Mit tegyünk, ha kutyánk allergiás?
2023. február 24.
Manapság a különböző oktanú allergiás kórképek jelentkezése az egyik leggyakoribb oka annak, hogy a gazdik állatorvoshoz fordulnak kedvenceikkel. . Ha háziállatunk sokat vakaródzik, kipirult a bőre, rágcsálja vagy nyalja magát, rázza a fejét, sokat kortyognak a belei, gyakrabban ürít lazább bélsarat, akkor előfordulhat, hogy valamilyen allergiával küzd. Sajnos, amíg a gyerekek képesek kinőni az allergiát, addig a kutyusok esetében az évek előrehaladtával rosszabbodhat a helyzet. Ezért fontos, hogy felismerjük az allergia jeleit, kiderítsük, hogy mi okozza, illetve azt, hogy hogyan tudjuk kezelni a tüneteket.
Bolhaallergia
A leggyakrabban a bolhák csípése által kiváltott allergiát figyelhetjük meg a kutyáknál. Már 1-2 bolhacsípés elegendő ahhoz, hogy viszketést okozzon az érintett állaton. Az allergiás tünetek kialakulásáért a bolhák nyála felelős.
A bolhanyálallergia kezelésnek a módja, a bőrviszketés és az irritációs tünetek csökkentése és ezzel egy időben hatékony és gyors hatású parazitaellenes készítmény alkalmazása az állaton és a környezetben.. Ám, amivel a legtöbbet tehetünk, az a megelőzés, vagyis a szigorú védekezés az élősködők ellen. Erre több termék is alkalmas lehet, választhatunk például bolhanyakörvet, spot-on készítményt vagy tablettát. t, .
https://webshop.fressnapf.hu/termekkategoria/kutya/bolha-kullancsvedelem/
Szezonális allergének és környezeti allergia, kontakt allergia
A szezonális allergia jellemzője, hogy kedvencünk csak az év egy bizonyos időszakában mutat tüneteket, máskor panaszmentes. Ilyenkor leggyakrabban különböző növények virágpora okozza a túlérzékenységi reakciót. Ebben az esetben időszakosan van csak szükség gyógyszeres tüneti kezelésre.
A környezeti allergének, mint ahogy a nevükből is sejthető a lakókörnyezet részei lehetnek, mint például madártoll, házi poratka, spórák, algák stb. Sajnos sok esetben nehéz elkerülni ezeket az allergéneket…
Kontakt allergiára jellemző, hogy az állat egy adott testrészén van elváltozás. Ilyenkor gondolni kell arra, hogy milyen új dologgal érintkezhetett az testrész. Jellemző példa erre a típusú allergiára, amikor a kutya bőre a nyakörv vonalában kipirul, szőrhiányossá válik, és az állat vakaródzik azon a részen.
Az allergének egy részét belélegzik az állatok. ezek az inhalációs allergének, mint például a pollenek, más részük a testfelszínnel érintkezve okoz irritációt, ilyen például a különböző fémekkel szemben kialakuló túlérzékenységi reakció.
Tünetei közé tartozik a vakaródzás, a kipirult irritált bőr, különböző testrészek, de főként a mancsok nyalogatása és a pofák dörzsölése. Az intenzív vakaródzás és a másodlagos bakteriális fertőzések miatt gyakran alakulnak ki szőrhiányos gyulladt nedvedző, pörkös bőrterületek. Gyakori, hogy kutyák külső hallójárat gyulladásának hátterében is allergia áll. Ezek a problémák sokszor nagyon jól reagálnak a tüneti kezelésre, de állandóan visszatérnek, amíg nem kezeljük a kiváltó okot, vagyis az allergiát. .
Sokszor indokolt a gyógyszeres kezelés, de törekednünk kell az allergén elkerülésére is, amennyiben az ismert, és ez lehetséges. Speciális samponos fürdetés nagyon sokat segíthet, ezen kívül érdemes még bőrtápláló készítmények alkalmazása is a bőr barrier funkciójának támogatására. Az Allergo-Derm hipoallergén sampon kifejezetten a kutyák és a macskák bőrgyógyászati megbetegedéseinek (pyoderma, seborrhoea, folliculitis) kiegészítő kezelésére, illetve a kellemetlen tünetek enyhítésére kifejlesztett termék. Használatával csökken a bőr irritációja és a viszketés. Támogatja a sérült területek gyógyulását, elősegítve a bőr egészséges mikroflórájának helyreállítását, regenerációját.
Táplálékallergia
A kutyák életük során bármikor allergiássá válhatnak egy adott élelmiszerre, függetlenül attól, hogy fogyasztották-e korábban az adott márkájú vagy típusú ételt. Az allergiás reakció döntő többségben a táplálék egyik fehérje összetevőjével szemben alakul ki.-
A táplálékallergia tünetei gyakran ugyanazok, mint a szezonális/környezeti allergiáké, de jelentkezhet még hányás, hasmenés, megnövekedett napi székletürítés, puffadás, hasi diszkomfort..
Azt, hogy kutyusunk ételallergiás-e, 8-12 hétig tartó hipoallergén diéta segítségével tudjuk a leginkább megállapítani. Fontos, hogy a diéta idején semmi mást ne egyen az állat, csak a kiválasztott tápot, ezen kívül csak vizet ihat. A hipoallergén eledelek alapvetően két csoportba sorolhatók. Az egyik típus, ami olyan fehérjeforrást tartalmaz, amivel az állat korábban nem találkozott (pl.: strucc), a másik pedig hidrolizált fehérjéket tartalmaz. A hidrolizálás folyamata azt jelenti, hogy a nagyméretű fehérjemolekulákat olyan kis részekre hasítják, hogy az immunrendszer már nem védekezik ellenük, míg a tápértékük változatlan.
A megfelelő étrend kialakításához mindenképp állatorvoshoz szükséges fordulni. Az áruházakban keressük a hipoallergén felirattal ellátott termékeket. A PetBalance Medica hipoallergén szárazeledeleit például speciálisan táplálékintoleranciában szenvedő kutyák számára fejlesztették ki, így ideálisak lehetnek a diéta idejére.