Kölyökkutyák BARF etetése („nyersetetés”): Bevezetés a legkisebbeknek
2024. március 25.
Lehet a kölyökkutyákat BARF módszerrel etetni? A természetes nyersetetés egyre népszerűbb lesz. A legkisebbeknek azonban különleges etetési szükségleteik vannak.
A BARF etetési mód évek óta egyre kelendőbb a kutyatulajdonosok körében. Az állatbarátok élnek a lehetőséggel, hogy házi kedvencüket különösen természetes és a fajuknak megfelelő módon etethessék. Ugyanakkor az allergiák és a táplálékintolerancia is jó okot jelenthetnek a nyersetetésre való áttérésre. Érthető, hogy már a legelső naptól kezdve a lehető legjobban szeretnél gondoskodni kedvencedről. E cikkben azt a kérdést járjuk körül, hogy kölyökkutyádnak valóban a BARF etetés a legmegfelelőbb megoldás-e.
Kölyökkutyák és a BARF – mi is az a BARF etetés?
A BARF az angol „Biologically Appropriate Raw Food” azaz a „biológiailag megfelelő nyers étel” rövidítése. Ezen elv alapját a kutyák lehetőleg természetes módon való etetése képezi. Az eledel összetétele házi kedvenceink elődje, a farkas táplálékához igazodik. A farkasok nemcsak húst esznek, hanem nagyrészt növényevő zsákmányaik elfogyasztása által növényi anyagokat is magukhoz vesznek. Erre az emésztéshez és a tápanyagellátáshoz egyaránt szükségük van.
A táplálkozási szakemberek a farkasok étrendjéről szerzett ismereteket használták fel a kutyák napi adagjának kiszámításához. A tápokkal ellentétben itt minden összetevőt a kutya gazdája határoz meg. Ezzel nagy felelősség is jár, hiszen az általad összeállított étrend négylábú kedvenced minden szükségletét le kell, hogy fedje.
Megkülönböztetünk teljes és részleges BARF etetést. Ez utóbbinál a nyersetetést más táplálékformákkal egészítik ki.
Természetközeli, regionális és adalékanyagmentes – szimpatikus számodra a BARF etetés? Kölyökkutya-tulajdonosként felmerül tehát a kérdés: csak felnőtt kutyákat érdemes BARF módszerrel etetni, vagy már a kölyökkutyáknál is jó alternatívát kínál a feldolgozott tápokkal szemben?
Kölyökkutyák BARF etetése: igen vagy nem?
Ahhoz, hogy új családtagod a növekedéséhez szükséges minden fontos tápanyagot megkaphasson, érdemes előre tájékozódnod afelől, mire kell általában figyelned kutyád etetésénél. A kiskutya gyomor- és bélrendszere különösen a költözés utáni első hetekben nagyon érzékeny még. Ugyanis nem tud még egyszerre nagyobb adagokat megemészteni. Ezért kell a kölyökkutyákat az első nyolc hétben legalább naponta ötször etetni.
De vajon jó dolog a kiskutyát azonnal a BARF szerint etetni? Egyre több tenyésztő kezdi manapság a kölyökkutyákat már az elválasztás során nyersetetésre szoktatni. A legtöbb kutya imádja a BARF adagját. Ugyanakkor a kölyökkutyák BARF etetése kockázatokkal is jár. Különösen az első hónapokban nőnek sokat négylábú kedvenceink. Táplálkozási igényük rendszeresen változik. Nagy kihívást jelent a kutyatulajdonosok számára, ha ebben az időszakban a BARF etetést alkalmazzák. Egy-két hetente felül kell vizsgálni az adagok összetételét és szükség szerint módosítani kell azokat.
Legjobb, ha kutyáddal együtt szoktok hozzá a BARF etetéshez. A következőkben megtudhatod, hogy ez miként lehetséges!
Tipp: Kérdések, bizonytalanság esetén vagy további információkért mindenképpen érdemes egy állatorvosi konzultáción részt venni. Állatorvosod akár részletes etetési tervekkel is segíthet neked. Ideális esetben az állatorvosi rendelő nyújt szakszerű etetési tanácsadást, és részletes tanácsokkal szolgál a kölyökkutyák BARF etetésével kapcsolatban is.
Káros-e kölyökkutyák számára a BARF etetés?
Nem. A nyers táplálék alapvetően (feltéve, ha azt megfelelően választották ki és állították össze) nem káros a kölyökkutyákra nézve. Minél fiatalabb a kutya, annál fontosabb betartani a megfelelő óvintézkedéseket. Nézz utána online vagy egy könyvben a BARF etetésnek, a lehetséges összetevőknek, a tápanyagigénynek és a kérdéses adalékanyagoknak.
Ha szeretnéd kipróbálni a BARF etetést, először kis mennyiségekkel kezdd, mintha jutalomfalatot adnál kutyádnak. A BARF adagok csak kis részét képezzék a napi étrendnek.
A BARF etetésnél a következőkre figyelj:
- Csak ismert forrásokból származó nyers húst használj fel.
