
Kiskedvenc érkezik: Hogyan készülj fel egy kölyökkutya fogadására?
2025. április 01.
Egy kölyökkutya érkezése mindig izgalmas és örömteli esemény, ám megfelelő felkészülést igényel a gazdik részéről. Alaposan át kell gondolnunk, hogy pontosan mire lesz szükségünk, hiszen több felszerelés megléte is elengedhetetlen már a kezdetekkor is, továbbá szem előtt kell tartanunk a megfelelő etetést és nevelést, illetve nem szabad megfeledkeznünk az állatorvosról sem.
Milyen felszerelések szükségesek az első hetekre?
Ahhoz, hogy a lehető legzökkenőmentesebben teljenek az első hetek, előre be kell szereznünk néhány terméket kutyusunknak:
– Etető- és itatótál: rozsdamentes acél vagy kerámia tálak ajánlottak, mert ezek könnyebben tisztíthatóak.
– Fekhely: egy puha, kényelmes ágyikó, ahol a kiskutya aludhat.
– Játékok: a rágójátékok és az interaktív játékszerek segíthetnek a fogzásban és a mentális stimulációban.
– Kutyapelenka: egy kölyökkutyának még elég gyakran kell pisilnie, és amíg nincs meg minden oltás, a sétáltatás sem opció, így néhány hétig jó megoldás lehet a kutyapelenka.
– Szállítóbox: a biztonságos utazáshoz. Válasszunk akkora boxot, amibe a kutya majd felnőtt korában is elfér és tegyük a szobába egy kényelmes pokróccal. Nagy segítség lehet, ha a kölyök pihenőhelye a box, ahol szívesen van és alkalmanként be is zárjuk oda, ha szükség van erre.
– Nyakörv/hám és póráz: miután megbarátkozott négylábúnk az új helyzettel, már a lakáson belül is érdemes fokozatosan hozzászoktatni őt ezekhez a kiegészítőkhöz.
https://www.webshop.fressnapf.hu/termekkategoria/kutya/jatekok-kutya?filter=5900640:K%C3%B6ly%C3%B6k
Hogyan segíthetjük a beilleszkedést a családba?
A kölyökkutya számára az új környezethez való alkalmazkodás kihívást jelenthet. Tegyünk meg mindent azért, hogy minél hamarabb elkezdhesse jól érezni magát nálunk.
– Alakítsunk ki rutint: A rendszeres etetési, sétáltatási, pihenési és játékra szánt idők biztonságérzetet nyújtanak.
– Fokozatos ismerkedés: Ne legyen ott mindenki azonnal, apránként mutassuk be az ebet a családtagoknak és más háziállatoknak.
– Pozitív megerősítés: Jutalmazzuk a jó viselkedést finom falatokkal és dicsérettel.
– Ügyeljünk a környezetre: Távolítsuk el a veszélyes tárgyakat, és biztosítsunk egy nyugodt helyet a pihenéshez.
Mire figyeljünk a táplálásnál?
A megfelelő étrend kialakítása elengedhetetlen egy kiskutya egészséges fejlődéséhez, ezért nagyon fontos, hogy kifejezetten kölyökkutyák számára készült, minőségi eledeleket válasszunk. Azok a minőségi kölyökeledelek, amelyek figyelembe veszik a felnőttkori méretet, így többféle kategóriában léteznek, hiszen az eltérő méretű kölykök növekedési sajátosságai mások. Fél éves korig napi 3-4 étkezés ajánlott, majd fél éves korra az étkezések számát csökkenthetjük napi két alkalomra. Mivel egyes emberi ételek károsak lehetnek a kutyák számára, azért fontos, hogy ezeket csak megfelelő tudással és körültekintéssel adjuk kedvencünknek. Friss, tiszta ivóvíz pedig mindig legyen könnyen elérhető helyen.
https://www.webshop.fressnapf.hu/Kiskutya
Tippek a szobatisztaságra szoktatáshoz és az alapvető neveléshez
Akár szobatisztaságra, akár más alapvető dologra szeretnénk nevelni kutyusunkat, az alábbiak lesznek a célravezetőek:
– Rendszeresség kialakítása (mindennek legyen meghatározott helye, ideje)
– Pozitív megerősítés (jutalomfalattal, simogatással)
– Soha ne üssük meg a kölyköt, ne kiabáljunk vele, elég egy megfelelően időzített határozott tiltás, ha nem viselkedik megfelelően.
– Rövid gyakorlások (5-10 percig tartható fenn kellően a figyelem)
– Következetesség (minden családtag ugyanúgy nevelje a kutyust)
Az első állatorvosi látogatás
Új házikedvenc érkezésekor az első utunk jó, ha az állatorvoshoz vezet, hogy meggyőződhessünk arról, hogy kis barátunk egészséges-e, rendelkezik-e minden szükséges oltással, esedékes-e a féregtelenítés, és microchip beültetésére/átírásra is sor kerülhet. Fontos, hogy a szívférgesség elleni megelőző kezelést is időben elkezdjük.