Mire figyeljek oda papagájomnál a hideg hónapokban?
2016. október 25.
Közeleg a tél. Hogyan szoktassuk kedvenc madarunkat a hideghez? A papagájok jelentős része Ausztráliában őshonos (laposfarkúak, királypapagájok stb.), de vannak dél-amerikai (ékfarkúak, amazonok), ázsiai és afrikai fajták (agapornisok, jákó) is. Érthető tehát, hogy a papagájok nincsenek hozzászokva hazánk klímájához, éppen ezért fokozatosan kell alkalmazkodniuk otthonunk hőmérsékletéhez.
Íme, néhány tanács, amire figyelnünk kell, ha nem akarjuk a papagájunk egészségét kockáztatni a hideg hónapokban:
- Ne hagyjuk, hogy a helyiség hőmérséklete, ahol a papagáj él, 18 °C alá csökkenjen.
- Ne tartsuk ablak mellett a madarukat, vagy olyan helyen, ahol hideg légáramlatot kaphat, erre különösen érzékenyek. Szigeteljük a nyílászárókat, hogy megakadályozzuk a hideg levegő be-, a meleg levegő kiáramlását a házból. Terítsük le a kalitkát éjszakára, jó minőségű, fekete anyaggal.
- Fűtéskor figyeljünk a füst vagy gáz kibocsátásra, ezek ugyanis bizonyos papagájoknál súlyos egészségügyi problémákat tudnak okozni.
- Az éjszakai fagyok idején esténként próbáljuk meg madarainkat a belső részbe beküldeni, ugyanis sok madárnak szokása a rácson kapaszkodva aludni, ami a lábujjak lefagyásához, illetve fagyásos sérülésekhez vezethet. Ha a papagáj fázik, akkor az immunrendszere is legyengül.
- A legtöbb papagáj magas páratartalmohoz van szokva, ezt fürdéssel is lehet szabályozni, de vigyázzunk, ne tegyük ki hidegnek se fürdés közben, se utána.
- Hideg időben sokkal több energiára van szükségük testhőmérsékletük megtartásához. A téli hónapokban az emelt mennyiségű szénhidrát és zsiradék tartalmú mag biztosítja a hidegebb idő átvészelését.
- Ha infralámpát használunk, állítsuk úgy, hogy csak a kalitka egyik felét sugározza be, a másik felét ne érje, hogy az állat oda húzódhasson a meleg elől. A lámpa melegen tartja a madarat. A lámpa és a kalitka távolsága akkor megfelelő, ha a kezünket a madár helyére tartva kellemes meleget érzünk (nem forróságot). A lámpa éjjel-nappal be lehet kapcsolva.
- Reszelős légzési hangok, tüsszögés, légszomj, fokozódó erőtlenség esetén nagy valószínűséggel tüdőgyulladásról lehet szó, ilyenkor röntgenvizsgálat után antibiotikumos kezelés, meleg helyiség, tiszta levegő ajánlott.
- Ha a madár tátog, és csőrét a kalitkához vagy az ülőrúdhoz feni, vizsgáljuk meg az orrot, került-e bele valami, illetve párologtassunk tálban vizet, így biztosítva a párásabb levegőt.
- Állatorvos felírhat madarunknak antibiotikum tartalmú oldatot, amelyet állatpatikában vásárolhatunk meg és naponta 3-4 cseppet kell adni a madárnak 8-10 napig.
Immunerősítésre is léteznek cseppek, amiket szintén állatpatikában találunk meg, ám alkalmazásuk előtt kérjük ki állatorvosunk véleményét.