Mire figyeljünk nyáron, ha kerti tavunk van?
2021. május 31.
Egy kerti tó rendszeres karbantartást igényel, cserébe viszont csodálatos éke lehet udvarunknak. Látványa nyugtatóan hathat ránk a nehezebb napokon is. Hetente tíz perc elegendő lehet ahhoz, hogy a melegebb hónapokban is szuper állapotban maradhasson tavunk. Tartsuk a vizet tisztán és egészségesen, hogy egész nyáron gyönyörködhessünk benne!
Akadályozzuk meg a tó kiszáradását
Hacsak nem esik egész nyáron, akkor tavunk vízszintje csökkenni kezd, mivel szeles időben vagy kánikulában jelentős mennyiségű víz tud elpárologni, ami a felszíni terület fogyásához és alacsonyabb oxigénszinthez vezethet. Ez pedig egyáltalán nem kedvező a halak számára.
Ha szükségesnek látjuk, hetente egyszer töltsük fel esővízzel a medencét. Alternatív megoldásként használhatunk a hálózatból származó vizet is, de ez esetben gyakrabban és kisebb mennyiségekkel töltsük meg a tavat. A közvetlenül a csapból kifolyó víz nagyon hideg tud lenni, és sokkot okozhatunk vele pikkelyeseinknek. Segíthet, ha megtöltünk egy vödröt vízzel, és egy darabig állni hagyjuk. Így emelkedik majd a hőmérséklete és a klór egy része is el tud párologni belőle.
Tartsuk tisztán a tavat
Az elhalt vagy beteg növények levelei hamar rothadásnak indulhatnak és elszínezhetik a tó vizét. Bár nyáron ilyen kevésbé fordul elő, mint például ősszel, de azért szánjunk rá hetente pár percet, hogy eltávolítsuk az elszáradt, sárguló növényeket.
Egyes virágok intenzívebben növekedhetnek a nyár folyamán, ezekből időnként nyugodtan szedjünk ki néhány marékkal, hogy megakadályozzuk azt, hogy túlzottan ellepjék tavunkat. Az úszó gyomokhoz használjunk hosszú nyelű hálót, azzal könnyedén eltávolíthatjuk őket a víz felszínéről. A kihúzott és kihalászott növényeket és maradványaikat hagyjuk egy éjszakán át a tó partján, hogy minden élőlény visszajuthasson a vízbe, majd helyezzük a növényeket a komposztálóba.
Foglalkozzunk az algákkal
Az algáknak több száz típusa létezik, és bizony komoly kárt tudnak tenni tavunkban, ha nem figyelünk rájuk eléggé. A csapvíz tápanyagokban gazdag, így kedvez az algák számára, ezért is érdemes törekednünk arra, hogy mindig esővizet használjunk a tó feltöltéséhez.
Vészhelyzet esetén alkalmazhatunk kereskedésekben kapható algaölő szereket, de ezekre csak egyszeri, gyors megoldásként kell tekintenünk, hosszú távon nem megfelelőek. A probléma megelőzése érdekében részben árnyékos helyen kell kialakítanunk a tavat, és úszó, valamint elmerülő növényeket egyaránt javasolt beletepítenünk.
Ügyeljünk a biztonságra
A gyermekek számára a tó veszélyforrás is lehet, ezért soha ne hagyjuk őket felügyelet nélkül az udvaron, ugyanis percek alatt megtörténhet a baj. Ha nyáron rendszeresen kint vannak a kicsik a kertben, akkor fontolóra kell vennünk egy merev háló kifeszítését a tó felett, hogy biztosan ne tudjanak beleesni a vízbe.