Kölyökmacskák: a fiatal állatok jellemző betegségei
2024. március 27.
Ha a cicus gyengélkedik, mielőbbi segítségre van szükség. A mini cirmosok immunrendszere nem olyan erős, mint a felnőtt macskáké. Miután az anya által biztosított immunitás csökken, körülbelül a cica életének tizenkettedik hetétől kezdve a kis szervezet kevésbé ellenálló a fertőzésekkel szemben. A sérülés kockázata is valamivel nagyobb egy fiatal állatnál az immunitás miatt, amíg a koordináció nem tökéletes. Itt olvashatsz a kölyökmacskák jellemző betegségeiről és arról, hogy szükség esetén hogyan tudsz gyorsan segítséget nyújtani.
Ha viszket és csíp – kölyökmacskák parazitafertőzése
Azok a kiscicák is megfertőződhetnek parazitákkal, akik még nem jártak a külvilágban. Elsőként a fülatkát kell megemlítenünk, amely a fülön vagy a fülzsíron lévő, a kávézaccra emlékeztető, sötét kéregről ismerhető fel. A legritkább esetekben folyás formájában jelentkezik a fülből. Mivel rendkívüli viszketéssel jár, a cica folyamatosan vakaródzik, ami viszont gyulladáshoz vezethet. De honnan jönnek egyáltalán az atkák? Az élősködők az anyáról átugorhatnak a kicsikre. Enyhe fertőzés esetén a felnőtt állat nem feltétlenül mutatja a fülatka-fertőzés jeleit, így az anya (vagy más háziállatok) észrevétlenül válnak hordozóvá.
Ugyancsak veszélyes, ha a cicák bolhásak, és nem csupán azért, mert fizikailag kellemetlen tünetekkel jár a bolhafertőzés. Ha egy kismacska súlyos bolhacsípésektől szenved, az legrosszabb esetben akár vérszegénységhez is vezethet. A bolhákat különböző fertőzések is terjeszthetik, pl.: galandférgek, bartonella és Mycoplasma-fertőzés. Az ektoparaziták – amelyek közé az atkák és a tetvek is tartoznak – okozta fertőzés ellen a legjobb megelőzés a háztartás tisztán tartása és állatorvosi bolhairtó szerrel történő kezelés. Ez különösen akkor igaz, ha az anya kijár a szabadba és/vagy más állatok (kutyák, nyulak) is laknak a lakásban, akik gyakran tartózkodnak a szabadban. Ha a cica parazitákkal fertőzött, az állatorvos a kiscicák számára alkalmas szer alkalmazásával segít.
Amikor belül nehéz a helyzet – veszélyes belső élősködők
Nem csak a cicus bundáján leselkedik biológiai veszély. Az endoparazitákkal való fertőzöttséget a fiatal szervezet nehezebben tudja hárítani, mint a felnőtt állatok, amelyek esetében a férgesség néha akár észrevétlen is maradhat. A hengeresférgek és a horogférgek az anyatejjel adhatók át a cicának. A férgek sokféle módon kerülhetnek a macska szervezetébe; a fertőzés szokásos módja az ürülékkel való érintkezés, a fertőzött vérrel való átvitel (bolhacsípés) vagy a fertőzött zsákmány fogyasztása szabadon tartott macskák esetén. Mindezek mellett a galandférgek, kokcidiák és a giardia jelenthetnek veszélyt.
Ezért a cicát időben féregteleníteni kell. Ezt rendszerint az állatorvos végzi el a születés utáni harmadik héten vett székletminta vizsgálata után; a további féregtelenítést a készítménytől függően három-négy hetente végzik (és soha nem a védőoltással egy időben!). Jobb, ha a féreghajtás elvégzését az állatorvosra hagyod, amikor a cica még kicsi, mert az állatorvosnak van kellő tapasztalata a megfelelő adag kiszámításában. A cicák sokkal súlyosabban reagálnak a férgességre, mint a felnőtt macskák.
A férgesség jelei a következők:
- felpuffadt has
- testsúlycsökkenés normális táplálékbevitel ellenére
- látható férgek vagy rizs alakú féregszelvények a székletben
- férgek a hányásban
- fehér habos hányás, ezt a tünetet azonban nem feltétlenül féreg okozza
- Növekedési zavarok
- Problémás szőr
Megfázás és légúti fertőzések kiscicáknál
A kiscicák leggyakoribb betegségei közé tartozik a megfázás és a felsőlégúti fertőzések. A kistigrisek hajlamosak a megfázásra: a kiscicáknak életük korai szakaszában még nem alakult ki a szabályozott hőháztartásuk. Csak az életük első heteiben stabilizálódik a testhőmérsékletük a felnőtt macskákéhoz hasonló szinten. Mindenképp kerüld el a hőmérséklet-ingadozást és a huzatot, ha cicát tartasz otthonodban.
