Kutyaház téliesítése
2019. január 22.
Bár az lenne a legjobb, ha az éjszakát a kutyusok is bent tölthetnék, tudjuk, hogy ez nem minden helyzetben kivitelezhető. Ezért nagyon fontos, hogy téliesítsük a kutyaházat, vagyis az jó minőségű, meleg, kényelmes és száraz legyen a hideg hónapokban is. Hogy egy új, üzletben kapható házikót vásárolunk-e meg, vagy mi készítjük-e el a kinti lakot, az rajtunk múlik. A szempontok, amiket figyelembe kell vennünk, azok megegyeznek mindkét esetben.
Ha boltban szeretnénk beszerezni a kutyaházat, igyekezzünk ne túl ár-érzékenyek lenni, mert az olcsó termékek nem biztos, hogy megfelelőek lesznek hosszú távon. Nagy minőségi különbségek lehetnek az egyes gyártók kutyaólai között.
Ahhoz, hogy komfortosan érezze magát odakint a mínuszokban is négylábúnk, kinti menedékének az alábbi tulajdonságokkal rendelkeznie:
- Ne engedje be a szelet
A huzatos lakhely hideg lesz, és nem fogja jól érezni benne magát az eb. Meg kell győződnünk arról, hogy a házon nincsenek rések, ahol befújhat a szél. A kétszárnyú műanyag ajtók segítenek kint tartani a hideget és bent tartani a meleget. Sokat számít, ha már eleve olyan helyet találunk a kutyaháznak, ahol nem éri közvetlenül sem szél, sem csapadék. Például rögtön a lakóházunk mellett, a teraszon, stb.
- Maradjon száraz
Ha pajtásunk bundája az éjszaka folyamán nedvessé válik, akkor bizony ki is hűlhet az állat. Ezért nagyon fontos, hogy a tető strapabíró és szilárd legyen, hogy sehol se szivároghasson be a víz. Ügyeljünk arra, hogy a bejáratnál se fröccsenjen vagy csöpögjön be az eső.
- Könnyen használható legyen a bejárata
Az ajtó segít, hogy a szél, a csapadék és a hideg kint maradjon, ám megoldottnak kell lennie annak is, hogy a kutya egyszerűen tudja használni, ha ki szeretne menni, és akkor is, ha behúzódna. Ha kijövetelkor például nehézségekbe ütközik az eb, akkor nem szívesen fog visszamenni sem a házába. Hasonlítsuk össze a bejárat magasságát és szélességét is háziállatunk méreteivel, és győződjünk meg arról, hogy gond nélkül befér rajta kutyusunk. Ha a nyílás túl szűk, akkor biztos, hogy soha nem fogja használatba venni a házikót ugató pajtásunk.
- Megfelelő legyen a nagysága
A kutyaháznak akkorának kell lennie, hogy kedvencünk kényelmesen feküdhessen, állhasson és megfordulhasson benne, de az is fontos, hogy ne legyen túl nagy, mert akkor nem fogja tudni melegen tartani az eb.
- Jól épített, stabil és biztonságos legyen
A minőségnek és a kivitelezésnek az első helyen kell állnia a választáskor és a készítéskor is, hiszen a téli kutyaháznak a legzordabb napokon sem szabad összedőlnie, beengednie a csapadékot és a hideget. Emellett arra is érdemes figyelni, hogy ne legyenek éles részei az építménynek, amik megsérthetnék bundás barátunkat.
- Állítható lábakon álljon
Ha a házikó nem közvetlenül a fagyos, esetleg nyirkos földön áll, hanem a lábainak köszönhetően néhány centivel felette, akkor valószínűleg később fog bekövetkezni az anyagában minőségi elváltozás. Ráadásul a ház is kevésbé hűl le. Továbbá, az állítható lábak segítenek vízszintesen tartani az ólat akkor is, ha egyenetlen a talaj. Amennyiben a kiválasztott kutyaháznak nincsenek lábai, érdemes valamilyen vastag műanyagra vagy raklapra és hungarocellre helyezni.
Forrás: k9ofmine.com