Mire érdemes figyelni, ha tápot kell váltani kutyusunknál?
2025. január 31.
A kutya étrendjének megváltoztatása alapos megfontolást és megfelelő tervezést igényel, mivel a hirtelen tápváltás emésztési problémákhoz vezethet. Épp ezért kutyagazdiként fontos tudnunk azt, hogy mikor lehet indokolt kedvencünk korábbi eledelének lecserélése, és milyen lépéseket javasolt követnünk a zökkenőmentes átállás érdekében.
Mikor szükséges a tápváltás?
Életkor változása: A kölyökkutyáknak, valamint a felnőtt és az idős ebeknek eltérő tápanyagigényeik vannak, ezért a kor előrehaladtával szükség van az eledel módosítására.
Egészségügyi állapot változása: Bizonyos egészségügyi problémák, mint például allergiák, gyomor és bélrendszeri betegségek, vagy krónikus betegségek, speciális diétát igényelhetnek. Ilyen esetben az állatorvos utasításait kell követnünk.
https://webshop.fressnapf.hu/termekek/select-gold-medica-hipoallergen-szaraz-kutyaeledel-25kg/
Ízlés vagy preferencia változása: Előfordulhat, hogy kutyusunk ízlése megváltozik, vagy az eddig kínált kutyatáp elérhetetlenné válik, így új eledelre lesz szükség.
A tápváltás lépései
A sikeres eledelváltás érdekében fokozatosságra kell törekednünk, például az alábbiak szerint:
2-3 napig: Keverjük az új tápot a régihez, 25% új és 75% régi arányban.
4-6. nap: Növeljük az új eledel arányát 50%-ra.
7-9. nap: Adjuk az újat 75%-ban, a régit pedig 25%-ban.
10. naptól: Amennyiben jól reagál az eb pocakja az új ennivalóra, akkor innentől kezdve már nem szükséges az eledelek keverése.
Ez a fokozatos átállás segít minimalizálni az emésztési zavarok kockázatát.
Mire ügyeljünk a folyamat során?
Emésztőszervi problémák: Figyeljük a kutya bélsarának állagát, színét, mennyiségét és az ürítés gyakoriságát. Hasmenés, hányás, gyakran kortyogó, gázos belek, puffadás vagy szorulás esetén konzultáljunk állatorvossal.
https://webshop.fressnapf.hu/termekek/select-gold-medica-szaraz-kutyaeledel-szekrekedes-ellen-25kg/
Egyéb változások: Ha a négylábú étvágytalanná, bágyadttá válik, esetleg vakarózást, bőrgyógyászati tüneteket észlelünk, érdemes tanácsot kérnünk az állatorvostól, mivel ezek a jelek allergiára vagy intoleranciára utalhatnak.
Folyadékbevitel: Biztosítsunk elegendő friss vizet, különösen, ha valamiért elhagyjuk a nedves eledelt és száraz tápra váltunk, mivel annak jóval alacsonyabb a nedvességtartalma.
Új eledel bevezetésekor a fokozatos átállás és a kutya reakcióinak figyelemmel kísérése elengedhetetlen. Bármilyen probléma felmerülése esetén egyeztessünk az állatorvossal, hogy minél könnyebben és ügyesebben tudjuk kialakítani a megfelelő étrendet bundás barátunk számára.