Kutyajátékok tisztítása – szükséges?
2022. április 08.
Ha van kutyusunk, akkor bizonyára van egy, sőt, több kedvenc játék is, amely folyamatosan kiképzés alatt áll, vagyis rágcsálva van. Talán jön velünk a játék a szabadba is, a sétákra, az udvaron való futkározás idejére is. A földre kerülve rátapadhat a homok vagy bármi más, amihez épp hozzáér. Egy idő után furcsa szagot is elkezdhet kibocsátani.
Miért fontos a kutyajátékok tisztítása?
Talán nem is gondolnánk, de kutyusunk játékain gomba, penész és különböző baktériumok is megtelepedhetnek. Az NSF International (egy amerikai terméktesztelő, ellenőrző és tanúsító szervezet) szerint a kutyajátékok a top 10 legtöbb bacival rendelkező otthoni cikkek között vannak. És mivel a kutyák elsősorban a szájukat használják a játékokkal való mókázáshoz, így a játékszerek által összegyűjtött baktériumokat minden egyes alkalommal lenyelik. A nagy puszi-osztók ezeket a bacikat aztán szépen megoszthatják velünk is.
Hogyan tisztítsuk a kutyajátékokat?
Kétségtelen, hogy bundás barátaink játékai, ha nem foglalkozunk velük, akkor háztartási veszélyt jelenthetnek. Ha nem vagyunk elég óvatosak a tisztítás során, akkor szintén problémákba ütközhetünk és bajt generálhatunk. Az egyes mosószerek, fehérítők, vagyis a magas vegyi koncentrációjú termékek ugyanis hányást, hasmenést és súlyos kémiai égési sérüléseket okozhatnak.
Szerencsére azonban sok állatbarát megoldás létezik. A legjobb, ha konzoltálunk egyet az állatorvossal, mielőtt belevágnánk, hogy megbizonyosodjunk arról, hogy az általunk választott tisztítószer valóban biztonságos. De akár mi magunk is készíthetünk a célnak megfelelő, teljesen természetes oldatot, vízből és fehér ecetből fele-fele arányban. Ez a keverék ideális lehet kézi mosáshoz, mosógéphez és mosogatógéphez egyaránt.
Plüssjátékok tisztítása
A plüssök tisztításakor ügyeljünk arra, hogy állatbarát mosószert használjunk vagy teljesen kerüljük el a mosószer használatát. A puha játékok kézzel is könnyen kimoshatóak az ecetes-vizes oldattal. Ezt követően megszáríthatóak a levegőn, vagy, ha a címkén nem szerepel erre vonatkozó tiltás, akár szárítógépbe is betehetőek.
A penészesedés elkerülése érdekében, győződjünk meg arról, hogy teljesen megszáradtak a figurák, addig ne tegyük el őket és ne adjuk oda őket kedvencünknek.
Rágójátékok tisztítása
A rágójátékok esetében ügyelnünk kell arra, hogy a lyukak ragasztószalag segítségével rögzítve legyenek, hogy ne kerülhessen tisztítószer a nyílásokba. Figyelembe kell vennünk, hogy ezeknél a játékoknál eljöhet az a pont, amikor a játékszer egyszerűen már annyira elhasználódik, hogy nem tudja tovább biztonságosan használni az eb. A sérült játékokat mindig azonnal dobjuk ki, nehogy lenyelje a darabkákat kutyusunk.
Hogy biztosan mindig megfelelő időben kerüljenek kitisztításra kutyánk játékszerei, jó megoldás lehet, ha két részre osztjuk őket és mindkét csoportot rendszeresen átmossuk. Például az első csoportot a hónap első és harmadik hetében, a másodikat pedig a hónap második és negyedik hetében. Így bundás barátunknak mindig lesz tiszta játéka, amivel épp lefoglalhatja magát.