Mi kerüljön a nyuszi-otthonba?
2019. augusztus 13.
Ha be szeretnénk fogadni egy nyulat, akkor biztonságos és kényelmes otthont kell nyújtanunk a számára. A megfelelő méretű ketrec kiválasztása és berendezése a nyuszitartás egyik legfontosabb része. A rosszul összeválogatott kiegészítők akár veszélyt is jelenthetnek a tapsifülesek számára – egészségügyi problémák és viselkedési zavarok is jelentkezhetnek – ezért körültekintően kell eljárnunk.
A vadon élő nyulak a szabadban ugrabugrálnak, szaladgálnak, legelésznek, bujkálnak és ásnak. Bár a törpenyuszik kicsik, mégis viszonylag nagy helyre van szükségük a komfortos élethez és a testmozgáshoz. Az inaktív kedvencek hamar betegekké válhatnak: elhízás, talpfekély, izomvesztés és szívproblémák is bekövetkezhetnek. Továbbá a viselkedésükre is negatívan hathat például a kisméretű ketrec. Túlzott tisztálkodás, a ketrec és az egyéb berendezések állandó rágcsálása és rombolása, valamint a környezet iránti érdeklődés hiánya, sztereotíp mozgások figyelhetők meg.
A törpenyúl ketrece legyen legalább 1 méter hosszú, 50 cm széles és 50 cm magas, de minél nagyobb, annál jobb.
https://www.fressnapf.hu/rodent-nyulketrec-160cm/
Az ennél kisebb ketrecek kizárólag tengerimalacoknak vagy még náluk is kisebb rágcsálóknak ajánlottak. Tehát fontos, hogy a nyuszi-lak akkora legyen, hogy a kisemlős kényelmesen elfeküdhessen benne, vagy akár a két hátsó lábára is állhasson, ha úgy szeretne körülnézni. Ám az említett minimális ketrecméret is csak akkor elfogadható, ha a nyuszit minden nap hosszú időre szabadon is tudjuk engedni a lakásban, vagy tudunk biztosítani például két karám összerakásával akkora területet, hogy kedvére szaladgálhasson.
Az sem mindegy, hogy hova tesszük a ketrecet. Ne felejtsük el, hogy egy törpenyusziknak nem az udvaron, a garázsban vagy a fészerben van a helye, hanem bent, az otthonunkban. Ennek oka, hogy nagyon szociális lények, ráadásul nem reagálnak jól a nagy hőmérsékletingadozásra és a kint élő parazitákra (szúnyogokra, bolhákra, kullancsokra) sem. Tehát olyan közvetlen napfénytől és huzattól védett helyen rendezzük be a nyuszi-otthont, ahol mi magunk is sokat tartózkodunk.
Aminek be kell kerülnie a nyúlketrecbe:
– Szénatartó és sarok wc: A nyuszi fő tápláléka a friss, pormentes széna, ezért annak mindig elérhetőnek kell lennie a ketrecben.
https://www.fressnapf.hu/real-nature-natur-reti-szena-1kg/
https://www.fressnapf.hu/anione-szenatarto-tessa-m-24x16x19-cm/
Érdemes a fapelletet tartalmazó toalett fölé tenni, mert a tapsifülesek szeretnek evés közben bogyózni is.
– Etető és itató: Nehéz, kerámiaetető javasolt, amibe pelletált tápot, és időnként desszertként zöldséget vagy egy kis gyümölcsöt helyezhetünk.
https://www.fressnapf.hu/anione-kisemlos-tal-csikos-500-ml/
https://www.fressnapf.hu/real-nature-torpenyul-eleseg-500g/
Az ivóvíz adagolására pedig a golyós itató egy nagyon jó megoldás, melynek tartalmát naponta frissre kell cserélnünk.
https://www.fressnapf.hu/real-nature-torpenyul-eleseg-500g/
– Játékok: Nem kell drága játékokat vásárolnunk, az egyszerű is nagyszerű, például: wc-papír guriga, lyukakkal ellátott kartondoboz, vegyszermentes almafaág, szénatartó labda. Csak olyan tárgyat helyezzünk a ketrecbe, amelyet bátran megrágcsálhat szőrgombócunk.
– Alvó terület: A nyuszik szeretnek nagyokat pihenni. Egy szénával töltött kartondoboz vagy egy régi törölköző, esetleg lepedő is megfelelő lehet, attól függően, hogy melyiket kedveli majd jobban tapsifülesünk.
– Házikó: A törpenyulak egyrészt ijedősek, másrészt pedig szeretnek bujkálni, ezért mindenképp kapjon helyet a nyuszi-otthonban és műanyagból vagy fából készült házikó is, amelybe bármikor bemehet kedvencünk.
https://www.fressnapf.hu/anione-sarok-fahaz-nico-l/