Miért ne dédelgessük kedvencünket, amikor fél?
2016. december 31.
A kutya kiképzők és terapeuták nem győzik hangsúlyozni, hogy a gazdik maradjanak semlegesek, amikor kedvencük megijed valamitől, mégis borzasztóan sokan esnek ebbe a hibába. Közeledik a rettegett szilveszter, így aktuális a téma. Nézzük, miért is akarják a szakemberek, hogy ignoráljuk kedvencünket a nehéz pillanataiban.
A félreértés legfőbb okozója, hogy emberek vagyunk, így az emberi ösztöneinket alkalmazzuk problémás szituációkban. Tudatos hozzáállást igényel, hogy változtassunk ösztönös reakcióinkon, kedvencünk fejlődésének érdekében. Az emberek esetében természetes reakció, ha egy gyerek ijed meg valamitől, akkor megnyugtatjuk, elmagyarázzuk neki, miért nem kell félni. Azonban ezt egy kutyával nem tehetjük meg. Taníthatunk neki vezényszavakat, amikhez cselekvéseket fog párosítani, de egy komplett monológot nem fog tőle megérteni. Sajnos, bármennyire is szeretnénk, kedvencünk nem érti, ami mondunk. Viszont érti a hanglejtésünket, testbeszédünket, azok pedig arról árulkodnak, hogy baj van. Aggódó hangon beszélünk kedvencünkhöz, ő azonban nem fogja felfogni, hogy igazából miatta aggódunk, nem pedig a kinti hangok miatt. Egy szokatlan szituációban, a kutya kap a gazdájától egy szokatlan viselkedést, ami csak fokozza kedvencünk diszkomfort érzetét. Egyik kutya sem érzi magát biztonságban, ha a falkavezér is elvesztette a fejét. Azzal segíthetünk kutyusunknak a legtöbbet, ha semlegesek és higgadtak maradunk.
Mit is jelent semlegesnek maradni? Tartsuk kordában érzelmeinket és ne beszéljünk a kutyához, ne simogassuk. Nem fontos folyamatosan őt bámulni, hogy minden rezzenését figyeljük. Bármilyen szokatlan viselkedés, csak növelheti az aggodalmát. Gondoljuk végig, hogyan viselkednénk, ha egy teljesen átlagos napon élveznénk az estét a kutyával. Tartsuk a jól bevált napi rutint. Amennyiben mindenképpen szeretnénk magunkkal és a kutyával kezdeni valamit, végig lehet vele gyakorolni a korábban tanult feladatokat, hogy egy picit eltereljük a figyelmét. Természetesen új dolgot ne ilyenkor tanítsunk neki. Amennyiben akkora a pánik, hogy a feladatokat sem tudja teljesíteni, inkább csak ignoráljuk.
Azt kell mindenképpen megértenünk, hogy kedvencünk babusgatásával, csak erősítjük a félelmét és rontunk a helyzeten. Minden egyes alkalommal egyre jobban fog félni, egyre komolyabb stresszt fog neki okozni a szituáció, ami könnyen az egészségére is mehet. Tartsuk szem előtt az ő érdekeit.