A legjobb tavaszi fogápolási tippek kutyáknak!
2020. április 24.
A szájápolás háziállataink esetében is nagyon fontos, és a mi feladatunk az, hogy ebben segítsük őket. A fogfájás, a gyulladt fogíny, a foghullás mind-mind nagyon kellemetlen egy kutyus számára, ezért nekünk kell tennünk azért, hogy ezek a fogászati problémák ne alakulhassanak ki.
Lehet, hogy furcsán hangzik, de érdemes négylábú barátunknak beszereznünk egy fogkefét. Nyugodtan kérjük ki hozzá állatorvosunk véleményét. Előfordulhat, hogy az első fogmosásnál nem lopjuk be magunkat kedvencünk szívébe, de ne adjuk fel. A legjobb, ha az első alkalom olyankor történik, amikor az eb már fáradt, tehát egy nagy séta vagy egy kiadós játék után. Ilyenkor kevésbé izgatott az állat, így valószínűleg könnyebb lesz a dolgunk. Eleinte csak kis ideig próbálkozzunk a tisztítással, majd minden alkalommal növeljük egy kicsit az időt, melyet fogmosással töltünk.
Ahogy a legtöbb nevelési módszert, úgy a fogtisztítást is érdemes már kölyök korban elkezdeni, így könnyebben hozzászokik az eb, és megtanulja, hogy nem is olyan kellemetlen az a valami a szájában.
Nagyon fontos, hogy ne használjunk emberi fogkrémet a kutya fogainak ápolásakor. A legtöbb embereknek szánt fogkrém fluorid tartalma mérgező a háziállatok szervezetére. A nagyobb kisállatkereskedésekben beszerezhetünk kifejezetten kutyusok számára készült fogkrémet is. Mindig csak keveset használjunk belőle.
Bár a legtöbb kutya előnyben részesíti a konzerves falatokat a száraz tápokkal szemben, az utóbbiak sokkal jobbak, ha szájápolásról van szó, hiszen miközben elroppantja ebünk az eledel szemcséit, úgy a lepedék mechanikus úton ledörzsölődik a fog felszínéről. Kevésbé szennyezik a fogakat, mivel nem tapadnak annyira rájuk. A fogakon maradt ételmaradékokból plakk, vagyis fogkő képződik, amely fogínygyulladáshoz és a fogak elvesztéséhez is vezethet, tehát érdemes komolyan venni.
Tavasztól ajánlott egyre több zöldséggel is kiegészítenünk háziállatunk étrendjét. A nyers, esetleg éppen csak megpárolt zöldségek, és kis mennyiségben a gyümölcsök is, hozzájárulnak a megfelelő szájhigiéniához. A sárgarépa, az alma és a zeller segít eltávolítani az eb fogairól a lepedéket. Arra ügyeljünk, hogy almamag ne kerüljön a kutya vacsorájába, mert az mérgező lehet számára. A kelkáposzta, a brokkoli, és a sajtok magas kálciumtartalmuknak köszönhetően hozzájárulnak az egészséges fogak és csontok megőrzéséhez, így ezekből is érdemes belecsempésznünk az étrendbe, de csak mértékkel.
Vásároljunk olyan csontokat, szarvasaggancsot és játékszereket, melyen fogtisztítóként is funkcionálnak, valamint erősítik a fogakat és a fogínyt. Ügyeljünk arra, hogy a kutyus játékai ne legyenek túl kemények, mert az egy hevesebb játék közben akár fájdalmat és sérülést is okozhat a szájban.
Akár használunk kutyafogkefét, akár nem, javasolt hetente belenéznünk az eb szájába. Ha az alábbi fogászati tünetek közül felfedezzük valamelyiket, akkor mindenképp forduljunk állatorvoshoz:
– rossz lehelet
– megváltozott étkezési, rágási szokások
– depresszió
– túlzott nyáladzás
– letört vagy hiányzó fogak
– piros, duzzadt íny
– fogínyvérzés
– sárgásbarna fogkő a kéreg mentén az íny vonalában
– dudorok vagy kinövések a szájban
Ha ezeket a tüneteket mi magunk nem is észleljük, akkor is érdemes félévente, esetleg évente meglátogatnunk az állatorvost, és megnézetnünk, hogy rendben vannak-e kutyusunk fogai. Ahogy az emberek esetében, úgy a kutyáknál is igaz az, hogy megelőzni olcsóbb a problémákat, mint kezeltetni azokat, ezért érdemes minden nap pár percet rászánnunk a fogápolásra.
Forrás: cesarsway.com, homesalive.ca