A legjobb szőrápolási tippek kutyusoknak
2017. február 09.
A ragyogó és fényes bunda általában egészséges és boldog kutyát rejt maga alatt. Tehát, ha négylábúnk szőrzete csapzott és élettelen, akkor akár betegségre is gyanakodhatunk. Ha szeretnénk hozzájárulni a csodaszép és bársonyos bunda fenntartásához, a következő szőrápolási tippekre mindenképpen érdemes odafigyelni.
Szőr- és bőrproblémák esetén először mindenképp érdemes állatorvoshoz fordulnunk. A legtöbb esetben arra a kérdésre, hogy mitől ilyen lelapult és élettelen az eb bundája, a tápanyag- és vitaminszegény táplálás a válasz. Ezáltal a legfontosabb, hogy győződjünk meg arról, hogy megfelelő eledelekkel etetjük kedvencünket.
A kutyusok esetében az egészséges táplálék sok húst és fehérjét tartalmaz, adalékanyagokból viszont a lehető legkevesebbet. Igyekezzünk színezékektől és tartósítószerektől mentes száraz- vagy nedveseledeleket vásárolni. Mindig nézzük meg a csomagoláson az összetevőket. Jó, ha tudjuk, hogy a kukorica, a búza és a szója akár allergiát is okozhatnak. Ha bizonytalanok vagyunk a választással kapcsolatban, akkor a vizsgálat ideje alatt bátran kérjünk etetési tanácsokat állatorvosunktól.
Előfordulhat, hogy hiába váltottunk át prémium minőségű termékekre, az eb szőrzetén mégsem tapasztaltunk változást. Ennek okai lehetnek a paraziták is, hiszen az egyes férgek, például a galandférgek és a fonálférgek olyan létfontosságú tápanyagokat vonnak el az eb szervezetétől, amelyek a bunda egészségének megőrzéséhez is elengedhetetlenek. Ezért is fontos a rendszeres féreghajtás, már kölyök kortól kezdve. Hasonlóan negatívan hatnak a szőrzetre a különböző fertőzések, a kullancsok, a bolhák, és az egyéb belső szervi, például vesebetegségek is. Ha ezeket a problémákat kizárhatjuk, akkor elegendő csak néhány praktikát megfogadnunk.
Turbózzuk fel kedvencünk már amúgy is minőségi étrendjét egy kis tonhallal, szardíniával és lazaccal. Ezek mind-mind tele vannak egészséges Omega-3 zsírsavakkal, melyek nagyban hozzájárulhatnak a kutya bőrének és szőrének megfelelő állapotához. Ráadásul nagyon finomak is. Egy ici-pici kókusz-, lenmag- ,olíva- vagy lazacolaj összekeverve az eledelekkel is sokat segíthet a javulásban.
Az alapos átfésüléssel serkentjük a bőrt, mely által növeljük a természetes olajok termelődését, így a szőr fényesebbé válik. Legalább kétnaponta egyszer szánjunk időt a bunda átkefélésére, akkor is, ha épp nem találjuk gubancosnak.
Meg is fürdethetjük kedvencünket, ha bundáját nagyon koszosnak ítéljük meg, azonban tartózkodjunk a gyakori fürdetéstől és fürdés után törekedjünk arra, hogy teljesen megszárítsuk a kutyus bundáját. Kizárólag kutyák számára készült hidratáló sampont használjunk a fürdetéshez. A hozzáadott E-vitamin táplálja és nyugtatja a bőrt. Ha a mosdatás előtt pár percre bekenjük kutyusunkat kókusztejjel, igazán puha szőrzetű lesz a fürdés után kedvencünk.
Segítségül hívhatunk különböző gyógynövényeket vagy gyógynövényes készítményeket is. A zsurló magas szilícium-dioxid tartalmával hozzájárul a bőr, a szőr és a csontok fejlődéséhez. A spirulina szintén egy természetes összetevő, melyben fehérje, B-vitamin és karotinoidok is találhatóak. Ügyeljünk arra, hogy ne kapjon belőlük túl sokat háziállatunk. Az adagolással kapcsolatban egyeztessünk az állatorvossal.
Kipróbálhatjuk a zabpehely-fürdőt is. A zabpehely tartalmú fürdővíz nyugtatja a bőrt, enyhíti a viszketést, és segít megtartani a szőr puhaságát és fényét. Mivel a zabpehely E-vitamint is tartalmaz, így természetes lágyítóként működik. A tápláló fürdőhöz nem kell mást tennünk, mint egy csésze zabpelyhet porrá őrölni, és hozzáadni egy kád langyos vízhez, majd addig kevergetni, amíg a víz zavaros nem lesz. Ezt követően tegyük az ebet a vízbe, nedvesítsük be a hátát is, majd a fül- és a szemek elkerülésével masszírozzuk át a bundáját 10-15 percen keresztül. Az öblítés és a szárítás után pedig ideje gyönyörködnünk négylábú barátunkban, és egy jól megérdemelt simogatással is megajándékoznunk.
Forrás: renegadehealth.com