- Mindig friss húst használj.
- A maradékot pár perc után takarítsd el és dobd ki.
- Kölyökkutyáknál alaposan darabold fel az ételt.
- Vigyázz a csontdarabkákkal, amelyek akár észrevétlenül is a húsba kerülnek.
- A lehető legnagyobb fokú higiéniát és tisztaságot tarts fenn!
Különösen akkor egyszerű belejönni, ha már a tenyésztő is alkalmazott BARF etetést. Ez elég gyakran így van.
Kölyökkutyák BARF etetése: Lehetséges-e nyolchetes kor előtt?
Általában az ötödik héten kezdi meg a tenyésztő a kölyökkutyák hozzátáplálását, gyakran készen kapható táppal. Azonban van arra is lehetőség, hogy már ebben a korai szakaszban megkezdjük a BARF etetést. Alacsony zsírtartalmú és nyúzott húst válasszunk. Pürésíteni is kell, mielőtt az alomnak odatennénk. Az alábbi húsfajták alkalmasak erre a célra:
- Csirkehús
- Pulykahús
- Kecskehús
Ebben a korban a fő hangsúly az ízekre és a nyersetetés bevezetésére helyeződik. Csontot még ne adjunk a kiskutyáknak.
A felelősségteljes tenyésztők már a kiskutya vásárlásakor informálnak az addig alkalmazott etetésről. Gyakran adnak otthonra egy kis zacskót a megszokott tápból az első néhány napra.
BARF etetés nyolchetes kortól kezdődően
Eljött az idő: Kölyökkutyád valószínűleg kb. nyolchetes korában kerül hozzád. Sok felfedezésre váró újdonságot tartogat számotokra ez az izgalmas időszak. Érdemes már előre felkészülni az első etetések megtervezésére.
Általánosságban elmondható: Ne siettess semmit az első napokban. Kölyökkutyádnak fel kell dolgoznia a sok új ingert, és időre van szüksége ahhoz, hogy megszokja azokat. Inkább menj biztosra, és etesd pár napig a már megszokott táppal. Amennyiben már a tenyésztő is alkalmazott BARF etetést, természetesen nyugodtan folytathatod azt.
A tápváltás mindenképpen fokozatosan történjen. Semmiképpen ne helyettesítsd egyszerre az összes étkezést BARF etetéssel. A kölyökkutyáknak általában napi öt kisebb étkezésre van szükségük. Kezdésként megpróbálhatod a napi adag egy részét nyers hússal helyettesíteni. Ha jól reagál a kutya a változásra, apránként növeld az adagot.
Elképzelhető, hogy az átállás kezdetén hasmenés és hányás lép fel. Ebben az esetben ajánlatos megszakítani a nyersetetést addig, míg a széklet újra normális nem lesz, hogy a gyomor és a bélrendszer helyre tudjon állni. Mindenképpen keresd fel állatorvosodat, amennyiben ez az állapot nem szűnik meg, vagy az újra fellépne.
Tipp: Ne keverd ugyanazon étkezésen belül a tápot és a nyers húst. Az emésztőrendszer másképp dolgozza fel ezeket az élelmiszereket, ez pedig felesleges zavart okozhat az anyagcserében.
Kölyökkutya BARF etetéshez szoktatása: Így fog sikerülni:
A kölyökkutya tejfogai már teljesen kifejlődtek, az éles kis fogakat pedig „le kell foglalni”. A húst azonban érdemes lehet ledarálni, különösen kezdetben. Így elkerülheted, hogy négylábú kedvenced nagy darabokat félrenyeljen, vagy felsértse száját a túl kemény csontokkal.
Színhús darabokkal a legjobb kezdeni az etetést. A csont nélküli húsok esetében a félrenyelés kockázata csekély.
Az alábbi húsfajták alkalmasak erre a célra:
- Szárnyasok (csirke, pulyka, kacsa)
- Marha- és borjúhús
- Bárány, birka vagy kecske
- Hal (pl. lazac)
- Marhabendő
Nyolchetes koruktól a kutyák már megtanulnak csontot rágni. Hasznos lehet olyasmit választani, ami biztosan túl nagy ahhoz, hogy a kutya teljesen lenyelje, és amit először szépen meg kell rágnia. A kutya méretétől, fajtájától és korától függően ezek például a következők lehetnek:
- Csirkenyak, -szárny vagy comb
- Kacsanyak
- Nyúlcsont
- Porc
A következők alkalmasak valamivel nagyobb kölyökkutyák számára is, körülbelül hat hónapos kortól:
- Nyers borjúhúscsont
- Bárányborda
A kutyák imádják a csontot és szeretik, ha kellő időt szánhatnak a finomság elfogyasztására. A csontok nagy mennyiségű kalciumot biztosítanak a kutya csontjai és fogai számára. A kiválasztásnál azonban ügyelj arra, hogy a csont székrekedést okozhat. Kockázatos egyből túl sok csontot adni kölyökkutyádnak.
