Közeleg a tél, itt a vedlési szezon!
2016. október 04.
A megfelelő szőrápolás egész évben fontos, de vedlési szezonról tavasszal és ősszel beszélhetünk. Ősszel négylábú háziállataink levedlik nyári bundájukat, és télire váltanak. A vedlési időszak hossza és intenzitása példányonként eltérő lehet, egyes kutyusoknál jobban megfigyelhető a vedlés, míg másoknál kevésbé.
A változás leginkább például a Collie és Sheltie fajtáknál vehető észre, hiszen nekik úgynevezett kétrétegű bundájuk van, vagyis a hosszú, erős, védőszőrzetük alatt egy lágy és puha szigetelőréteg található. A rövidszőrű kutyusoknál a szőrméret miatt kevésbé észrevehető a vedlés, mert a kihullott szőrt nem vesszük észre olyan könnyen, mint a hosszúszőrű ebekét.
A legjobb megoldás, ha nem szeretnénk túl sok elhullott szőrszállal találkozni a ruhánkon, a szőnyegen és a kanapén, az a rendszeres fésülés. Ha naponta legalább egyszer sikerül időt szánnunk a szőrápolásra, akkor a kihullott szőrszálak jelentős része a kefében marad, és azonnal kidobhatjuk. A kutyabunda ápolását érdemes már kölyökkorban elkezdeni, hogy hozzászokjon az eb, és ne okozzon problémát a későbbiekben. Válasszunk a négylábú méretének, illetve szőrzetének leginkább megfelelő kefét.
http://www.fressnapf.hu/fitfun-ketoldalas-uszkar-kefe-17cm/
A More For kefék és fésűk állatorvosok közreműködésével lettek kifejlesztve, valamint TÜV előírásoknak megfelelő minőséggaranciával rendelkeznek. Kiskutyáknak és nagykutyáknak, hosszúszőrűeknek és rövidszőrűeknek egyaránt megtalálhatjuk köztük a tökéletes szőrápoló eszközt. A kézfejre húzható tenyérkefék kifejezetten kellemes és egyszerű fésülködést biztosítanak a gazdi és kedvence számára egyaránt.
http://www.fressnapf.hu/more-for-cats-and-dogs-terrier-tenyerkefe/
Hűvösebb napokon csak akkor fürdessük meg háziállatunkat, ha az feltétlen szükséges, és teljesen meg tudjuk szárítani őt a lakásban. Mielőtt még bevizeznénk a kutya bundáját, alaposan fésüljük ki, hogy az elhalt szőrszálak ne zavarjanak minket a fürdetés során, valamint ne a lefolyóba jussanak. Kizárólag kifejezetten kutyáknak készült sampont használjunk, mert az emberi sampon általában bőrirritációt okoz és kiszárítja kutyusunk bőrét. Miután egy száraz, puha törölközővel leitattuk a vizet az eb bundájáról, hagyjuk, hogy kirázza bundájából a maradék vizet, majd szárítsuk meg egy hajszárító segítségével alacsony fokozaton, végül fésüljük át újra.
A helyes táplálás sokat segít az egészséges és fényes szőrzet kialakulásában, ezért igyekezzünk kíváló minőségű eledelekkel etetni kedvencünket. A prémium kategóriás tápok tartalmazzák azokat a vitaminokat és ásványi anyagokat, amelyre egy kutyának szüksége van. Figyeljünk arra, hogy a kiválasztott száraz- vagy nedveseledel tartósítószer- és színezékmentes legyen. Problémásabb szőrzet esetén a vedlési időszakban érdemes olyan étrendkiegészítőt is vásárolnunk, amely kifejezetten a bőr és a szőr regenerálásához járul hozzá. Ezeknek az étrendkiegészítőknek magas az Omega-3 és növényi olaj tartalma, melyek segítik megőrizni a bőr- és a szőrzet egészségét egyaránt. Étrendkiegészítőként adagolhatunk kutyusunk eledeléhez lazacolajat is.
Ha inkább a természetes védelmet részesítjük előnyben, akkor javasolt időnként falatokra vágott, szálkamentes tengeri hallal kínálni kutyusunkat, mert a tengeri halakban található meg a legtöbb Omega-3 zsírsav.
Legyünk figyelmesek, mert a túlzott vedlés, és a foltokban hiányzó szőr egészségügyi problémára, allergiára, helytelen táplálkozásra vagy paraziták megjelenésére is utalhat. Ha túl sok kihullott szőrrel találkozunk és kedvencünk bundáján kopaszodást észlelünk, mindenképp forduljunk állatorvoshoz.
Forrás: vetstreet.com, fressnapf.hu