Nagy hüllő, nagy felelősség!
2017. január 16.
Ha karácsonyra minden vágyunk egy hüllő volt, és legnagyobb örömünkre meg is kaptuk, akkor bizony nagy felelősséget vállaltunk magunkra. A hüllőtartás igen összetett feladat és komoly hozzáértést igényel, akár élőhelyének kialakítását, akár a táplálását vesszük figyelembe.
Még a hüllő megvásárlása, illetve elfogadása előtt érdemes feltennünk magunknak néhány kérdést, és megválaszolni azokat: Miért szeretnénk hüllőt tartani? Mennyi helyet tudunk biztosítani az állat számára? Milyen környezetből származik a kiválasztott faj? Mekkora hüllőt tudunk kényelmesen tartani? Mennyi pénzt tudunk elkölteni egy hüllőre? Akár 10 év múlva is örömmel gondoznánk háziállatunkat?
A következő meghatározó kérdés, hogy hol vásároljuk meg a várva várt egzotikus állatot. A legtöbben egy kisállatkereskedés mellett döntenének, ám ez elég rizikós választás. A kereskedésekben a legtöbb esetben nem megfelelő körülmények között tartják a hüllőket, nem tudnak teljes körű tájékoztatást adni az állatok tartásával kapcsolatban, így azok a hazavitelük után rövid időn belül megbetegedhetnek és akár el is pusztulhatnak.
A legjobb, hogy ha engedéllyel rendelkező tenyésztőtől vásárolunk hüllőt, aki szívesen lát el minket hasznos tanácsokkal, és ahol meg tudjuk tekinteni a kiválasztott élőlény szüleit is. Ha kérdésünk van, nyugodtan kérdezzünk. Figyeljük meg a hüllőket. Fontos, hogy leendő állatunk ne legyen túl vékony, és egyen, mielőtt elhozzuk, mert az étvágytalanság betegségre utalhat, illetve legyen élénk és jó mozgású.
A vásárlás után az első utunk az állatorvoshoz vezessen. Fontos, hogy speciálisan hüllőkre szakosodott állatorvost válasszunk, aki biztosan tudja majd a későbbiekben is kezelni háziállatunkat.
Akár kígyót, teknőst, agámát vagy más hidegvérűt szeretnénk, az élőhelyet ne a kiszemelt fiatal állat számára alakítsuk ki, hanem már a kezdetekben egy kifejlett példány méretét vegyük figyelembe. A terráriumnak sokkal nagyobbnak és masszívabbnak kell lennie, mint egy rágcsáló esetében, és természetesen csak a zárt terráriumok jöhetnek szóba. Alulra kifejezetten a hüllőnk fajtájának készült homokot válasszunk, mert az egyéb almok akár az egészségére is negatívan hathatnak. Fontosak a kiegészítők, legyen olyan hely a terráriumban, ahol az állat pihenhet és elbújhat.
A hüllőknek továbbá speciális világításra és fűtésre is szükségük van. Nagyon pontosan nézzünk utána, hogy a mi állatunk milyen fényt igényel éjjel és milyet nappal, valamint, hogy milyen a számára kedvező hőmérséklet és páratartalom. Ez utóbbiakhoz mindenképp vásároljunk egy mérőkészüléket, amelyen folyamatosan nyomon követhetjük az esetleges változásokat. A lámpák általában drága termékek, és időnként cserélni is kell őket, erre gondolnunk kell, amikor a várható kiadásainkat kalkuláljuk.
Az étrend kialakítása szintén meghatározó. Míg egyes hüllők, például a teknősök, rendszeresen friss zöldségeket, esetleg gyümölcsöket igényelnek, addig egy szakállas agámánál fel kell készülnünk az élő tücskökkel és kukacokkal való táplálásra, más hüllőknél pedig tartanunk kell fagyasztónkban mondjuk a sertés és a csirkehús mellett például egeret is. Ez utóbbiról mindenképp érdemes egyeztetnünk a család többi tagjával.
Tartsuk szem előtt, hogy nem az a felelős állattartó, aki szereti az állatokat, hanem az, aki veszi a fáradtságot ahhoz, hogy megfelelően gondozza őket. Ha úgy látjuk, hogy hidegvérű háziállatunk nem érzi jól magát, étvágytalan, esetleg elváltozott a színe, azonnal vigyük el állatorvoshoz, hogy minél hamarabb megkezdődhessen a szükséges kezelés. A gyors segítség életet menthet.
Forrás: petsource.org, anapsid.org