Miért etessük egész télen át a vadon élő madarakat?
2016. november 28.
Az egész éves etetés fokozza az etetőnk látogatóinak számát, valamint jó hatással van a szaporodásra is: etessük a madarakat! Ezáltal megvédhetjük a honos állományt, akik a téli időszakban kevesebb élelmet találnak a szabadban. De mikor, és hogyan?
A vadon élő madaraknak szükségük van egy beszoktató időszakra mielőtt elfogadják az etető állomást és biztonságban érzik ott magukat. Ezért nagyon fontos korán elkezdeni az etetést – még akkor is ha a kinti időjárás még nem tenné ezt indokolttá.
Télen a nálunk maradó madarak táplálkozási szokásai a legtöbb esetben megváltoznak. A rigók például a gilisztamenüről áttérnek a bogyókra, gyümölcsökre. A madáretetés során kihelyezett napraforgómagot, szalonnát előszeretettel fogyasztják az egyébként rovarevő cinegék, csuszkák és harkályok.
Kevesen tudjuk közömbösen szemlélni a fagyos, téli hónapokban eleséget kereső madarakat. A tél nagy erőpróba a vadon élő állatoknak, így a madaraknak is. A madáretetés szükségességéről időnként vitatkoznak a szakemberek, számos érv és ellenérv elhangzik az etetéssel kapcsolatban. Valóban igaz, hogy az etetés a gyengébb egyedek túlélését is segíti, ami nem feltétlenül előnyös az adott populáció szempontjából. Ráadásul a madáretetőkön tolongó madarak között könnyebben terjednek a paraziták, fertőzések. Ugyanakkor nap mint nap halljuk a riasztó híreket, hogy madaraink élőhelyei veszélyben vannak, sok faj állománya megritkult. A természetet féltő kerttulajdonosok e hírek hallattán gyakran szeretnének segíteni a téli hidegben eleséget kereső cinegéken, pintyeken.
A fagyok beállta után (november vége) kell elkezdeni az etetést, és amíg tart a hideg idő, folyamatosan eleséget kell biztosítani a madarainknak. Enyhe időben javasolt kevesebb eleséget kitenni a csivitelő látogatóknak. Az etetéshez a legjobb a napraforgómag, a legtöbb madár szívesen megeszi.
Figyeljünk arra, hogy csak tisztított, gyommagvaktól mentes napraforgót szerezzünk be, mert ellenkező esetben könnyen lehet, hogy tavasszal már parlagfű nevelkedik az etetőnk alatt. A magokat este helyezzük ki, hogy a hajnalban érkező madarak feltöltött etetőt találjanak.
A magevők többsége (citromsármány és a zöldike) szívesen veszi a búzát vagy más szemes terményt, illetve a díszállatkereskedésben kapható mageleséget.
Az etetőt rendszresen tisztítani kell! Erős kefével távolítsuk el helyenként, kéthetenként az ürüléket, etetőanyag-maradványokat.
Dexler Szilárd – Madárbarát kert (CSER kiadó, 2015)