Kíváncsi kalandozás biztonságosan: tippek a kerti játékokhoz
2017. március 10.
Egy szobakutya számára kíváncsi természetéből adódóan különösen izgalmas lehet a kinti játszadozás. Hosszú időn keresztül is képes lehet odakint elszórakoztatni magát az eb, de fontos, hogy ehhez teljesen biztonságos legyen számára az udvarunk. Talán nem is gondolnánk, hogy mennyi veszély leselkedhet egy kutyusra a kertben, és bizony ő maga is okozhat kellemetlenségeket.
Ahhoz, hogy minden rendben legyen a kinti játékidő alatt, érdemes elolvasnunk és megfogadnunk néhány tippet:
- Kerüljük a mérgező növényeket
Sok kerti növény mérgező a kutyusok számára. A gazdiknak mellőzniük kell például a sisakvirágot, a boglárkát, a nárciszt, a szarkalábat, a gyűszűvirágot, a hortenziát, a tölgyet, a paradicsomot, a lilaakácot és a tiszafát is. Ha valamelyik mégis megtalálható a kertünkben, és fennáll az esélye, hogy fogyasztott belőle háziállatunk, akkor azonnal vigyük el állatorvoshoz, mert mielőbbi segítségre lehet szüksége.
- Ültessünk robusztus és kutyabarát növényeket
A fiatal, finom szárú növények könnyen megsérülhetnek már akkor is, ha a kutya csak elszalad mellettük, vagy épp keresztülfut rajtuk. Ha lehet, olyan szívós virágaink vagy cserjéink legyenek, amelyeken nem egyszerű sérülést okozni. A kutyabarát növények közé tartozik például az őszirózsa, a levendula, a napraforgó, a rózsa, a búzavirág és a körömvirág is.
- Legyen egyértelmű a terület
A kutyák komoly kárt okozhatnak a virágainkban hempergéssel vagy ásással, azért törekedjünk egyértelmű határokra. Hozzunk létra utakat a kertben, ahol nyugodtan közlekedhet az eb, és legyen egyértelmű, hogy melyik az a rész, ahol játszani, esetleg ásni lehet. Az eltérő talaj a kutya mancsai alatt kellemes érzést nyújt, csak figyeljünk, hogy ne pont a virágainkon sétáljon át. Húzzunk fel apró fakerítést vagy ültessünk alacsony bokrokat a veteményes vagy a virágos kert szélére.
- Figyeljünk a csigákra
Mindig tartsuk szemmel bundás barátunkat, és ne hagyjuk, hogy csigát egyen. A csigák elleni szerek a kutyusunkra is károsan hathatnak. Ha csigaméreg kerül kedvencünk szervezetébe, akkor ezeket a tüneteket produkálhatja: nehézlégzés, köhögés, levertség.
- Ügyeljünk az éles tárgyakra és a mérgező anyagokra
Mielőtt kiengedjük kutyánkat játszani, pakoljunk biztonságos, zárt helyre minden éles vagy szúrós kerti tárgyat, és ne hagyjunk, elöl semmilyen mérget. Ez vonatkozik a szökőkútra is: ne tisztítsuk vegyi anyaggal, hiszen az eb bármikor ihat belőle, ha megszomjazik. A komposzt szintén veszélyforrás, mivel a kutya szervezetére egyes élelmiszerek, mint például az avokádó, a szőlő, a mazsola és a hagyma, kifejezetten károsak.
- A friss víz elengedhetetlen
Fontos, hogy mindig legyen elérhető helyen négylábúnk számára friss, hideg ivóvíz, hogy a játék közben és után is tudjon inni, ha szeretne.
Forrás: gardenersworld.com