Kerti tó karbantartása télen
2020. december 03.
Ősszel a falevelek gyakori kihalászása a tóból jelenthetett leginkább nehézséget, de teendőink nem érnek véget télen sem, figyelmet kell fordítanunk tavunk élővilágára, valamint a szűrők és a szivattyúk védelmére is. A különösen hideg időjárás okozhat problémákat, de ha tavunkat megfelelően karbantartjuk és tudjuk, milyen feladatokat kell ilyenkor elvégeznünk, akkor könnyebben átvészelhetjük ezt az évszakot is.
- Kell-e etetni a halakat?
Szerencsére a halak remekül képesek alkalmazkodni a téli időjáráshoz, de tehetünk jólétük biztosításának érdekében. A hőmérséklet csökkenésével az állatok szervezetében biológiai változások következnek be: például lelassul az anyagcsere, vagyis hosszabb ideig tart, amíg a halak megemésztik az elfogyasztott ételt. Tehát egyre ritkábban kell, hogy etessük halainkat, hogy ne halmozódjon fel a megmaradt eleség a vízben, mert az negatív hatással lenne a vízminőségre. Heti két alkalom ilyenkor bőven elegendő lehet. Amikor 4-10 °C fok között mozog a hőmérséklet, ajánlott kifejezetten téli időszakra szánt, búzacsíra alapú eledelt vásárolnunk, mert ezekben kevesebb a fehérje, és könnyebb őket megemészteni. Ha viszont 4 °C-nál is kevesebbet mérünk, akkor abba kell hagynunk a pikkelyesek táplálását, egészen tavaszig, míg be nem köszönt a jó idő.
- Mi lesz, ha befagy a tó?
Ha arra ébredünk, hogy tavunk befagyott, ne törjük meg a jeget, mert az akkora sokkot okozhat a halaknak, hogy akár el is pusztulhatnak. Forró vizet szintén nem javasolt a jégre öntenünk, mert a szélsőséges hőmérsékletváltozás hasonló következményekkel járhat.
Viszont mivel óhatatlan, hogy ne legyenek lebomló szennyeződések és törmelékek a tóban, amelyek miatt káros gázok képződhetnek, és az oxigén bejutása is fontos, törekednünk kell arra, hogy a tó felszínének egy része mindig jégmentes maradjon. Ehhez használhatunk például kifejezetten ilyen célra gyártott fűtésrendszert, mely csak akkor kapcsol be, amikor valóban szükség van rá, de alkalmazhatunk erre a célra egyéb befagyásátló eszközöket is.
- Mire figyeljünk a növényekkel kapcsolatban?
A növények nem csak természetes megjelenést biztosítanak, hanem alapvető szerepet játszanak a tavunk ökoszisztémája egyensúlyának fenntartásában is, ezért a téli hónapokban is gondozni kell őket. A növények természetes szűrőrendszerként funkcionálnak, valamint árnyékot és menedéket biztosítanak az állatvilág számára. Ügyeljünk arra, hogy az elhalt leveleket, szárakat és egyéb maradványokat mindig távolítsuk el a tóból. Egyes vízi növényeket, mint például a tavi rózsát, javasolt visszametszeni is.
- Hagyjuk járni télen a szivattyút?
Mindenképp érdemes figyelemmel követnünk az időjárás alakulását, ha a tél enyhe, akkor több kárt okozhatunk a szivattyú kikapcsolásával, mint hasznot, mivel ebben az évszakban is segítséget nyújt a víz optimális minőségének fenntartásában. Ha leállítjuk a szivattyút, akkor például a hasznos baktériumok is elpusztulnak, melyek egyébként segítik a mérgező anyagok lebontását. Mindenképp olvassuk el a termék használati útmutatóját, is tájékozódjunk arról, hogy milyen hőmérsékleten üzemeltethető, és mikor szükséges mindenképp kikapcsolnunk és kivennünk a tóból.