutatja, hogy szerencsére ritkán fordulnak elő komolyabb problémák mérgező növények miatt a macskák körében. Bár a macskák számára mérgező növények a lakótérben találhatók, ahol az állat közeli kapcsolatba kerülhet velük, azonban mindez a legtöbb macskát nem érdekli, mert nem tekintik természetes táplálékuknak. Aligha van olyan szobacica, amelyik azért rágcsálja a növényt, mert éhes. A szőrlabdák könnyebb kezelése miatt célszerű a macskafüvet előnyben részesíteni, de balesetek vagy mérgezések adódhatnak kíváncsiságból eredően vagy előfordulhatnak játék közben.
Az is valószínűtlen (bár nem lehetetlen), hogy egy szabadon tartott macska megmérgezze magát egy virágágyásban. A macskák számára mérgező növényeket kint az állatok figyelmen kívül hagyják, hiszen a környezet sokkal izgalmasabb ingereket kínál.
Röviden: A szoba- vagy kerti növények okozta mérgezés veszélye soha nem zárható ki teljesen, de egy megfelelően gondozott, jól nevelt és kellő mértékben lefoglalt macska esetében meglehetősen csekély. Leginkább veszélyeztetettek a tapasztalatlan kiscicák és azok a macskák, akik csak unalomból játszanak a növényekkel, valamint azok az állatok, akik a macskafű helyett keresnének alternatívát. A mérgező szobanövények jelentette veszélyek lehetősége sokkal nagyobb egy növényevő háziállat, például egy felügyelet nélkül hagyott nyúl számára, semmint egy húsevő cicának.
Mi történik, ha a macska mérgező növényt evett?
A növények által okozott mérgezés (intoxikáció) esetén jelentkező tünetek típusa és formája változó. A hatások érinthetik például a szív-, légző- és idegrendszert, de megmutatkozhatnak emésztési problémák, hányás vagy mozgásszervi zavarok formájában is.
A mérgező növények mérgező hatásuk mértéke szerint és természetesen különböző alkotóelemeik hatásmódjában különböznek. A sárkányfa például csak enyhébben, a flamingóvirágok viszont extrém mértékben mérgezőek. A liliom már kis mennyiségben is akut veseelégtelenséget okozhat, míg a ciklámen „csak” hányással jár a nyálkahártya irritációja miatt. Más növények esetében egyetlen harapás ártalmatlan, de rendszeres fogyasztásuk szervi károsodást okozhat.
A lehetséges tünetek a következők:
- tág pupillák
- hányás
- erős nyáladzás
- habzó száj
- megnövekedett vízigény
- bőrirritáció
- hasmenés vagy székrekedés
- gyakori vizelés vagy vizeletvisszatartás
- remegés, szédülés, görcsök
- epilepsziás rohamok
- gyenge pulzus
- lassú, nehézkes légzés
- zsibbadtság
- központi bénulás
- a szív és a vérkeringés összeomlása
- vérsejtekben bekövetkező elváltozások
- a máj és a vese működési zavara vagy elégtelensége
- a nyálkahártya irritációja
- szív- és légzésleállás
- kóma
Az, hogy ezek közül a tünetek közül melyik jelentkezik konkrét mérgezés esetén, a méreganyag típusától és a bevitt dózistól függ. Mindenesetre azonnal reagálnod kell, amint kedvenced a mérgezés jeleit mutatja.
Mit tegyek, ha a macskámat megmérgezte egy növény?
Ha felmerül a mérgezés gyanúja, vagy ha a mérgezést még az akut tünetek megjelenése előtt észreveszed, ne vesztegesd az időt: a macskát azonnal állatorvoshoz kell vinni. Soha ne próbáld meg az állatot bármilyen módszerrel saját magad hánytatni! Az orvosnak erre a célra speciális gyógyszerek állnak rendelkezésére, és további intézkedéseket is tesz az állat stabilizálása és méregtelenítése érdekében. Ha nincs elérhető állatorvos, fordulj a helyi állatmentő szolgálathoz vagy a sürgősségi ügyelethez. Ők szakértő útmutatással látnak el az elsősegély nyújtásához.