Mindennapi viselkedési szabályok
2021. augusztus 30.
Étteremlátogatás, rövid nyaralás, bevásárlókörút, szabadtéri mozi vagy találkozó a barátokkal – a koronavírus bezártsága véget ért és szabadtéren rengeteg program vár ránk. Sokan a bezárások idején vittek haza új állatot. Az újdonsült kutyatulajdonosok most új kihívások előtt állnak. Jó hír viszont, hogy a kutyák sok eseményen részt vehetnek – ha bizonyos viselkedési szabályokat begyakorolunk a négylábúval.
Hogyan készítsük fel a kutyát az első étteremlátogatásra?
Először is a jó hír: sok étterem beengedi a kutyavendégeket. A sok idegen azonban kis területen, a folyamatos jövés-menés és a konyhából áradó csábító illatok kihívást jelenthetnek. És mi történik, ha a szomszédos asztalnál egy fajtárs is ül? Azért, hogy állatunk továbbra is szívesen látott vendég legyen, étteremlátogatáskor már ismernie kell az „ül” és „marad” alapparancsokat.
Használjunk egy vékony plédet segédeszközként, mely könnyen szállítható és melyet az étterembe is el tudunk vinni. A jutalomfalatok is segíthetnek!
Tipp: Az első „igazi” étteremlátogatáskor gondoskodjunk róla, hogy mi és négylábúnk egy nyugodtabb helyet kapjon egy sarokban!
A városnézés egyáltalán nem stresszes
Autók, csikorgó villamosok, embertömeg, találkozás durva fajtársakkal – a belvárosban tett séta bizonyosan nem tartozik szőrös barátunk kedvenc programjai közé. Mégsem kerülhető ki mindig. Ezért is fontos, hogy a kutya és az ember mozgalmas helyzetekben is nyugodt maradjon. Alapvetően azon az oldalán vezessük a kutyát, amely a úttesttől távolabb esik.
Szinte mindenhol pórázkötelezettség van. A pórázon való vezethetőség feltétlenül szükséges. Amennyiben a kutya már lazán közlekedik pórázon, a szokatlanul élénk belvárosban is biztonságérzetet nyújt neki. Az utcai forgalom nemcsak hangos és stresszes, de valódi veszélyt is jelent a négylábúra. Mindig – tényleg mindig – álljunk meg a padkán, mielőtt átmennénk a kutyával a másik oldalra. A kutyának is meg kell állnia és nem toporoghat türelmetlenül, amíg megkapja a „mehetsz” parancsot.
Bizonyos üzletekben, például butikokban és lakberendezési áruházakban a kutyák megengedettek. Szupermarketekben, drogériákban és pékségekben viszont nem. Gyakran láthatjuk, ahogy egy kutya – többé-kevésbé türelmesen – várakozik pórázon egy üzlet előtt, míg gazdája gyorsan beszalad a szupermarketbe. Csábító lehet egy pár percre kint kikötni a kutyát, dee ne tegyük! A kutya számára a pórázon történő várakozás egy tortúra, még ha rövid ideig is tart. Kiszolgáltatottnak érzi magát és fél. Ne hozzuk őt ilyen helyzetbe! Továbbá egy pórázon kikötött kutya könnyen tolvajok prédájává válhat, egyre több kutyát lopnak bevásárlóközpontok elől.
A kutya azonban mások számára is veszélyt jelenthet. Ha például pánikba esik, elszabadul, egy forgalmas útra szalad vagy balesetet okoz.
Autózás szőrös barátunkkal – így sikerülni fog!
Sok kutya számára az autó egy kerekeken guruló kosár. Csóválva ugranak be, amikor kinyílik az autó ajtaja. Vlünk mehetnek – ezért örülnek. Sajnos azonban ez nem minden kutya esetén igaz. Némelyek rosszul lesznek, mások pánikba esnek és extrém lihegésbe kezdenek autózás közben. Egy bizonyos részben az embertől magától függ, hogy a négylábú autóbaráttá válik-e. Tegyük őt kíváncsivá az útra, hagyjuk nyugodtan felfedezni és jutalmazzuk jutalomfalattal, ha szabad akaratából beszáll. Indítsuk el az autót és előbb csak egy kört menjenek. Egy kímélő takaróval autónk is tiszta maradhat.
Az autózás alfája és omegája persze a biztonság. Tájékozódjon a biztonsági övek és szállító boxok előnyeiről.
Nyugodtság a buszon és a metrón
Minden városnak saját szabályai vannak. Tájékozódjunk a városi szállítási feltételekről.
Vonatút négylábúval – erről érdemes tudnia!
Embertömegek, idegen szagok, a beérkező vonatok zaja – kutyánk számára a buszos vagy vonatos utazás először rendkívül stresszes lehet. Ezért lassan kell őt hozzászoktatni ehhez. Először csak a peronra vigyük magunkkal. Amennyiben nyugodt marad, megjutalmazhatjuk egy falattal. Ha a peronon való várakozás jól sikerül, vigyük magunkkal a vonatra, de egy megálló után szálljunk is le. Idővel növeljük a követelményeket.
Mindig szorosan magunk mellett, pórázon tartsuk a kutyát! Ideális esetben vegyük a kutyát a lábaink közé vagy úgy az oldalunkhoz, hogy a többi utas előtt legyen. Így nemcsak a kutya számára közvetítünk biztonságérzetet, hanem a többi esetlegesen tőle tartó utasnak is.