Kutyasétáltatás fagyos időben – mire kell odafigyelnünk?
2020. december 08.
Akár imádja kutyusunk a téli időjárást és alig várja, hogy kijusson, akár a lakás melegét preferálja jobban, egy dolog biztos, oda kell figyelnünk a védelmére a téli séták során. Ha néhány tanácsot megfogadunk, akkor könnyen megőrizhetjük kedvencünk biztonságát. Készüljünk fel a lehetséges veszélyekre és mindig figyeljünk négylábúnk jelzéseire, ha úgy látjuk, hogy fázik, azonnal vigyük haza.
- Öltözzünk fel melegen
Bár nyilvánvalónak tűnhet, hogy réteges, meleg öltözetben kell kilépnünk a lakásból, időnként képesek lehetünk félvállról venni az öltözködést, főleg, ha úgy gondoljuk, hogy csak pár percről lesz szó. Pedig a kutyusunk és a saját biztonságunk érdekében is fontos, hogy az időjárásnak megfelelően válasszunk ruhadarabokat. Viseljünk olyan kényelmes, bélelt, vízálló cipőt, amellyel nem csúszunk el a jégen. Ez különösen hasznos akkor, ha négylábúnk hajlamos arra, hogy húzzon minket séta közben. Kezeinket is tartsuk melegen kesztyűvel, akár ujjatlan típussal, ha azzal könnyebben tudjuk fogni a pórázt. Ne feledkezzünk meg arról, hogy az egyik legjobb módja bundás barátunk védelmének télen, ha saját magunkra is odafigyelünk.
- Adjunk ruhát az ebre
Bár néhány kutyafajta (például a bernáthegyi, az alaszkai malamut, és a husky) teljesen komfortosan érzi magát odakint a legnagyobb hidegben is, azért a legtöbb négylábúnak bizony jól jön egy pulóver vagy kabát télen. A kistestű és rövid szőrű kutyusok mellett hasznos lehet még a kutyaruha a fiatal, az idős vagy a beteg kedvencek számára is. Ha a levegő hideg, száraz, akkor válasszunk egy hangulatos pulóvert, ha viszont esős vagy havas, akkor vízálló kabátot ajánlott háziállatunkra adnunk.
- Óvjuk a mancsokat
Nos, a kutyamancsok csodálatosak, de nem védettek a fagyos utakkal és az egyéb veszélyekkel szemben. Sérülést okozhat rajtuk a jég, a hó, a só, és minden más vegyi anyag, amit a csúszós utak ellen alkalmaznak. Ráadásul a hótakaró alatt lehetnek olyan éles tárgyak, melyeket nem látunk előre. Ha kutyusunk tolerálja őket – ehhez szükség lehet egy kis kiképzésre és gyakorlásra – akkor ezek ellen a legjobban vízálló kiscipőkkel védekezhetünk. Ám, könnyen előfordulhat, hogy kedvencünk nem hajlandó lábbelit viselni, ez esetben mancsvédő krémmel ajánlott bekennünk a tappancsokat. Séta után mindig alaposan tisztítsuk meg az eb lábait, hogy ne maradjon hó, jég vagy egyéb szennyeződés a szőrbe ragadva vagy a lábujjak között.
- Mindig használjunk pórázt
Még a 100%-ban megbízható kutyánkat se hagyjuk télen póráz nélkül bóklászni. Ha esetleg valamiért meglépne mellőlünk, a havas utak megnehezítenék a hazatalálását, a korlátozott látási viszonyok miatt pedig nehezebben találnánk rá. Érdemes lehet olyan pórázt használnunk, ami például az övünkhöz rögzíthető, így akkor sem ejtjük el, ha esetleg elcsúszunk.
- Kerüljük a lehetséges veszélyeket
Ne menjünk rá a tavakra, még akkor sem, ha a jég stabilnak látszik. Mindig a már jól ismert utakon közlekedjünk. Kerüljük azokat a részeket, ahol fagyálló csöpöghetett a földre. A frissen sózott szakaszokat is mellőzzük, főleg akkor, ha nincs pajtásunkon kutyacipő. Mindig legyen nálunk villogó vagy valamilyen fényvisszaverő kiegészítő.