Kullancsveszély: mit vizsgálj meg először kedvenceden
2019. október 10.
A kullancsok a második helyen vannak – a szúnyogok után – az emberre és állatokra egyaránt fertőző betegségeket terjesztők között. Pókszabásúak, főleg a füves területeken, réteken, mezőkön élnek. Paraziták, vagyis mindig szükségük van egy gazdatestre, amely a táplálékot biztosítja számukra. A fertőzéseket képesek egyik élőlényről átvinni a másikra, ami miatt különösen veszélyesek.
A kullancsfajok alakja, színe, és mérete is változó, de általában ovális alakúak, laposak. Egyes fajok szezámmag nagyságúak, ám ha teleszívják magukat, akkor kávészem méretűre is felduzzadhatnak. A legtöbbször a fűszálak végén várnak áldozataikra, birkákra, macskákra, sünökre, kutyákra, vagy ránk, emberekre. Sajnos nem csak gyulladás jelentkezhet a csípés helyén, súlyos betegségekre is számíthatunk, a leggyakoribbak a babesiosis melynek során klasszikus esetben láz, levertség jelentkezik és a Lyme-kór, amelynek tünete többek között a váltakozó sántaság, de idegrendszer is érintett lehet.
A paraziták egész évben jelen lehetnek, még a fagyos téli napok között jelentkező enyhébb időkben is előbújhatnak, de leginkább tavasszal és ősszel aktívak, az erdős és a városi területeken egyaránt találkozhatunk velük. Nagyon fontos, hogy minden séta után azonnal ellenőrizzük, hogy van-e valahol kullancs kutyánkban. Az egész testet érdemes átvizsgálnunk apró dudorok után kutatva, de érdemes a legjellemzőbb területeket megnéznünk először: a fejet, a füleket, a nyakat, az ágyékot, a hónaljat és a lábakat. A vérszívók bejuthatnak az állat fülébe is, ezért ha az eb rázza a fejét, akkor a füleibe is ajánlott bekukucskálnunk.
Ne essünk pánikba, ha kullancsot találunk bundás barátunkban, hiszen az ijedtséget megérzi rajtunk kutyusunk, és helyesen cselekedni is csak higgadt állapotban tudunk. Egy arra alkalmas csipesszel, lassan és óvatosan csavaró mozdulattal távolítsuk el az élősködőt, nehogy a fejrész a bőr alatt maradjon. Amennyiben a vérszívó egy része az állat testében marad, nem kell aggódni, csak helyi szöveti irritációt, gyulladást okozhat, úgy, mintha egy tüske fúródott volna kedvencünk bőrébe, de a veszélyes fertőzéseket így már nem tudja közvetíteni. Nagyon fontos, hogy a kullancsokat mielőbb távolítsuk el. Mielőtt belefognánk érdemes lehet tanácsot és/vagy segítséget kérnünk az állatorvostól a szakszerű eltávolításhoz.
Ha kedvencünkben kullancs volt, akkor a következő tünetek jelentkezése esetén kell orvoshoz fordulni:
- Változó végtagokon jelentkező sántaság.
- Lázas és rosszkedvű lesz az eb.
- Véres, vizelet
- Bágyadtság, kedvtelenség, étvágytalanság.
Mivel a kullancsok komoly egészségügyi problémákat okozhatnak, ezért a legjobb, amit tehetünk, az a megelőzés. Szerencsére többféle termék közül is választhatunk – nyakörv, spray, spot-on, tabletták stb. – érdemes állatorvossal egyeztetnünk, hogy melyik lesz a mi kedvencünk számára a legmegfelelőbb. Javasolt séta közben arra is figyelni, hogy inkább az út közepén haladjunk, és ne érjünk hozzá a belógó növényekhez, de ez egy örökmozgó pajtással nem mindig kivitelezhető. Azokat a területeket, ahol külön felhívják a figyelmünket a kullancsveszélyre, mindenképp kerüljük el.