A cseppfertőzés útján elkapható fertőzések gyorsan terjednek, mivel az egy alomból származó állatok könnyen megfertőzik egymást légúti megbetegedésekkel. Szerencsére a kiscicák megfelelő ápolás mellett gyorsan felépülnek. Gondoskodj arról, hogy a kis betegek jól szellőző, de nem huzatos környezetben legyenek, ösztönözd őket az evésre étvágytalanság esetén, és a szemükön és az orrukon keletkezett kérges képződményt tisztítsd meleg vízzel megnedvesített tiszta ruhával. Ha a tünetek néhány napon belül nem enyhülnek, drasztikusan súlyosbodnak, vagy ha a cicák akár az ételt is elutasítják, feltétlenül kérd ki az állatorvos tanácsát.
Nem eszik a kiscica – azonnali riasztás!
A kiscicák betegségei közül fontos megemlíteni a gyomor-bél traktus fertőzéseit. Az olyan megbetegedések, amelyek a táplálkozással és az emésztéssel állnak összefüggésben, különböző tüneteket okozhatnak.
Tünetek:
- Hasmenés: Cicáknál az (átmeneti) bélhurutnak ártalmatlan oka is lehet: az anyától és a testvérektől való elválás okozta stressz, az új otthonba költözés és esetleg a hirtelen tápváltás. Támogató magatartással és adott esetben a táp beállításával a stressz okozta hasmenés általában egy-két nap után elmúlik. Amennyiben nem szűnik meg, talán más állhat az emésztési zavar hátterében: bélfertőzés, paraziták vagy akár az immunrendszer betegsége. A magyarázatot a székletminta és a vérkép adhatja meg. A hosszantartó hasmenés gyorsan kritikussá válhat a kölykök szervezetére nézve, így azonnali kezelés szükséges.
- Étvágytalanság és az étel elutasítása Nem eszik a cica – ez minden macskatartó számára aggodalomra adhat okot. Az olyan állatokkal ellentétben, akiknél nem számít egy-egy nap koplalás, a macska szervezete jelentős károkat szenved, ha egy napnál hosszabb ideig nélkülözi a táplálékot. Egyszerűbben fogalmazva a macska anyagcseréje akkor működik, ha a cica a nap folyamán fehérjében gazdag táplálékot fogyaszt. Ha a tápanyag utánpótlás egy időre elmarad, a szervezet a testzsír energiatartalékait veszi igénybe. Ez pedig azért végzetes, mert a macskából hiányoznak a zsíranyagcseréhez szükséges enzimek, aminek következtében a zsírsejtek megtámadják a májat. Röviden szólva tehát: amíg a macska nem eszik, belülről mérgezi magát.
Ha a táplálék megtagadása nem átmeneti stressz vagy a felszolgált étellel kapcsolatos finnyás magatartás miatt történik, akkor a háttérben olyan okok állhatnak, mint a szájban vagy a torokban lévő gyulladás vagy bélproblémák. A cica betegségének jelei közé tartozik a fokozott nyálelválasztás, a száj nyalogatása vagy a csámcsogás. A hasi fájdalom jele, ha a cica fejét lefelé lógatva, görnyedten, egykedvűen ül. Az étel visszautasítását székrekedés is okozhatja. - Hányás: Ha a kiscica hány, annak lehet ártalmatlan oka is, például szőrlabdák vagy egyszerűen túlzásba vitt, nem megemésztett táplálék felöklendezése. Riasztó jel lehet viszont a véres, fekete vagy akár székletszagú hányás, amely esetleg hasmenéssel vagy székrekedéssel együtt jelentkezik. Sürgős orvosi tanácsadásra van szükség akkor is, ha a váladékban idegen testeket, például fonalat vagy játékot találunk.
Sajnos a kismacskák nem birkóznak meg olyan könnyen a betegséggel, mint a felnőtt állatok. Mindig figyelj minitigrised egészségére, előzd meg a kölykök betegségeit és gondoskodj róla, hogy kiscicád egészségesen nőjön fel.