Mit tegyünk, ha kutyusunkat támadás érte?
2017. február 28.
Jobb esetben a kutyánk életében csak egyszer-kétszer fordul elő, hogy idegen kutya támadja meg kedvencünket és szerencsére ezen esetek többségében is megússzák könnyebb sérülésekkel. Azonban nem mindegy, hogy ilyen szituációban hogyan viselkedünk, hiszen lehet, hogy fizikailag alig sérült a kutyus a támadás során, de a gazdi által túldramatizált esemény komoly lelki sérüléseket okozhat hosszú távon, mellyel gátolhatjuk, hogy kedvencünk önfeledten játsszon kutyabarátaival a jövőben.
Bevezető: elég gyakori eset. Esetek többségében könnyebb sérülésekkel megússzák a felek, de van, amikor komoly fizikai és lelki sérülést i szereznek a kutyák, amire a gazdáik rátesznek egy nagy lapáttal. Szerencsére csak párszor történik ilyen egy kutya életében, viszont az, hogy ilyen esetben hogyan reagálunk, nagyban befolyásolja kedvencünk ismerkedési hozzáállását a jövőben.
Első feladat: sérülések felmérése, teendő, komoly sérülés esetén azonnal állatorvos
Könnyebb sérülés esetén: az átvizsgálás után, habár nagy az ijedtség, azzal segítünk a legtöbbet, ha úgy viselkedünk, mintha mi sem történt volna. Nyugodjunk meg és folytassuk a sétát, úgy mint bármelyik napon. Másnap újra vigyük kutyatársaságba, ha egy rossz élmény után elszeparáljuk a többi kutyától, könnyen félelem alakul ki benne a többi kutya felé is, hiszen benne az utolsó, negatív emlék él. A mi célunk, hogy továbbra is önfeledten tudjon játszani a kutyabarátaival és továbbra is bátran alakítson ki kapcsolatokat új kutyákkal. Amit nem teszünk: aggódó hangnem, kapkodás, elrohanás a helyszínről, idegen kutyák kerülése a jövőben.
Komoly sérülés esetén: ebben az esetben is maradjunk nyugodtak, sírással és kétségbeeséssel csak növelhetjük a kutyában a sokkot és ezzel hátráltatjuk a gyógyulását. Természetesen azonnal vigyük állatorvoshoz és a kezeléstől függően a lehető legkorábban kezdjük visszaszoktatni kutyatársaságba. Érdemes nyugodtabb, lassabb mozgású, kiszámíthatóbb kutyákkal kezdeni, akik a durva játékkal nem okoznak fájdalmat a gyógyuló sebeknek és szociális értelemben is pozitív élményt nyújtanak kedvencünknek. Bátorítsuk, hogy újra keresse a kapcsolatot a többi kutyával. Amennyiben ezek ellenére is fél a többi kutyától, keressünk föl egy szakembert, aki segít újra felépíteni benne a bizalmat a többi kutya iránt.
Zárás: rendkívül nehéz higgadtnak maradni, amikor szeretett barátunkat látjuk a bajban, de ebben az esetben pont azzal fejezhetjük ki számára szeretetünket, ha magunkra parancsolunk és a kutya érdekeit előtérbe helyezve nyugodtan lépünk fel.