Kutyaiskola – mire jó a klikker?
2020. március 08.
A kutyatanítás alapja viszonylag egyszerű. A kutyusok sok mindent megtesznek annak érdekében, hogy megjutalmazzuk őket. Tehát, ha négylábúnk egy adott viselkedéssel kapcsolatban azt látja, hogy annak jók a következményei, akkor szívesen csinálja majd. Ehhez viszont mindig a megfelelő pillanatban kell jutalmaznunk, ami nem mindig könnyű feladat. Hiszen mi van akkor, ha az eb leül, és mi már adnánk is neki a finomságot, de ő azonnal felpattan és ránk ugrik? Ilyen félreérthető helyzetek kiküszöbölése végett jön igazán jól a klikker.
Mi az a klikker?
A klikker egy kicsi, kézi, mechanikus eszköz, amely méretéből és formájából adódóan megfelelően illeszkedik a tenyerünkbe. A tetején egy gomb található, amit, ha megnyomunk, kattanó hang keletkezik az eszköz belsejében elrejtett fém nyelvnek köszönhetően.
A klikker egy szuper jelzőeszköz, hiszen elfér a zsebünkben, így bárhová könnyedén magunkkal vihetjük. A hang pedig, amit kiad, rövid és éles, így nagyon jól megkülönböztethető más zajoktól.
Miért és hogyan érdemes használni?
A kutyusok nem igazán tudják, hogy pontosan miért lettek megjutalmazva, kivéve, ha azt mindig tökéletesen időzítjük a helyes viselkedés utánra. Tegyük fel, hogy azt akarjuk, hogy kutyánk leüljön. Kérésünkre ezt meg is teszi, mi pedig odaadjuk neki a jutalomfalatot, de ő közben már fel is állt és szaladgálni kezdett. Tehát pár másodperc alatt több minden is történt, így az eb számára nem egyértelmű, hogy miért lett megdicsérve. Viszont, ha abban a pillanatban, ahogy földet ér a hátsója, megnyomjuk a klikkert, akkor azzal azonnal, egyértelműen megjelöljük a cselekvést, amiért cserébe a jutalmat adjuk, és nem számít, hogy a falat kicsit később került a szájába.
Ráadásul, ha rendszeren gyakorlunk bundás barátunkkal, akkor egy idő után a klikker hangját összeköti a dicsérettel, vagyis a hangnak is örülni fog, anélkül, hogy jutalomfalatot is kínálnánk mellé. Ez segít abban, hogy ne tömje tele az állat túlságosan a pocakját a gyakorlások során.
A klikker tréning bármilyen trükk vagy viselkedésibeli elvárás megtanításához megfelelő lehet. Például kattinthatunk abban a pillanatban, amikor a kutyus eldobja a labdát, vagy, mikor lefekszik a kennelben, vagy, amikor egy hosszabb sírást csend követ.
Mikor használjuk a klikkert?
A klikker remek eszköz a kiképzés során, hiszen könnyebben és gyorsabban tudunk megtanítani különböző feladatokat és trükköket pajtásunknak. Egy idő után viszont célszerű lehet fokozatosan elhagyni a használatát, mert fennáll a veszélye annak, hogy az eb csak a kattintás után lesz hajlandó megtenni, amit kérünk tőle.
Tehát kezdetben, az első tréningek során nagy segítség lehet a klikker, de nem használhatjuk örökké, idővel érdemes például egy dicsérő szóra lecserélni.