
Kisbaba és kiscica – mire figyeljünk?
2022. március 09.
Ha tudatosul bennünk, hogy kisbabánk lesz, akkor hamar feszültté válhatunk amiatt, hogy vajon hogyan fogja fogadni cicánk az új családtagot. Ez az aggodalom szerencsére sokszor alaptalan, hiszen a kisbabák és a kiscicák képesek a boldog együttélésre. Persze azért némi előkészületre szükség lesz, hogy minden valóban zökkenőmentesen menjen már a kezdetektől.
Hasonlóan ahhoz, hogy az újszülött érkezése előtt némileg átrendezzük az otthonunkat, az is elengedhetetlen, hogy macskánkat a lehető legkorábban felkészítsük a közelgő változásokra. Ez megóvhat minket a felesleges stressztől, valamint a nem kívánt viselkedési problémáktól, így végül az egész család harmóniában élhet majd.
Mire figyeljünk?
Első olvasatra sok minden teljesen magától értetődőnek tűnhet, de jó, ha van egy listánk, amin végigmegyünk, hogy biztosan ne feledkezzünk meg semmiről a megannyi teendő mellett. Tegyünk meg mindent, ami segít a cicának abban, hogy képes legyen elfogadni, hogy meg kell majd osztania az otthonát egy kicsivel.
Egészségügyi intézkedések
Macskatulajdonosként talán hallottunk már a toxoplazmózisról. A toxoplazmózis egy parazita, amely átterjedhet a macskáról az emberre, ezáltal pedig az anyáról a születendő babára is. Számos egészségügyi problémát okozhat a gyermeknél, például vakságot, süketséget vagy vízfejűséget.
Annak érdekében, hogy megelőzzük a parazita macskáról emberre való terjedését, el kell kerülnünk a kóbor állatokat és zárt helyen javasolt tartani minitigriseinket. Ügyeljünk arra, hogy kesztyűt viseljünk az alomdobozok kitakarításakor vagy kertészkedés közben. A legjobb, ha várandósan mellőzni tudjuk a macska wc karbantartását és rendszeres szűrővizsgálatokon veszünk részt.
Fokozatos változtatások
Amikor elkezdjük átrendezni az otthonunkat a baba miatt, fontos, hogy közben sok időt töltsünk bársonytalpúnkkal és felkészítsük őt a babával való életre. Néhány tipp segíthet ebben:
1.) Szoktassuk hozzá a cicát a gyakoribb érintésekhez és simogatásokhoz, és figyeljük meg közben a reakcióit, mit szeret, mit nem.
2.) Ha kedvencünk eddig játszhatott a kezünkkel, arról mielőbb szoktassuk le, mert gyengédebb játék közben is komoly sérülést okozhat a babának. Tanítsuk meg, hogy csak a játékszerekkel játszhat.
3.) Szoktassuk hozzá a macskát a babahangokhoz úgy, hogy lejátszunk neki videó- és hangfelvételeket. Eleinte csak halkan, majd idővel növeljünk a hangerőn.
4.) Vezessünk be babaillatokat, tárgyakat az otthonunkba, ilyen lehet a púder, a sampon és a tápszer is.
A baba érkezésekor töltsünk el időt csendesen hármasban, a baba, a cica és mi. Várjuk meg, míg a macska kapcsolatba lép velünk. Jó ötlet lehet odaadni a minitigrisnek egy takarót vagy ruhadarabot a csecsemő illatával, hogy nyugodtan felfedezhesse és hozzászokhasson. Legyünk türelmesek, hiszen időbe telhet, amíg bársonytalpúnk megkedveli babánkat. Mindig figyeljünk a stressz jeleire és a higiéniára.
Fontos, hogy soha ne hagyjuk felügyelet nélkül háziállatunkat gyermekünkkel, – akkor sem, ha már barátságot kötöttek – hiszen véletlenül is bajt okozhat a cica, ha például a baba arcához bújik, aki nem képes még elfordítani a fejét vagy arrébb menni.