Mielőtt kutyafuttatóba mennél
2020. március 03.
A kutyafuttatók kiváló lehetőséget biztosítanak a testmozgáshoz és a szociális interakciókhoz a kutyák és gazdáik számára egyaránt. Így nem csak akkor érdemes elvinnünk kedvencünket, ha kicsi a kertünk vagy épp egyáltalán nincs, hanem akkor is, ha örömmel töltene időt és játszana más négylábúakkal. Ám, ahhoz, hogy minden rendben történjen, előre fel kell készülnünk.
Tudnunk kell, hogy nem minden eb számára megfelelő hely egy kutyapark. Egyes háziállatok könnyedén alkalmazkodnak az új helyszínekhez és más élőlényekhez, másoknak viszont idő kell, sőt, az is előfordulhat, hogy egyáltalán nem fogja jól érezni magát pajtásunk más kutyák társaságában, és félőssé vagy épp agresszívvá válhat.
A kötelező oltásokkal elkerülhető betegségek miatt a kutyusokat csak 17 hetes koruk után javasolt közösségbe vinni. Ez lakóhelyünktől függően változhat, ezért érdemes előtte egyeztetnünk az állatorvossal.
Bizonyos készségekkel rendelkeznie kell bundás barátunknak ahhoz, hogy kutyafuttatóba mehessünk vele. Meg kell győződnünk arról, hogy az eb akkor is biztosan szót fogad nekünk, amikor nincs rajta póráz, és zavaró tényezőkkel is kalkulálnunk kell. Fontos, hogy minden esetben kövesse a kutyus az utasításainkat, ha azt mondjuk, hogy „gyere ide”, „ül”, vagy „hagyd”.
Mire kutyás közösségbe megyünk, fontos, hogy már legyen szocializált kedvencünk. Nem csak más négylábúakra kell tudnia jól reagálni, hanem ismernie kell az autók, a kerékpárok és más közlekedési eszközök megjelenését és hangját is, amelyekkel találkozhat a kutyapark felé vezető úton. Más emberekkel is jól kell kijönnie háziállatunknak, hiszen minden kutya a gazdájával lesz a futtatóban. Hasznos lehet, ha beiratkozunk előtte egy kutyaiskolába is.
Ahhoz, hogy megtapasztalhassuk, hogyan viselkedik az eb idegen kutyusokkal, elegendő lehet a rendszeres séta otthonunk közelében. Mielőtt odaengednénk pajtásunkat egy másik négylábúhoz, kérdezzük meg a gazdáját, hogy megengedi-e. Ne sértődjünk meg, ha nemet mond, előfordulhat, hogy ő már tudja, hogy az ő kutyusa agresszívan reagál más kutyák közeledésére. Tehát a negatív válasszal minket véd. Ha viszont pozitív visszajelzést kapunk, akkor legyünk résen, hogy azonnal vissza tudjuk hívni bundás barátunkat, ha szükséges. Amennyiben jól reagálnak a kutyák egymásra, akkor hagyjuk, had játszanak egy nagyot. Ha egy idegen kutyával képes gond nélkül rohangálni kedvencünk, akkor valószínűleg az sem okoz majd gondot, ha többen lesznek a futtatóban.
Még mielőtt bemennénk bundás barátunkkal a kutyafuttatóba, sétáljunk el néhányszor a környékén, és derítsük ki, milyen is igazából. Eleinte megtehetjük az utat kutya nélkül is, hogy jobban meg tudjuk figyelni, hogyan viselkednek a kutyák és gazdáig egymással, hogyan hatnak egymásra. Ha szimpatikus, amit látunk, utána magunkkal vihetjük kutyusunkat is. Fokozatosan közelítsük meg a kerítést, és figyeljük meg kedvencünk reakcióit.
Fontos, hogy csak akkor hagyjuk érintkezni pajtásunkat más állatokkal, ha ő maga is egészséges. Egy általános vizsgálatot javasolt kérnünk előtte az állatorvostól. Akkor se menjünk közösségbe, ha ugató barátunk bolhás, hiszen azzal is megfertőzheti a többi ebet.