Kellemetlen lehelet kutyáknál – mi okozhatja
2020. február 07.
A kutyusok nem a friss leheletükről híresek. Elegendő pár percet együtt töltenünk kedvencünkkel ahhoz, hogy megállapíthassuk, négylábúnk szája bizony kellemetlen szagot áraszt. Azon túl, hogy ez számunkra zavaró lehet, egészségügyi problémát is jelezhet, ezért ajánlott odafigyelnünk rá.
Szerencsés esetben elegendő lehet egy fogmosás, de bizony van, amikor már érdemes állatorvoshoz fordulnunk. Ahhoz, hogy idejében kezeltetni tudjuk a bajt, tudnunk kell, hogy mik okozhatnak rossz leheletet az ebeknél.
Fog- és ínybetegségek
Bűzös szájszag jelentkezhet például akkor, ha valamilyen szájüregi probléma alakult ki a kutyánál, ami lehet például fogkövesség, foggyökér tályog, tumor vagy akár ínygyulladás is. Egyes tüneteket könnyedén felismerhetünk akkor, ha felemeljük bundás barátunk ajkát. Ha az íny gyulladt és vörös színű vagy a fogakon fogkövet látunk, akkor gyorsan kikövetkeztethetjük, mi okozza a rossz leheletet, de ez nem mindig ilyen egyszerű. Egy alapos állatorvosi vizsgálat segíthet a diagnózis pontos felállításában és a megfelelő kezelésben.
Vesebetegség
A nem megfelelő anyagcsere, a vese rendellenes működése is okozhat szájszagot. A vesefunkció csökkenése miatt az eb szája akár húgyszagú is lehet. Azok a melléktermékek, amelyekkel nem tud megbirkózni a vese, bekerülnek a véráramba, a nyálkahártyán kiválasztódnak, ami érezhető az állat leheletéből is. Súlyos esetben fekélyek képződhetnek a száj nyálkahártyán.
Mérgezés és idegen anyagok
A kutyák különbözőek, de azért általánosságban elmondható, hogy sok eb szinte bármit megeszik, még azokat a dolgokat is, amik amúgy ártanak nekik. Előfordulhat, hogy négylábúnk a szájába vesz vagy le is nyel valamit, ami büdös (pl. elpusztult állat, ürülék), és ettől a lehelete is elviselhetetlenné válik. Amennyiben erős gyanúnk van arra, hogy kedvencünk szervezetébe bekerült valamilyen méreganyag (lehet az például fagyálló vagy rágcsálóirtó szer), akkor minél hamarabb vigyük állatorvoshoz, mert azonnali kezelésre lesz szükség.
Cukorbetegség
A diabétesz is szokatlanná teheti a kutya szájszagát, ilyenkor egészen jellegzetes, édeskés szagot érezhetünk. A kezeletlen cukorbetegség súlyos következményekkel jár, ezek egyike, hogy az állat fogékonyabbá válik a bakteriális fertőzésekre. Ezt a betegséget ritka kivételektől eltekintve egész életen át tartó kezelést igényel.
A szemét vagy az egyéb nem kívánatos dolog, amit a szájába vesz kutyusunk, szinte biztos, hogy kellemetlen szájszagot eredményez, de még a kifejezetten kutyák számára készült eledelek és csemegék sem garantálják a friss leheletet. Mind a száraz, mind a nedves tápok között találhatunk olyanokat, amelyek segítenek fenntartani az általános szájhigiéniát. Ám, ha úgy gondoljuk, hogy akár a kutya tápláléka is okozhatja a rossz szájszagot, akkor érdemes lehet az állatorvossal közösen megtalálni kedvencünk számára a legjobb megoldást az etetéssel kapcsolatban is.