Figyelem: Soha ne adj kutyádnak főtt csontot. A főtt csont könnyen szilánkokra törhet és súlyos sérüléseket okozhat. Az etetésre szánt csontnak mindig nyersnek kell lennie!
Kölyökkutyák BARF etetése: a keverék a lényeg!
A BARF ételadag összetétele a kutyával rokon farkas természetes táplálkozási igényein alapul: egy adag ételnek körülbelül 80%-ban állati és 20%-ban növényi részekből kell állnia. A hús körülbelül felének izomhúsnak kell lennie, míg a másik fele ideális esetben például gyomor és porc keverékéből áll.
Értelemszerűen kell megválasztani a növényi részarányt. Sok zöldség nyersen nem jól emészthető és hasznosítható. Ide tartozik a répa is. A nagyon aktív, általában sovány kutyák számára hasznos lehet az olyan szénhidrátok hozzáadása, mint a zabpehely. Ez az arány azonban ne haladja meg a 10%-ot.
Nem az a BARF etetés lényege, hogy „húst hússal” adjunk a kutyának. A húsfajták összetétele is fontos szerepet játszik abból a szempontból, hogy kutyád minden szükséges tápanyagot megkapjon. Főleg kölyökkorban fontos a megfelelő kalciumbevitel. Ez hozzájárul ahhoz, hogy kedvenced mozgásszervi rendszere és fogazata is normálisan és egészségesen fejlődjön.
Fontos: Feltétlenül kerüld a nyers sertéshúst kutyád étrendjében (még felnőttkorban is). A sertéshús tartalmazhatja az Aujeszky-vírust, és kiválthatja az úgynevezett álveszettséget (Aujeszky-kór), amely halálos kimenetelű. A legjobb, ha négylábú kedvenced étrendjéből teljesen száműzöd a sertéshúst.
Kölyökkutyák helyes BARF etetése: adalékok és olajok
A különféle BARF adalékok hozzájárulhatnak kutyád teljes tápanyagszükségletének fedezéséhez. Ügyelj arra, hogy kövesd az adagolásra vonatkozó ajánlásokat, hogy elkerüld a túletetést, illetve az aluletetést.
Megfelelő adalékanyagok lehetnek a gyógynövények, a tengeri moszatliszt vagy a spirulina. Számos olaj és zsír, például az értékes omega-3 és omega-6 zsírsavakat tartalmazó vadlazacolaj vagy a speciálisan kevert BARF-olajok is megtalálhatók a szaküzletekben. Már kölyökkortól kezdve ki tudod ezekkel egészíteni az étkezést.
Tipp: Különösen a kölyökkutyáknál fontos a hajszálpontos adagolás. Számos állatorvos azt tanácsolja, hogy a kölyökkutyáknak ne adjunk BARF ételt, mert nagyon nehéz a megfelelő összetételt kidolgozni és azt a mindennapok során megvalósítani.
Kölyökkutyák BARF etetésre szoktatása BARF készétellel
Számos állatkereskedésben már kapható előre csomagolt hús, amely alkalmas BARF etetéshez, illetve teljes értékű nyers állateledel-keverékek. Ezeket általában fagyasztva és feldarabolva árulják. Ezek a csomagolt adagok nemcsak a kezdő BARF etetők számára jelenthetnek könnyebbséget, hanem az esetben is alkalmazhatók, ha épp nincsen túl sok időnk.
Számos márka kínál kész BARF-eledelváltozatot kölyökkutyák számára. Az összetétel azonban a két és tizenkét hónapos kor közötti kölyökkutyák átlagos tápanyagszükségletén alapul. Ez azt jelenti, hogy ezek a készítmények nem fedezik megfelelően az egyedi szükségleteket a teljes időszakban. Ezért nem ajánlott kész BARF eledelt használni kölyökkutyák kizárólagos táplálékaként.
Részleges BARF etetés: Változatos étrendű kölyökkutyák
Ha érdekel a BARF etetés, de a tápanyagok biztosításával járó számos kockázat és kihívás miatt nem szeretnél teljesen átállni a nyers etetésre, akkor a részleges BARF etetés lehet számodra a megoldás. A kölyökkutyák ezáltal kevert étrendhez jutnak.
A részleges BARF etetés azt jelenti, hogy csak bizonyos étkezéseknél kap kutyád BARF eledelt. Ez lehet például egy ízletes, magas hústartalmú csont, délután uzsonnaként vagy reggel egyszeri étkezésként. A BARF eledelt nem ajánlatos este adni, mivel a nyers eledel gyorsabban emésztődik, mint például a száraztáp. Ez utóbbi jobban telít az éjszaka folyamán.
Ha kölyökkutyád jól tolerálja ezt a fajta táplálást, a részleges BARF etetés megfelelőbb és kevésbé költséges táplálási módszer lehet számodra, mint a teljes BARF etetés. Ezenkívül mindez optimális és alacsony kockázatú bevezetést jelent a nyers táplálás világába, amely minden lehetőséget megad arra, hogy később, amikor a kölyökkutya már egészséges fiatal kutyává fejlődött, és már túl van az első születésnapján, átálljon a teljes BARF etetési módra.