Kisemlősök, és amit a fogápolásukról tudni érdemes
2020. május 10.
A nyulaknak és a rágcsálóknak, például a tengerimalacoknak, a fogai folyamatosan növésben vannak. Emiatt kiemelt figyelmet kell fordítanunk náluk a szájhigiéniára és a fogkoptatásra, ellenkező esetben komoly egészségügyi problémák jelentkezhetnek. Néhány tipp segíthet abban, hogy megelőzzük a bajt.
Széna
A széna nem csak a törpenyuszik és a tengerimalacok ágyneműje, hanem bizony az étrendjük egyik legfontosabb összetevője is. A napi eleség 80-90%-ának szénának kell lennie. A természetes füvek, rostos növények rendszeres rágása elősegíti a fogkoptatást, az egészséges bélműködést és fontos tápanyagokat biztosít a kisemlősök számára. Az oldalsó szénatartók vagy a lelógó gömbök egyaránt megfelelőek a füvek kínálásához. Különböző gyógynövényekkel is ajánlott kiegészítenünk az étrendet. Ügyeljünk arra, hogy a szénát ne tévesszük össze a szalmával, mert az sokkal kevésbé tápláló.
Zöldségek
Nem csak ízletes gyógynövényekkel, hanem zöldségekkel és gyümölcsökkel is változatosabbá tehetjük az etetést. A szájüreg egészségének fenntartásához ezek is nagyban hozzájárulhatnak. A táplálék körülbelül 5-15%-át kell, hogy kitegyék a friss zöldségek, főként leveles zöldek, például vadkáposzta. Gyümölcsöt csak alkalmanként csempésszünk az etetőtálba, és csak olyat válasszunk, amelynek alacsony a cukortartalma, például almát. Tévhit, hogy a sárgarépa kifejezetten jó lenne a tapsifüles számára, hiszen sok cukrot tartalmaz, ezért csak nagyon keveset szabad belőle adni a nyuszinak. Friss zöldségek és gyümölcsök esetében nagyon fontos a fokozatos hozzászoktatás, hogy elkerülhessük az esetlegesen hirtelen megváltozott étrend miatt bekövetkező hasmenést.
Fogkoptató játékok
Nyulunk és rágcsálóink számára mindig elérhetőnek kell lennie valamilyen szilárd dolognak, amit bármikor megrágcsálhatnak. Így egészen biztos, hogy a fogak megfelelő mértékben tudnak kopni. A faág egy természetes és hatékony megoldás, de érdemes különféle textúrákkal kísérleteznünk, hiszen minden állatnak megvan a maga kedvence. A vegyszermentes almafa- vagy a fűzfaágak például frissen és szárítva is ideálisak.
Az áruházakban számos fából készült játékszer közül válogathatunk. A műanyag játékokat azonban kerüljük, mert a megrágott műanyag és a letört darabkák sérülést okozhatnak.
Jelek
Jó, ha tudjuk, hogy milyen fogászati problémák jellemzőek a kisemlősökre, így idejében felfedezhetjük, ha kedvencünk kezelésre szorul. Ha idejében észleljük az problémát, akkor még nagy eséllyel könnyen kezelhető, ha viszont elhanyagoljuk, akkor a kisebb fogbetegség is kinőheti magát és további szövődményei is lehetnek.
Ha azt vesszük észre, hogy háziállatunk bizonyos ételeket már nem szívesen fogyaszt el, lecsökken a testsúlya, duzzadttá válik az állkapcsa, akkor arra következtethetünk, hogy kialakult a szájában valamilyen rendellenesség, gyulladás. Sajnos a fogakkal akkor is lehet kisebb-nagyobb gond, ha helyesen tápláljuk szőrgombócunkat és odafigyelünk a fogkoptatásra. Mindenképp forduljunk állatorvoshoz, ha valamilyen negatív változást tapasztalunk.
Ellenőrzés
Ha úgy tűnik, hogy minden rendben van, évente egyszer akkor is ajánlott meglátogatnunk az állatorvost és megvizsgáltatnunk kisbarátunkat. Évi 1-2 alkalommal egyébként is el kell mennünk nyuszinkat beoltatni myxomatosis és RHD ellen, ilyenkor kérjük meg az orvost, hogy nézzen bele kedvencünk szájába is.