Kisgyerekek és kis kedvencek összeszoktatása
2021. március 02.
Bizonyára mindannyian hallottuk már azt a mondást, hogy „a kutya az ember legjobb barátja”. És ez általában igaznak is bizonyul. A háziállatok segítenek szeretetre, tiszteletre, felelősségre és szelídségre nevelni a gyerekeket. A családtagok és a négylábú között élethosszig tartó kötelék alakulhat ki, és kölcsönösen pozitív hatással lehetnek egymásra. Ám, ehhez tudnunk kell azt is, hogy hogyan javasolt összeszoktatnunk a gyerkőcöket a bundás pajtásokkal.
Miért jó, ha házikedvenc is van a családban?
– Felelősségvállalásra taníthatja a gyermekeket
– Segíthet az empátia és az érzelmi intelligencia fejlesztésében
– Aktivitásra ösztönzi az embereket
– Csökkenti a stresszt és a szorongást
Azonban, a legfontosabb, amire törekednünk kell, az a biztonság, ha hazaviszünk egy állatot a gyerekeknek. Akár kutyát, akár cicát választunk, fel kell készülnünk arra, hogy az új jövevény bizony haraphat, karmolhat és sérülést okozhat a gyermekeken, akár játék közben, akár a durvább bánásmódra való ösztönös reakcióként.
- Biztosítsunk nyugodt környezetet a kisállatnak
Újdonsült háziállatunknak épp elég stresszes lehet az új környezet, ezért ne engedjük rögtön oda hozzá a gyerekeket. Válasszunk ki a számára egy csendes szobát, és adjunk neki pár napot arra, hogy megszokja az új helyét, feloldódjon, és készen álljon az aprócska kezek érintésére.
Mindig felügyeljük a gyerekeket, amikor kedvencünk is jelen van
Főleg a kezdetekben, amikor még csak ismerkednek a gyerekek háziállatunkkal, elengedhetetlen, hogy folyamatosan rajtuk tartsuk a szemünket. Amíg a gyerkőcök kicsik, addig pedig egyáltalán nem szabad egyedül hagynunk velük négylábúnkat. Mindig figyeljük a reakciókat, és lépjünk közbe, ha szükséges.
- Menjünk együtt sétálni
Remek módszer lehet, ha nem a lakáson belül találkozik először kutyusunk a gyerekekkel, hanem például egy séta során, így biztosan nem érzi majd magát csapdában. Ha a szobában történik a bemutatás, akkor kérjük meg az emberpalántákat, hogy csendesek legyenek, és ne tegyenek hirtelen mozdulatokat. A biztonság kedvéért ekkor is érdemes pórázon tartani az ebet, és megfigyelni, barátságosan reagál-e, vagy inkább feszültté válik. Csak akkor engedjük a gyerkőcöknek, hogy odamenjenek bundás barátunhoz, ha úgy látjuk, örülne ő is a közeledésnek.
- Tanítsuk meg a gyerekeknek, hogy kell egy háziállattal bánni
Meg kell tanítanunk a kicsiknek, hogy hogyan kell egy élőlényt megérinteni, megsimogatni. A legkisebbek plüssként tekinthetnek négylábúnkra, és durva mozdulataikkal nem is tudják, hogy fájdalmat okozhatnak. A nagyobbaknál pedig előfordulhat, hogy meghúzzák az állat farkát vagy szőrét, amire ösztönösen oda kaphat kedvencünk. Ilyenkor mindkét féllel meg kell értetnünk, hogy ilyet nem szabad csinálni. Arra is ügyeljünk, hogy ne menjenek a gyerekek a háziállatok közelébe, amikor esznek vagy alszanak, mert olyankor nagyobb eséllyel reagál helytelenül bundás pajtásunk.